حقایق جالب در مورد کولوسئوم

0

تماشاخانه یا آمفی تئاتر مکانی است در فضای باز که برای اجرای نمایش و سرگرمی از آن استفاده می شود. در آمفی تئاتر بازیگران در وسط هستند و تماشاگران دورتا دورشان مینشینند.

صندلی آمفی تئاتر طوری طراحی میشود که راهروهایی بینشان باشد تا تماشاگران به راحتی بتوانند جابجا شوند. این نوع نمایش ها قدمت بالایی دارند.

در روم باستان برای نمایشهای تفریحی تئاترهایی می ساختند که معروفترین آنها کولوسئوم در رم است.

کولوسئوم (Colosseum) یک تماشاخانه در شهر رم در ایتالیا است. کولوسئوم بزرگترین تماشاخانه در امپراتوری روم بوده است. این آمفی تئاتر ظرفیتی میان 50000 تا 80000 نفر و 80 درب ورودی داشته است.

ساخت کولوسئوم توسط وسپاسیان بین سالهای 69 تا 70 میلادی پایه گذاری شد. پس از آن پسرش تیتوس در سال 80 میلادی کار ساخت آن را در زمین های باتلاقی میان تپه های اسکوئیلین و کائلین تمام کرد. البته پس از او دومیتیان (برادر تیتوس) در کولوسئوم تغییراتی اعمال کرد. به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی در روم کامل کرد.

امروزه بیش تر کولوسئوم را با تاریخ خونین نبرد گلادیاتورها در آن می شناسند. در کولوسئوم گلادیاتور با یکدیگر یا با حیوانات وحشی می جنگیدند و اسباب سرگرمی تماشاچیان خود را ( که اغلب از اشراف بودند) فراهم می کردند. برخی اعدام ها (مانند اعدام با رهاسازی حیوانات وحشی) نیز در کولوسئوم انجام می شده است.

دانستنی هایی در مورد کولوسئوم

نمای-داخلی-کولوسئوم

نمای-داخلی-کولوسئوم

* نام اصلی کولوسئوم، آمفی تئاتر فلاویان بوده که آن را از امپراطور سلسله ی فلاویان گرفته است.

* کولوسئوم ساختمانی بیضی شکل است. طول آن ۱۸۹ متر، عرض ۱۵۶ متر و دارای ارتفاع ۴۸ متر است. مساحت بیضی پایه آن نیز چیزی حدود بیست و چهار هزار متر مربع است.

* در زیر بنای کولوسئوم زیرزمینی به نام هیپوجئو وجود داشته است که در آن شبکه ای از تونل ها و چندین آغل برای حیوانات طراحی شده است. هشتاد کانال عمودی در اینجا نیز برای دسترسی سریع به میدان وجود داشته است.

* در این میدان سی و شش در به عنوان تله برای برنامه ها و جلوه های ویژه طراحی شده است.

* کولوسئوم میدانی برای به نمایش گذاشتن مسابقات گلادیاتورها، جنگ با حیوانات، نبردهای مشهور، اعدام با رهاسازی حیوان های وحشی و نمایش های درام بوده است.

* تمام افراد رومی می توانستند به صورت رایگان برای تماشای برنامه ها به اینجا بیایند. در زمان برنامه به تماشاچی ها غذا و خوراکی داده می شد.

* برخی مسابقات در اینجا به صد روز نیز کشیده می شد.

* آخرین نبردهای گلادیاتورها به سال ۴۳۵ میلادی و همچنین آخرین شکار حیوان ها به سال ۵۲۳ میلادی بازمی گردد. این توقف به دلیل هزینه های بالا برای فراهم کردن و نگهداری حیوانات و گلادیاتورها بوده است.

* گلادیاتورها همانطور که در میدان جنگ مورد تحسین قرار می گرفتند، در دنیای رومی ها از حقوق شهروندی و امتیازات یک فرد در جامعه محروم بودند.

* در طول بازی هایی که توسط امپراطور تایتوس در سال هشتاد میلادی برگزار شد، هزاران حیوان وحشی در اینجا کشته شدند.

* با گذر زمان این بنا با بلایای طبیعی زیادی مواجه شد، اما زلزله هایی که در سال ۸۴۷ و ۱۲۳۱ میلادی اتفاق افتاد، بیشترین آسیب را به این بنا زدند.

اشتراک:

نظرات بسته اند