چگونه از اصالت گواهینامه ایزو اطمینان حاصل کنیم؟

0

هر شرکت یا سازمانی که قصد دریافت گواهی ایزو دارد باید شرایط اخذ ایزو را داخل سیستم خود ایجاد کند تا موفق به دریافت این گواهینامه ی معتبر بین المللی شود. در این راه شرکتها از یک شرکت که وظیفه اش مشاوره و اخذ ایزو است کمک می گیرند.

اما امروزه با توجه به اهمیت گواهی ایزو و بالا بودن هزینه اخذ ایزو، شرکتهایی ظهور کرده اند که ادعا می کنند با حداقل هزینه و در زمان اندک گواهی معتبر ایزو صادر می کنند. باید گفت این گواهینامه ها کاملا تقلبی بوده و دارای اعتبار نیستند.

از این روی لازم است شرکتها و سازمانهایی که دارای شرایط اخذ ایزو هستند، در اولین قدم گول این شرکتهای تقلبی را نخورند. در مرحله ی بعد پس از اخذ گواهی ایزو بایستی اصالت آنرا بررسی کنید. در ادامه روند بررسی اصالت گواهی ایزو را که به همت سایت ایزو هوم تهیه شده است را قرار می دهیم:

شرایط اخذ ایزو , اصالت ایزو

شرایط اخذ ایزو , اصالت ایزو

بررسی اصالت گواهینامه ایزو

باید خاطر نشان شد در راه تعیین اصالت گواهی ایزو، شرکت گواهی کننده(CB)، خود گواهی نامه و استانداردهای محصول و CE بایستی دارای ارزش و اعتبار باشند که در ادامه به انها اشاره می کنیم:

الف –بررسی اصالت شرکت گواهی کننده (CB):

1_رونوشت قرارداد شرکت ایرانی با CB (نهاد معتبر صادر کننده ی گواهینامه) خارجی را بخواهید.
2_ از شرکت مادر قرارداد را استعلام کنید. البته برای استعلام از پست الکترونیکی اصلی در سایت اصلی استفاده کنید.
3_ در سایت اصلی به نمایندگی، شعبه و دفتر ایران باید ارجاع و آدرس دهی شده باشد.  (برای هیچ یک از CB ها تحریم مانع این قضیه نیست)
4_ شرکت اصلی را از طریق این لینک پیدا کنید.
شرکت گواهی کننده معتبر بین المللی باید از طریق IAF و از مسیر AB کشورش اعتباردهی شده باشد. در غیر این صورت اعتبار ندارد.
5_ به وجود سایت خارجی و آدرس و تلفن اکتفا نکنید. اطمینان حاصل کنید که سایت شرکت مادر، ایرانی نبوده است. برای این منظور می توانید از سایت who is برای ردیابی نام و نشانی ثبت کننده سایت اطمینان حاصل کنید.
6_ اگر سایت به نظر شما اعتبار ندارد حتما اعتبار لوگو های) AB نهاد اعتبار دهنده به CB مادر) که زیر گواهینامه وجود دارد را چک کنبد.
7_  وجود نام این شرکت در لیست سازمان استاندارد ایران به معنی اعتبار ملی از نهاد تأیید صلاحیت ایران است.
8_ برای اطمینان از اینکه سایت شرکت در ایران بالا نیامده است (حتی ممکن است پسوند هر کشوری را داشته باشد و در whois هم در آن کشور باشد) آدرس سایت را در سایت alexa.com وارد کنید و نتیجه را ببینید که ممکن است فقط کشور ایران در نقشه مشخص شده پررنگ شده باشد یعنی کلیک این سایت فقط در ایران است!

ب – بررسی اصالت گواهی نامه:

1_پس از صدور، اعتبار گواهینامه را در سایت شرکت مادر بررسی نمایید. (از طریق شماره یا کد منحصر به فردی که در گواهی نامه وجود دارد) ممکن است گواهی نامه شما برای صرفه جویی در هزینه ها ثبت نشده باشد.
2_ جنس کاغذ، نمونه امضا و هولوگرام و کیفیت چاپ به ما پاسخ قطعی نمی دهد اما می تواند ما را به شک بیندازد!
3_گواهی نامه را اسکن کنید و برای شرکت اصلی میل کنید تا آنها به شما پاسخ دهند.
4_ برخی گواهی نامه ها به صورت لوکال صادر می شوند و برخی استانداردها برای صدور گواهی نامه تهیه نشده اند مثلا راهنماها (GUIDELINE) اما در ایران برای آنها گواهی نامه صادر می شود و حتی گواهی نامه ۵S و چنین موضوعاتی که صدور آن به صورت لوکال در نمایندگی اشکال ندارد به شرط اینکه مشتری بداند و هزینه زیادی برای آن دریافت نشود چون هزینه ای به شرکت اصلی پرداخت نمی شود.

ج – بررسی استانداردهای محصول و CE

1_ شرکت صادر کننده CE با شرکت های گواهی دهنده ایزو متفاوت هستند و NB نامیده می شوند NB بایستی در سایت اتحادیه ی اروپا ثبت شده باشد.
2_ این شرکت باید دایرکتیو و مدول مربوط به محصول شما را داشته باشد و اعتبار زمانی آن هم به اتمام نرسیده باشد. این موارد را از طریق این لینک می توانید بررسی کنید.

اشتراک:

نظرات بسته اند