طرحهای اشتغالی دولت فعلا اجرا نمی شود!

0

به نظر می رسد دولت 12ام قصد دارد مشکل اشتغال جوانان و کاریابی آنها را با اجرای طرحهای اشتغالی برطرف کند.  اما طرحهای این چنینی هنوز مطرح نشده اجرایشان به سال آینده موکول شده است!

دولت یازدهم چند وقتی است که برای حل معضل کاریابی و اشتغال به طرحهای اشتغالی به منظور ایجاد ۹۷۰ هزار فرصت شغلی در سال ۹۶ سخن به میان آورده است که هم اینک در خبرها می شنویم دولتیها اجرای این طرحها را به سال آینده موکول کرده‌اند.

معضل کاریابی و اشتغال

معضل کاریابی و اشتغال

در این راستا 4 برنامه ی هدف گذاری شده در قالب برنامه ی اشتغال فراگیر جوانان و کاریابی آنها در تیرماه سال جاری از سوی دولت ابلاغ شد. طرحهای کاروزی (ویژه فارغ التحصیلان بیکار دانشگاهی)، مهارت آموزی در محیط کار واقعی (ویژه ی جوانان 15سال به بالا)، مشوقهای کارفرمایی (حمایت بیمه ای دولت از کارفرمایان به منظور ترغیب جذب نیروی کار) و همچنین توسعه ی رسته های منتخب (طرح تکاپو) 4 هدف طرحهای اشتغالی دولت محسوب می شوند.

جالب است این تنها برنامه ی دولت در راه حل معضل بیکاری نبوده بلکه به طور همزمان با طرح فوق، طرح برداشت 1.5 میلیارد دلاری از صندوق توسعه ی ملی برای ایجاد اشتغال روستاییان در دستور کار قرار گرفت که پس از آن همایشی تحت عنوان  اجرای دو برنامه ی ایجاد اشتغال فراگیر و ایجاد اشتغال روستایی و عشایری  در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.

اما هدف اصلی دولت برای پیگیری همزمان این دو طرح ایجاد 970هزار شغل در سال 96 بوده که حتی در متن ابلاغیه ی طرح اشتغال فراگیر آمده است. کارگروه منتخب “ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی” که از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ی ملی و معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل شده بود “برنامه اشتغال فراگیر” موضوع جلسه ی سی و ششم ستاد مورخ 18/2/1396 را با هدف افزایش جمعیت شاغل کشور به میزان 970 هزار نفر در سال 1396 را با رعایت مواردی به تصویب رساند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یعنی جناب علی ربیعی هم در راستای این برنامه طی ماههای اخیر مکررا گفته که دولت در سال جاری هم با اجرای برنامه های مختلف، ایجاد حدود 970 هزار اشتغال را پیش بینی کرده است و با روند رشد اقتصادی در کشور این میزان اشتغال قابل تحقق است.

عیسی منصوری، معاون اشتغال وزیر کار هم چندی پیش تحقق اشتغال برای 970 هزار نفر را مشروط به  مداخله ی درست در بازار کار دانست و گفت: با وجود اینکه دولتیها اعتقاد دارند ظرفیت ایجاد شغل در بازار کار مهیا نیست، برنامه ریزی ها روی کاغذ حکایت از ایجاد 970 هزار شغل دارد. به اعتقاد این مقام  ظرفیت ایجاد شغل در کشور تنها 450 تا 500 هزار شغل است  که ما بقی با مداخله ی درست در بازار کار امکان پذیر است.

علی ربیعی پیشتر در شهریور ماه گفته بود: اقتصاد ایران در بهترین حالت ممکن می‌ تواند 500 هزار شغل در سال ایجاد کند، بنابراین باید سیاستهای مبتنی بر مدیریت بازار کار را در پیش بگیریم.

درحالی که دولت برنامه ی اشتغال فراگیر را برای ایجاد 970هزار شغل تهیه و ابلاغ کرده که با محاسبات ربیعی به صورت طبیعی نیمی از برنامه ی ششم توسعه امکان اجرایی شدن را ندارد. چرا که دولت مکلف به ایجاد 970 هزار شغل است و ربیعی اعتقاد دارد تنها 500 هزارشغل می توان ایجاد کرد. با آمار جدید ربیعی برای اشتغالزایی نیمی از برنامه ششم اجرایی نمی شود.

پس از این همه حرف و حدیث باید گفت آمارهای بازار کار حکایت از این دارد که  نه تنها ایجاد نیمی از برنامه ی اشتغال امکان پذیر نشد، بلکه در صحبتهای مسئولان اجرای برنامه اشتغال به سال 97 موکول شده است.

نکته جالب اینجاست که دولت طی سال های گذشته طرح های مختلف وت کراری اشتغال از جمله  مشاغل عمومی، حرکت، رشد فراگیر اشتغال، توسعه پایدار اشتغال، اشتغال ضد فقر، از یارانه به کارانه و غیره با هدف بهبود در شرایط اشتغال دنبال کرده  اما تا کنون به نتیجه ای نرسیده است و اکنون در حالی هنوز بودجه اشتغال فراگیر ابلاغ نشده است که دولت چراغ خاموش اجرای طرحهای مختلف اشتغالی در سال 96 را  به سال آینده  موکول کرده است.

اشتراک:

نظرات بسته اند