بیت کوین هیچ ارزشی ندارد

0

آیا می دانید بیت کوین در واقع چقدر ارزش دارد؟

اکنون که قیمت بیت کوین در این روزها به 13 هزار دلار رسیده است، برایتان جالب باشد بدانید که ارزش واقعی بیت کوین، صفر دلار است.

تحلیلگر موسسه مالی مورگان استنلی، جیمز فاست، در مصاحبه اخیر خود با سایت Business Insider در این رابطه گفت: بیت کوین شباهت هایی با طلا یا اموال قیمتی دارد اما این ارز دیجیتالی برخلاف طلا و بقیه واحدهای پولی هیچ ماهیت و حضوری در جهان واقعی ندارد؛ به عنوان مثال، طلا در صنعت الکترونیک یا طلاسازی استفاده می شود، اما بیت کوین تنها یک داده دیجیتالی است.

بیت کوین

بیت کوین

وی افزود: واحد پولی دیجیتالی اکنون دارای ارزش مادی شده است، چون سرمایه گذاران این طور ترجیح داده‌اند!

او همچنین در سخنان خود گفت که ارزش بیت کوین تنها یک نت ورک پرداختنیست و در واقع این شبکه ای است که به این پول دیجیتالی چنین ارزشی بخشیده است. وی همچنین گفت استفاده از این واحد پولی دیجیتالی هم کمی محدودیت دارد.

از سوی دیگر، طبق جدولی که وی در اینباره ارائه کرد، نشان داد که تنها تعداد محدودی از شرکت ها پول بیت کوین را قبول دارند و در معاملات خود از آن استفاده می کنند یا آن را به عنوان وجه پرداخت از مشتری می پذیرند و گویا این تعداد روز به روز کمتر می شود.

فاست با اتکا به محدودیت تعداد این شرکت ها، ادعا می کند که زمانی که هیچکس این تکنولوژی را نپذیرد، در حقیقت ارزش واقعی بیت کوین از صفر هم کمتر است.

با این اوصاف، اکنون از بیت کوین تنها برای مبادله ارز می توان استفاده کرد. در واقع وی سعی دارد نشان دهد که بیت کوین ارزشی ندارد و ارزش آن حبابی است که صرفا توسط سرمایه گذاران ایجاد می شود.

با این حال، شاید بتوان این نظریه را رد کرد و گفت که دلار نیز در ذات خود ارزشی ندارد، اما این ادعا چندان توجیه پذیر نیست، چرا که دلار اکنون واحد پولی ایالات متحده آمریکا است و این مساله خود به دلار ارزش بخشیده است.a

اشتراک:

نظرات بسته اند