حباب قیمتی در ارز دیجیتال بیت کوین

1

قیمت امروز بیت کوین به 19 هزار دلار رسیده و رکوردی که دیروز برای عبور از 18 هزار دلار را پشت سر گذاشته بود، باز شکست.  افزایش 20 برابری قیمت بیت کوین در سالی که پشت سر گذاشتیم، فوق العاده غیرمنتظره بوده و جهش قیمت تا دو برابر تنها در مدت سه هفته ی اخیر چشم جهانیان را روی این ارز دیجیتال میخکوب کرده است.

طبق تحلیلی که در دیجیاتو توسط شایان ضیایی منتشر گردیده، جهش های قیمتی اخیر بیت کوین حباب این ارز رمز پایه بوده و پایدار نخواهد ماند.

حباب قیمتی بیت کوین

حباب قیمتی بیت کوین

اخیرا یک نظرسنجی به وسیله ی خبرگزاری CNBC صورت گرفته و طی آن بیش از 80 درصد از اقتصاددانان وال استریت، افزایش قیمت بیت کوین را حبابی دانسته و آن را ناپایدار توصیف می کنند. البته یک جمعیت دو درصدی نیز این افزایش قیمت را قابل پیش بینی و منطقی قلمداد کرده اند که باز با نظرسنجی دیگری در وال استریت ژورنال در تناقض قرار می گیرند.

در نظر سنجی وال استریت ژورنال که میان 53 اقتصاددان صورت گرفته، 51 نفر از آن ها باز صعود قیمت بیت کوین را حباب قیمتی اعلام کردند.

ویلیام درینگر، تاریخ شناس مشهور MIT می گوید: در طول تاریخ، بسیاری از حباب ها شامل نوعی تکنولوزی مالی تازه بوده اند که تاثیرات آن، توسط مردم قابل پیش بینی نیست. این نوآوری های اقتصادی، با چنان سرعتی موجی از هیجان را به راه می اندازند که مردم قادر به تشخیص پیامدهای آن ا نیستند.

البته سرمایه گذاران بیت کوین و کسانی که در این شبکه ی ارزی دیجیتال سهمی دارند، طی چند سال گذشته گویا توصیه های اقتصاددانان را چندان جدی نگرفته و به روال قبلی خود در این بازار ارز دیجیتال ادامه داده و می دهند.

با این همه شرایط فعلی حاکی از آن است که یا همچنان با رشد بی سابقه در نرخ بیت کوین روبرو بوده و یا این که حباب سرانجام ترکیده و با سقوط ناگهانی این ارز دیجیتال روبرو خواهیم شد.

اشتراک:

۱ دیدگاه