حفظ آرامش، نخستین قانون تداوم کسب و کار

0

قوانین ثبت شرکت و طی کردن آن ها، رسیدن به یک کسب و کار خانگی یا کسب و کارهای بیرون از خانه که فرم بزرگی نیز به خود می گیرند، چندان ناشدنی نیست. صدور گواهینامه ایزو در حوزه ی کسب و کار نشان می دهد که این مدل های کسب و کار تا چه اندازه مطابق با خواست های جهانی هستند و تا چه اندازه می توانند به موفقیت پایدار نزدیک باشند.

بعضی چیزها به سختی پیش بینی می شوند و برخی نیز به طور کلی قابل پیش بینی نیستند. این موضوع همان طور که در زندگی مصداق دارد، در کسب و کار نیز اتفاق می افتد. و عواقب آن در صورتی که از پیش برنامه ریزی درستی نداشته باشیم، می تواند باعث اختلالات عمده ای در تداوم کسب و کار شود.a

در مورد کسب و کارهای مدرن اوضاع کمی پیچیده تر از آن است که تنها چرخه ی فرآیند را به شکلی فوق العاده تدوین کنیم. تداوم و انعطاف پذیری سازمانی به گفته ی مدیر اجرایی ایزو اهمیت بیشتری می یابند.

استاندارد ISO 22301

استاندارد ISO 22301 به امنیت اجتماعی، مدیریت پیوستگی کسب و کار کمک می کند و آن ها را بهبود می بخشد. برای تداوم کسب و کار و انعطاف پذیری سازمانی نیازمند تغییر شکل فرآیندها و وارد کردن الزاماتی هستیم که در استاندارد ISO 22301 آورده شده اند.

مدیریت ریسک تمایل به تمرکز بر تهدیدات و فرصت های خاصی دارد، در حالی که تداوم کسب و کار یک برنامه ریکاوری را فراهم می سازد که می توانند در هر شرایطی مورد استفاده قرار گیرد. این مفهوم به صورت گسترده در طول سال ها مورد استفاده قرار می گرفته است و استاندارد ISO 22301 آن را به عنوان یک مفهوم و گواهینامه ی بین المللی به رسمیت درآورد.

هنگامی که سازمان ها یک سیستم جامع را برای شناسایی خطرات بالقوه با هدف اجتناب از بلایای طبیعی قبل از وقوع آن به کار می گیرند، شرایط احتمالی پیش سازی شده و روش مقابله و جلوگیری در بهترین حالت تعریف می شوند.

استاندارد ISO 22301

استاندارد ISO 22301

این یعنی قبل از این که فاجعه روی دهد با آرامش و اطمینان برای مقابله آن آماده هستیم.

به یاد داشته باشیم، مدیریت بحران های کسب و کار پیچیده تر از آن است که انعطاف پذیری آن در دراز مدت ابقا شود. در بلند مدت یک کسب و کار که واقعا شناسایی تهدیدات را برای بقای خود درک کرده است، در مورد محصولات و خدماتی که ارائه می دهند نیز آن را اعمال خواهند کرد.

به عبارت دیگر انعطاف پذیری بیشتری برای مقاومت در برابر بحران ها می خواهیم و این لزوما نگاه به کسب و کار را تغییر خواهد داد.

در ابتدا خارج از محدوده ی ISO 22301 به طور مستقیم به استاندارد ISO 22316 روی آورده می شود که امنیت و انعطاف پذیری سازمانی را در اصول و ویژگی ها در خود جای داده است.

استانداردهای ISO 22301 و ISO 22316 به عنوان چیزی شبیه به یک آینه ی محدب در هم ادغام می شوند. آن ها نمی توانند به شما در پیش بینی آینده با وضوح کامل کمک کنند، اما می توانند مانورهایی جهت آمادگی ارائه کرده و آمادگی لازم را مهیا سازند.

اشتراک:

نظرات بسته اند