تشریح جزئیات طرح ترافیک 97 از زبان دبیر شورای عالی ترافیک شهرهای کشور

1

به گزارش سی اس وب به نقل از ایسنا، دبیر شورای عالی ترافیک شهرهای کشور، پوریا محمدیان یزدی در تشریح جزئیات طرح ترافیک 97 گفت: طرح جدید ترافیک تنها در صورتی می‌تواند به تصویب شورای ترافیک تهران برسد که الزامات زیر ساختی طرح به تصویب پلیس راهور تهران برسد و قطعا در صورت تصویب و اجرای این طرح و برداشته شدن سهمیه‌ها، 118 هزار مجوز روزانه ورود به محدوده طرح ترافیک در اختیار تمام مردم قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: از سال 1359 در تهران این طرح بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی شروع شد و ادامه داشت تا اینکه در سال 1374 قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا شرح وظایفی تعریف می کند و برای شکل دادن و یا ایجاد محدوده‌های ممنوعه تردد با رویکرد محیط زیستی، در ماده 6 این قانون این موضوع به صراحت عنوان شده و آیین‌نامه اجرایی هم برای آن تعیین شده است.

محمدیان یزدی

محمدیان یزدی

نماینده وزیر کشور در شورای ترافیک تهران عنوان ساخت: بر اساس این طرح، حدود جغرافیایی محدوده طرح ترافیک و همچنین ساعت آن بر اساس ماده 6 قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا تعیین شده است.

وی خاطر نشان ساخت: این روند تا سال 1379 ادامه پیدا کرد اما در این سال به منظور ایجاد یک مدیریت واحد شهری در پایتخت قانونی در مجلس مصوب می‌شود تحت عنوان قانون الحاق سه تبصره به بند 12 ماده 4 قانون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، این قانون در اوایل سال 1379 به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد و پس از آن گفته می شود کلیه امور راهنمایی و رانندگی شهر تهران برابر سیاست‌ها و برنامه‌های شهرداری تهران در چهارچوب این قانون باید صورت بگیرد. البته این قانون یک آئین‌نامه اجرایی نیز داشته است که باید توسط وزارت کشور و با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح ایجاد می‌شد.

محمدیان یزدی گفت: در اواخر سال 1379 این آئین‌نامه اجرایی به تصویب هیات وزیران می‌رسد که در آن امور راهنمایی و رانندگی تعریف می‌شود. این امور عبارت بود از کنترل، تنظیم و تسهیل عبور و مرور، کنترل معاینه فنی، امور مربوط به تصادفات، اجرائیات، اخذ جرایم رانندگی و آموزش همگان که برای اینکه این سیاست‌ها در تهران پیاده سازی شود شورایی تشکیل می‌شود تحت عنوان شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران که اعضای آن شامل شهردار تهران به عنوان رئیس شورا، نماینده وزیر کشور، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهر تهران و مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران می‌شود.

وی یادآور شد: شورای ترافیک شهر تهران تا دهه 90 پنج عضو داشت اما در دهه 90 اصلاحیه‌ای به این مصوبه هیات وزیران می‌خورد که به منظور ایجاد هماهنگی بیشتر با سیستم حاکمیت، نماینده استاندار تهران نیز عضو این شورا شود. به این ترتیب تعداد اعضای این شورا از پنج نفر به شش نفر افزایش پیدا می‌کند. لذا مدیریت ترافیک شهر تهران در حال حاضر متوجه شورای ترافیک تهران به ریاست شهردار تهران است.

این مقام مسئول اضافه کرد: در سال 1389 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی را داریم که توسط مجلس شورای اسلامی مصوب می‌شود و در ماده 18 این قانون تعریف شده که تردد تمام یا بعضی از وسایل نقلیه موتوری در ساعات و محدوده‌هایی از شهر که از سوی راهنمایی و رانندگی، محیط زیست و یا شهرداری‌های مربوطه منطقه ممنوعه پیشنهاد می‌شود و مطابق ضوابط شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور، به تصویب شورای هماهنگی ترافیک استان‌ها و در تهران به تصویب شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران می‌رسد، ممنوعه قلمداد می‌شوند و نیروی انتظامی ضمن صدور قبض جریمه عبور ممنوع برای متخلف به او اخطار می‌کند از محدوده طرح ترافیک خارج شود که در صورت ادامه تخلف برای هر یک ساعت، متخلف یک برابر جریمه خواهد شد.

