تلگرام در روسیه نیز فیلتر می شود

0

پیش از این نیز درگیری هایی میان پیام رسان تلگرام و دولت روسیه بالا گرفته بود و از آن جایی که پاول دوروف حاضر به همکاری با مقامات روسی نشد، دادگاه عالی روسیه احکامی را برای وی و این اپلیکیشن داده بود.

اخیرا نیز زمزمه های فیلتر تلگرام در روسیه در پس دومین درگیری نهادهای امنیتی این کشور با مدیران ارشد تلگرام به گوش می رسد.

پس از حملات تروریستی که در روسیه شکل گرفت، نهادهای امنیتی از دوروف درخواست کردند تا کدهای رمز نگاری شده ی تلگرام را در اختیار آن ها قرار دهد و پس از سرباززنی دوروف از این موضوع، شکاف میان دولت روسیه و تلگرام کلید خورد.

احتمال فیلتر تلگرام در روسیه

احتمال فیلتر تلگرام در روسیه

این بار نیز بار دیگر دوروف به درخواست روسیه برای دریافت کدهای رمزنگاری کاربران جواب منفی داده و با توجه به مدت 15 روزه ای که برای این اتفاق از سوی نهادهای امنیتی روسیه به وی داده شده بود، به احتمال قریب به یقین تلگرام در روسیه فیلتر خواهد شد.

پاول دوروف در توئیترخود آورده است: تهدید به مسدود کردن تلگرام در صورت عدم تسلیم داده های خصوصی کاربران راه به جایی نخواهد برد. تلگرام بر اعتقاد به آزادی و حریم خصوصی پای بند می ماند.

 

توضیحات دیمیتری دنیز، وکیل تلگرام

وکیل برجسته ی تلگرام، دیمیتری دنیز توضیحات قابل توجهی در پاسخ به درخواست دولت روسیه دارد. وی می گوید که اطلاعات و پیغام های کاربران در یک فضای ابری قرار می گیرد و با تغییرات مرتب و پیوسته ی رمزها غیر قابل بازخوانی ست و در واقع اطلاعات جایی ذخیره نشده اند که دوروف بتواند آن ها را در اختیار نهادهای امنیتی قرار بدهد.

در حقیقت به گفته ی وکیل تلگرام سیستم امنیتی این اپلیکیشن پیام رسان به نحوی ست که دیتای رد و بدل شده بین دو کاربر تلگرام در جایی حفظ نشده و قابل بازیابی توسط تلگرام نیست.

جالب است که یکی دیگر از وکلای فعال در حوزه ی فضای مجازی نیز در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است که: بهره مندی تلگرام از رمزگذاری سرتاسری، بسیار مطلوب است چرا که بدین شکل می توان از دزدیده شدن اطلاعات شخصی یا به فروش رسیدن آن ها جلوگیری نمود.

به هر جهت موضوع فیلترینگ تلگرام در روسیه نیز به طور کامل بازشده و بعید به نظر می رسد که ماجرا به این سادگی ها و بدون رخ دادن واقعی فیلترینگ پایان پذیرد.

اشتراک:

نظرات بسته اند