برندهای جدید گوشی های موبایل مشمول طرح رجیستری

0

به گزارش سی اس وب به نقل از خبرگزاری ایسنا، برندهای جدید طرح رجیستری اعلام شدند.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، حسین فلاح جوشقانی برندهای نوکیا، هواوی، سونی و تکنو را در فاز جدید طرح رجیستری اعلام داشت.

حسین فلاح جوشقانی

حسین فلاح جوشقانی

وارد شدن این برندهای جدید به طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه تا 14ام اسفند ماه سال جاری انجام خواهد پذیرفت.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: فاصله زمانی دو هفته ای برای مشمول شدن نشان های جدید به منظور ارایه اطلاعات مورد نیاز به مردم پیش بینی شده و این فرایندها در راستای حفظ حقوق مشترکین و جلوگیری از فروش گوشی های قاچاق به جای گوشی های قانونی به مردم است.

حسین فلاح جوشقانی توضیح داد: پیش از این کاربران در هنگام خرید گوشی تلفن همراه مشمول طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم کارت، با شماره گیری کد دستوری #۷۷۷۷* شناسه بین المللی (IMEI) گوشی را استعلام می کردند و اگر پاسخ آن مثبت بود با اطمینان از قاچاق نبودن گوشی، آن را خریداری می کردند.

در حال حاضر نیز کاربران در هنگام خرید گوشی باید حتما دقت کنند که علاوه بر استعلام IMEI، بر روی جعبه یا کارت گارانتی کد فعال سازی گوشی درج شده باشد و درصورت نبودن کد فعال سازی از خرید گوشی خودداری کنند.

وی عنوان ساخت: فرایند دیگری که خریداران باید انجام دهند فعال سازی گوشی است که برای انجام آن باید در سامانه *۷۷۷۷# گزینه دوم با عنوان “فعال سازی” را انتخاب کرده و به ترتیب شناسه IMEI گوشی و شماره سیم کارتی که از آن بر روی این گوشی استفاده خواهد شد و کد فعال سازی را وارد کنند. پس از آن کاربر پیغامی را با این مضمون که در حال فعال سازی چه نوع گوشی با چه مشخصاتی است دریافت می کند که درصورت تایید کاربر گوشی در شبکه برای وی فعال می شود.

فلاح ادامه داد: یکی دیگر از فرایندهای ضروری که کاربران باید از آن اطلاع داشته باشند “انتقال مالکیت” است که این فرایند برای واگذاری گوشی های دست دوم پیش بینی شده و فروشنده باید IMEI گوشی را به همراه شماره تلفن خریدار در سامانه #۷۷۷۷* وارد کنند تا کد فعال سازی برای خریدار صادر شود.

این مقام مسئول به وظایفی که فروشندگان گوشی های تلفن همراه و تبلت ها در این خصوص دارند اشاره کرده و گفت: گوشی ها و تجهیزاتی که پیش از این در شبکه فعال بوده اند مشمول این طرح نمی شوند و طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم کارت صرفا برای نشان گوشی ها و تجهیزات دارای سیم کارتی است که پس از اعلام طرح از سوی کاربران خریداری می شوند. البته اگر گوشی فعالی به شخص دیگری واگذار شود باید فرایند تغییر مالکیت و فعال سازی آن طبق فرایندی که اعلام شد صورت پذیرد.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی در خصوص زمان بندی اجرای طرح رجیستری اظهار داشت: سایر نشان های باقیمانده به تدریج مشمول طرح شده و پیش از اجرای آن اطلاع رسانی لازم درباره زمان آن انجام می شود.

اشتراک:

نظرات بسته اند