یزدی گفت: نقش شورای عالی ترافیک به عنوان عالی‌ترین مقام تصمیم گیری در حوزه ترافیک شهری در اینجا در قالب ضابطه گذار آمده است. یعنی اگر می‌خواهند محدوده‌ای را مصوب کنند چه در کلانشهرها و چه در تهران باید بر اساس ضوابط شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور باشد که این ضوابط در جلسه 110 این شورا به تصویب رسیده و بر روی وب سایت شورای عالی ترافیک نیز قرار گرفته است. به این ترتیب برابر قانون تفویض اختیاری به استان و دستگاه‌های زیردست انجام شده که باید مطابق محدوده‌های ممنوعه آن در کلانشهرهای دیگر غیر از تهران در شورای ترافیک استان که ریاست آن بر عهده استاندار و یا معاون عمرانی است و در تهران شورای ترافیک شهر تهران را به تصویب برسانند.

وی تاکید کرد: جریمه‌ای که برای ورود به این طرح گذاشته می‌شود موضوع دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. در حال حاضر کدی وجود دارد تحت عنوان ورود غیرمجاز به محدوده‌های ممنوعه که رقم 20 هزار تومان به ازای 24 ساعت تعیین شده اما قانونگذار اعلام کرده که این موضوع به منزله ورود ممنوع است. یعنی اکنون قیمت آن در تعرفه‌های مصوب 90 هزار تومان محاسبه شده است و پنج نمره منفی نیز برای متخلف در نظر گرفته می‌شود. البته اگر این تخلف استمرار داشته باشد و پلیس به فرد به شکلی اطلاع رسانی کند که تخلف انجام شده و باز هم استمرار صورت بگیرد، پلیس هر یک ساعت یک بار می‌تواند مبلغ 90 هزار تومان را به عنوان جریمه محاسبه کند که در حال حاضر زیرساخت‌های ما به گونه‌ای نیست که پلیس امکان اطلاع رسانی به فرد را داشته باشد.

دبیر شورای عالی ترافیک شهرهای کشور با اشاره به قانون هوای پاک گفت: قانون هوای پاک توسط مجلس شورای اسلامی نهایی و به دولت ابلاغ شد. به این ترتیب زمانی که این قانون می‌آید قانون قبلی یعنی نحوه جلوگیری از آلودگی هوا و آئین‌نامه آن به کلی ملغی می‌شود. قبلا ظرفیتی در ماده 6 قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا وجود داشت که در قانون جدید عینا همین ماده در ماده 7 آمده است که بار دیگر عنوان کرده که محدوده‌ها در شهرها مشخص و ترافیک و آلودگی بر اساس آن باید مدیریت شود.

او افزود: البته باید برای قانون جدید آئین‌نامه تصویب شود که تا کنون این کار انجام نشده است. لذا با توجه به آنچه که در حال حاضر مورد استناد قرار می‌گیرد حیات ماده 18 و ضوابط آن همچنان حاکم است و بر اساس آن اقدام می‌کنیم. البته ممکن است در سال آینده با توجه به آئین‌نامه اجرایی، ماده 7 قانون هوای پاک تدوین و شرایط به گونه دیگری رقم بخورد. آئین‌نامه قانون جدید در گردش کار است اما آنچه که در حال حاضر داریم ماده 18 قانون رسیدگی به تخلفات و ضوابطی است که شورای عالی برای آن مشخص کرده است.

