برای دیده شدن در کار باید چه کرد؟

0

بسیاری از افراد دوست دارند پس از آنکه شغل مورد نظر خود را در یک سایت کاریابی انتخاب کرده و وارد کار شدند، بتوانند در شغلشان تبدیل به یک چهره برجسته شوند.

اما چقدر طول می کشد که افراد در کارشنا تبدیل به یک چهره برجسته شوند. چه اتفاقی می افتد که کاربلد ها به سرعت دیده می شوند؟

پروفسور جان هایز مدت ها در ارتباط با این موضوع به دنبال تحقیق و بررسی بود. او سال ها تلاش کرد تا پاسخ این سوال را پیدا کند. پروفسور هایز، اول اومد آثار درخشان آهنگسازهاى مشهور و هزاران قطعه موسیقیایی که بین سالهای ١۶٨۵ تا ١٩٠٠ ساخته شده بود رو تحلیل کرد.

این سوال در ذهن پیش آمده بود که او “از موقعی که اون آهنگساز کارش رو آغاز کرده تا زمانیکه تونسته یه قطعه موسیقی شاهکار رو خلق کنه تقریبا چقدر طول کشیده؟”

او پانصد قطعه را که به طور مکرر توسط سمفونی ها اجرا می شد را جمع آوری کرد و متوجه شد که هر قطعه شاهکار “ده سال” بعد از شروع کار آهنگساز نوشته شده است.

نتیجه ای که از بررسی های پروفسور جان هایز به دست آمد این بود:

هیچ کسی نمی تواند قبل از سال ها کار کردن در شغلش خارق العاده بشود. او حتی به موتزارت که به “نابغهء نابغه ها” هم مشهور است اشاره کرد که او بعداز ده سال توانسته است اولین قطعه مشهورش را بسازد.

این پروفسور دومین فاکتور موفقیت در کار را تمرین هدفمند معرفی کرده است. تمرین هدفمند به این معنی است گه به جای آنکه بدون برنامه و بی تمرکز به کار کردن مشغول شوید، در کار جهت دار و متمرکز عمل کنید. هر کار و شغلی نیازمند توانایی هایی است که لازم است از آن ها به شکل متمرکز و هدفمند بهره برده شود تا بتوان به خوبی از آن ها برای بهره مندی از کار استفاده کرد.

اشتراک:

نظرات بسته اند