اعتمادی در جهان بدون استاندارد ایزو وجود ندارد

0

آیا شما بدون داشتن گواهینامه ایزو روی محصولات، آن را با اطمینان از ایمنی و کیفیت خریداری می کنید؟ بدون مشاهده ی برچسب های ایزو روی محصولات چطور می توانیم از سازگاری آن ها با دیگر محصولات و سطح ایمنی و کیفیت اطمینان داشته باشیم؟

پاسخ این است که به هیچ وجه اطمینان و اعتمادی وجود نخواهد داشت. بدون استانداردهای بین المللی ایزو، در زنجیره ی عرضه ی محصولات کالایی و خدماتی در سطح جهانی اعتمادی باقی نمی ماند. ایزو و سازمان های وابسته به آن، در کمیسیون بین المللی IEC و نیز اتحادیه ی بین المللی مخابرات ITU هر ساله این موضوع را مورد بررسی قرار می دهند که چطور استانداردهای ایزو به اعتماد سازی در جوامع بین المللی کمک می کنند.

وقتی به قفسه های فروشگاهی نگاه می کنیم یا به سراغ یک ارائه دهنده ی خدمات می رویم، اعتماد داریم و انتظار داریم که محصولات یا خدماتی که ارائه می دهند، مطابق با توقعات ما باشد. استانداردهای ایزو که با ارزیابی انطباقات روی محصولات قرار می گیرند، موجب ایجاد چنین اعتمادی می گردند. بدون ملاحظه ی برچسب گواهینامه ها، این اعتماد و اطمینان به راحتی شکسته می شود.

دنیا بدون استانداردهای ایزو
دنیا بدون استانداردهای ایزو

دنیا بدون استانداردهای ایزو

بدون استانداردها، زندگی روزمره ای که داریم، مانند سابق کار نخواهد کرد. از ابزارهای تکنیکال گرفته تا لوازم اداری و خانگی و نیز خدمات مرتبط با اقتصاد، استانداردهای ایزو برای اطمینان از امنیت و قابلیت ها ضروری هستند.

استانداردهای بین المللی توسط کارشناسان از سراسر جهان، طی فرآیندهایی شفاف و متعادل سازی می شوند. این گواهینامه ها منجر به راه حل های عملی برای مشکلات و مسائل واقعی می شوند.

دبیر کل سازمان بین المللی ایزو می گوید: “تقریبا 70 سال است که ایزو استانداردهایی منطبق بر پیشرفت صنعتی را هدایت کرده و به سبب آن ها تجارت جهانی را تقویت نموده و در ضمن سلامت، ایمنی و محیط زیست را بهبود بخشیده است.

با ظهور استانداردها به این معنا می رسیم که صنعت فعلی نیازی به نوآوری ندارد و قابلیت های موجود با تکنولوژی روز سازگار خواهند بود.

محصولات و خدمات نیز مورد اعتماد قرار خواهند گرفت و جامعه ی مصرف کننده در دایره ی امن قرار دارد.
دولت ها از استانداردها به عنوان راه حل های معتبر برای تکمیل مقررات استفاده می کنند و به مصرف کنندگان می اندیشند که می دانند آنها خود یا خانواده هایشان را در معرض خطر قرار نمی دهند.”

هر ساله در 14 اکتبر، IEC، ISO و ITU، و همه اعضای آن، روز جهانی استانداردها را به خاطر تلاش های مشترک هزاران متخصص در سراسر جهان که استانداردهای داوطلبانه بین المللی را توسعه می دهند، جشن می گیرند.

منبع: https://www.iso.org/news/2016/10/Ref2128.html

اشتراک:

نظرات بسته اند