با خرید بیت کوین یک شبه نابود خواهید شد

0

محمد رضا سبز علیپور، رئیس مرکز تجارت جهانی ایران با اشاره به نوسانات بی حساب و کتابی که در نرخ خرید و فروش بیت کوین دیده می شود گفت: پولی که ارزش آن بی هیچ دلیلی یک شبه چند هزار دلار رشد می کند، قطعاً بی هیچ دلیلی هم ارزش آن یک شبه چند هزار دلار سقوط می کند و عده ای را بجای اینکه یک شبه پولدار کند برعکس یک شبه نابود می‌کند.

به گزارش سی اس وب به نقل از مرکز تجارت جهانی ایران، وی افزود: هنوز برای مردم دنیا و همچنین مردم ایران مشخص نیست که بیت کوین، فرصت است یا تهدید و همین ابهام موجب شده تا غالباً با ترس و استرس و با گفتن یا شانس و یا اقبال، جهت خرید و فروش این پول اینترنتی قدم به میدان بگذارند.

علیپور اظهارداشت: بیت کوین هیچ پشتوانه پولی ندارد و متعلق به هیچ کشوری نیست؛با وجود آنکه اشخاص و شرکتهای زیادی در ایران از بیت کوین استفاده کرده اند، اما از ترس سکوت قانون مالیات درباره این پول مجازی و اینترنتی از افشای هویت خود پرهیز می کنند.

ریسک بالای سرمایه گذاری روی بیت کوین

ریسک بالای سرمایه گذاری روی بیت کوین

البته وی به سودهایی که برخی افراد در گوشه و کنار جهان از مسیر سرمایه گذاری در بورس بیت کوین صورت داده اند نیز اشاره ای کرده و در کنار آن تاکید کرد: سرنوشت بیت کوین در ایران تیره و تار است.

وی خاطر نشان ساخت: باتوجه باینکه این پول هنوز در ایران قانونی نیست و قانونی هم برای مبادلات بیت کوین تعریف نشده، از همین رو دولت ایران معامله با این ارز را فعلاً به رسمیت نشناخته است، بنابراین انتظاری هم نداریم که اثری بر اقتصاد ایران داشته باشد.

اکثریت کشورهای جهان بیت کوین را به رسمیت نمی شناسند

رئیس کل مرکز تجارت جهانی ایران گفت: اکثریت کشورهای جهان بیت کوین را به رسمیت نمی شناسند و یا سکوت کرده اند. بنابراین خیلی کار دارد و خیلی زمان می برد تا بیت کوین و سایر ارزهای اینترنتی و رمز پایه بتوانند روی اقتصاد کشورها اثر گذار باشند.

وی عنوان ساخت: اگر به ایران برگردیم، به عینه می بینیم که دولت به طور اجرایی سایت هایی که بیت کوین معامله می کند را می‌بندد و یا آنها را فیلتر می کند و این نشان می دهد که بیت کوین به سادگی نمی تواند برای خود در ایران جا باز کند، فلذا با این شرایط نمی‌تواند اثری هم بر اقتصاد ایران داشته باشد.

سبزعلیپور توضیح داد: با این وجود عده ای در حاشیه، خریدهای خود را با بیت کوین انجام می دهند و فکر می کنم تعدادی از ایرانیان هم درحال معامله بیت کوین در فضای بین‌المللی هستند. یکی از دلایل آن هم این است که آنان براحتی می توانند وارد بازار ارزهای رمز پایه شوند، این در حالی است که ورود به بازار معامله ارزهای جهانی (بازار فارکس) به این سادگی نیست. از اینرو برای ایرانیان که ورود به بازار فارکس غیر قانونی و بسیار محدود کننده است، بازار بیت کوین علی رغم غیر قانونی بودنش، یک فرصت به حساب می آید.

این مقام مطلع بیان داشت:  ولی باز تأکید می کنم که این فعالیت ها محدودند و بنابر این در شرایط فعلی ارزهای رمز پایه اثری بر اقتصاد ایران ندارند.

وی گفت: بیت کوین پول رسمی و دارای پشتوانۀ جهان نیست و به همین خاطر چنین ارزِ (من درآورده ای) اصلاً قابل اعتماد نیست و عوامل مختلفی بر مبهم بودن و تیره و تار بودن آینده این پول مجازی دامن می زند.

سبزعلیپور اظهار داشت: به دلیل رشد نجومی و فزآیندۀ ارزش بیت کوین، متأسفانه عده ای از هموطنان مان اعم از تحصیل کرده و عوام طی ماه ها و روزهای گذشته به قصد یک شبه پولدار شدن به خرید بیت کوین روی آورده و پول های خود را در این راه هزینه کرده اند، به طوری که پول های سرمایه گذاری شده در این تجارت مجازی طی روزهای گذشته بسیار زیاد و چشمگیر بوده است.

وی ادامه داد: اما به جرأت می توانم بگویم که کار این عده در خرید کلان بیت کوین چیزی جزء قمار و لاتاری نبوده و احتمال فرود ارزش بیت کوین طی روزهای آینده بیش از فراز قیمت آن است.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران یادآور شد: هرچند فعالیت در زمینۀ بیت کوین در کشورمان از طرف بانک مرکزی ایران ممنوع است، اما به فرض اینکه این ممنوعیت رفع شود باز هم اصلا و ابدا صلاح نیست که مردم عزیزمان پولی را در این مسیر سرمایه گذاری کنند، زیرا بیت کوین همچون بُمبی است که در صورت انفجار، خرابی زیادی را در جهان و همچنین در کشور ما بوجود خواهد آورد و در کمال تأسف باید عرض کرده و هشدار دهم که تیک تاک بمب ساعتی “بیت کوین” به صدا درآمده است.

وی در نهایت گفت: به لحظه انفجار نزدیک شده پس مردم عزیزمان علی الخصوص جوانان تا می توانند باید از آن دوری کنند تا کمتر آسیب بینند در غیر اینصورت باید شاهد ایامی همچون روزهای پس قطعنامه 598 باشیم که عده ای به خاک سیاه کشیده و زندگی شان نابود شد. پس دولت نیز باید آگاه باشد و مردم را با اطلاع رسانی بموقع از خطر برحذر کند.

اشتراک:

نظرات بسته اند