توصیه های مهم قبل از مصاحبه استخدامی

0

مصاحبه های استخدامی، یکی از مراحل سختی است که در گزینش شغل پشت سر گذاشته می شود. پس از جست و جو در آگهی های استخدامی، ممکن است در چند موقعیت شغلی قبول شوید. اما بعد از پشت سر گذاشتن مرحله مصاحبه استخدامی است که می توانید خود را شاغل بنامید. از آنجایی که این مرحله بسیار مهم است، قصد داریم به طرح چند توصیه به مصاحبه شوندگان بپردازیم. با ما همراه باشید.

چند توصیه به مصاحبه شوندگان

همان طور که همه می دانیم، مرحله مصاحبه استخدامی ممکن است با اضطراب سپری شود. چرا که این مرحله چیزی شبیه به امتحان است و فرد می بایست برای قبولی به چند سوال پاسخ دهد. همیشه در مرحله استخدام چند سوال تکراری که عموما برای تمامی شغل ها مورد استفاده قرار می گیرد، مطرح می شود. با این توصیه ها شما می توانید مرحله استخدام را بهتر پشت سر بگذارید.

توصیه های مهم قبل از مصاحبه استخدامی

توصیه های مهم قبل از مصاحبه استخدامی

 

سوالاتی که در مصاحبه پرسیده می شود چیست؟

اگر بدانید که عموما در مصاحبه های استخدامی چه سوالاتی پرسیده می شود با دانستن اینکه هدف از پرسش این سوال ها چیست و قرار است چه چیزی دستگیر مصاحبه کننده شود، می توانید از پس آن برآیید و این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارید.

– بزرگ ترین نقطه قوت خود را چه می دانید؟ این سوالی است که معمولا در مصاحبه استخدامی پرسیده می شود و هدف از طرح این پرسش این است که شما نشان دهید تا چه اندازه می توانید یک چهره موفق از خود نان دهید. بهتر است در پاسخ به این سوال کلی صحبت کنید.
– بزرگ ترین نقطه ضعف خود را چه می دانید؟ یک مصاحبه گر با طرح این سوال قصد دارد به این سوال پاسخ دهد: آیا استخدام شما به عنوان یک نیرو کار درستی هست یا خیر؟ نقطه ضعف خود را به گونه ای بیان کنید که برای سازمان نقطه قوت باشد. مثلا زیادی وسواسی بودن، وسواس داشتن در کار چندان نقطه ضعف محسوب نمی شود.
– چه آینده ای را در این شرکت برای خود متصور هستید؟ با طرح این سوال قرار است انتظارات خود را از شرکتی که قرار است درون آن فعال شوید، به گونه ای مطرح کنید. در این مرحله باید ه شکل واقع بینانه توقعات خود را از پیشرفت و ترقی عنوان کنید.
– کمی از خودتان بگویید. اینجا باید با صدایی شیوا و شمرده و البته تواضع خلاصه ای مهارت ها و توانمندی های خود را بیان کنید. این درخواست برای سنجیدن وقار و شخصیت شماست و بسیار اهمیت دارد.
– علت ترک شغل قبلیتان چه بوده است؟ این هم از جمله سوالاتی است که حتما در مصاحبه های استخدامی مطرح می شود. شما در پاسخ به این سوال باید صادقانه و به دور از عصبانیت دلایل خود را بازگو کنید.
– اوقات فراغت شما چگونه می گذرد؟ این سوال برای شناخت علایق و تنوع فکر شما مطرح می شود. در پاسخ به این پرسش خلاصه ای از سرگرمی های مختلف خود را شرح دهید.
– کدام جنبه از کار خود را دوست دارید؟ این پرسش قرار است به این موضوع رسیدگی کند: دنبال چه هستید؟
– حقوق شما چه مقدار باید باشد؟ این سوال برای سنجیدن میزان حقوق درخواستی و البته سنجش استطاعت سازمان برای پرداخت حقوق شما است. یک رقم دقیق، حداقل و حداکثر را اعلام کنید.
– گاهی مصاحبه کننده سکوت می کند. اصلا لازم نیست دستپاچه شوید. خونسردی خود را حفظ کنید و صبر کنید تا او دوباره طرح پرسش های خود را آغاز کند.
– اگر سوالات خصوصی پرسیده شد؟ ممکن است برخی از مصاحبه کننده ها سوالات خصوصی نیس بپرسند، این برای سنجش زمینه اصلی تفکر شماست. پس با آرامش و متانت پاسخ دهید.
– تعهدات سرپرستتان را نسبت به خود چگونه تصور می کنید؟ این سوال قرار است به این پرسش پاسخ دهد: وابسته اید یا مستقل. بهتر است واقعیت را بگویید.

با توجه به معنی و هدف اصلی طرح پرسش های کلی، شما می توانید راحت تر مرحله مصاحبه استخدامی را پشت سر بگذارید. پیشنهاد ما به شما این است که در تمامی مراحل، خونسردی خود را حفظ کنید ودر کمال صداقت و راستی به سوالات پاسخ دهید. مطمئنا با داشتن مهارت ها و توانایی های لازم، می توانید در شغل مورد علاقه تان استخدام شوید و فعالیت کنید.

اشتراک:

نظرات بسته اند