وی در خصوص پیشنهاد جدیدی که شهرداری تهران برای طرح ترافیک سال جدید ارائه کرده، توضیح داد: شهرداری تهران بر اساس پیشنهاد جدید خود با هدف بهبود عملکرد یا ارتقای عملکرد طرح ترافیک و محدوده زوج و فرد به شهر تهران موضوعاتی را مطرح کرده که باید به شورای ترافیک تهران ارائه کند تا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
او مطرح کرد: در حال حاضر حدود 118 هزار پلاک مجوز تردد در محدوده طرح ترافیک را دارند که از این تعداد حدود 20 هزار پلاک متعلق به سهمیه مجوزهای روزانه است. یعنی کسانی که نتوانستند و یا نمی‌توانند و یا امتیاز لازم برای گرفتن مجوز سالانه را ندارند. به این ترتیب حدود 98 هزار پلاک متعلق به دستگاه‌های دولتی، نهادها، ارگان‌ها، شرکت‌های بخش خصوصی، سکنه و هر آن کسی است که در این چهار دهه متقاضی بوده و با مکانیزمی در شهرداری تهران نسبت به صدور مجوز طرح ترافیک بر اساس امتیاز بندی برای این افراد اقدام شده است.

وی خاطر نشان ساخت: در شرایط فعلی اگر از 20 هزار ظرفیت مجوز روزانه آمار بگیریم عمدتا سقف این ظرفیت در طول هفته پر نمی‌شود. لذا سهمیه ثابت سر جای خود بوده و سهمیه‌های روزانه که باید برای برقراری عدالت برای مردمی که کار واجب داشته‌اند داده می‌شده نیز هیچ گاه از سقف 20 هزار مجوز عبور نکرده است. برای افرادی که مجوز روزانه دریافت می‌کردند تعرفه دو قیمتی وجود دارد به طوریکه عوارض خودروهایی که صبح اول وقت و در پیک وارد می‌شدند نزدیک به 40 هزار تومان بود و اگر در ساعات غیرپیک وارد می‌شدند با رقم پایین‌تری تعیین می‌شد.

دبیر شورای عالی ترافیک شهرهای کشور اظهار داشت: در شهرداری تهران پس از بررسی به این نتیجه می‌رسند که چیزی تحت عنوان سهمیه مطرح نشود و کلیه سهمیه دستگاه‌های دولتی و … حذف شود و 20 هزار مجوز روزانه به 118 هزار مجوز ورود تعمیم داده شود. شهرداری تهران با مکانیزمی که تعریف می‌کند به دنبال این است که کلیه متقاضیان ورود به طرح ترافیک وارد محدوده طرح شوند اما نگرانی از این جایی شروع می‌شود که ما هنوز به این اطمینان خاطر نرسیده‌ایم که آیا با برداشتن سهمیه‌ها و اعلام این ظرفیت، به دلیل وجود چهار میلیون خودرویی که گفته می‌شود در سطح شهر تهران تردد می‌کنند آیا هجوم وسایل نقلیه به محدوده طرح ترافیک زیاد می‌شود یا خیر؟ و آیا امکان دارد که این قضیه سبب ازدحام در هسته مرکزی شهر شود؟

وی صحبت های خود را ادامه داد: به دنبال این هستیم که مکانیزمی برای این موضوع مشخص شود. در حال حاضر مکانیزمی که توسط شهرداری اعلام می‌شود بر اساس مدلی است که در جهان اجرا شده است و آن مدل با مکانیزم مدیریت قیمتی و بر اساس تعرفه و قیمتی است که با سیاست تشویق و ضد تشویق و بر اساس قیمت مشخص می‌شود و رفت و آمد تردد و ورود به طرح را با این شیوه تنظیم می‌کنند. در حال حاضر چارچوب کلی در شورای ترافیک تهران نهایی شده است اما در جزئیات هنوز بحث‌هایی وجود دارد که تا این لحظه مصوبه قطعی شورای ترافیک تهران برای طرح ترافیک جدید صادر نشده ولی چارچوب کلی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

منبع: ایسنا

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. ملیکا نیازی در

    به نظر می رسه که سال آینده هم برای ترافیک و هم برای ماشین هایی که قصد ورود به محدوده رو دارن خیلی منطقی تر باشه همه چیز. خدا کنه توی اجرا هم درست پیش برن