اینطوری استرس کاری را از خود دور کنید

0

بعد از آنکه افراد در آگهی استخدام، بالاخره کار مورد علاقه ی خود را یافتند و  استخدام شدند، با مسائلی مواجه می شوند که بعضا برایشان سخت است و البته اجتناب ناپذیر.

اینکه شما در محیط مورد علاقه تان و در پست تخصصی تان کار کنید، به این معنی نیست که حتما بدون استرس کار خواهید کرد.

خیر، مسئولیت داشتن استرس به همراه دارد.

اینطوری استرس کاری را از خود دور کنید

اینطوری استرس کاری را از خود دور کنید

اما برای اینکه این استرس محیط کار را با خود به بیرون از محل کار نیاوریم، چه کنیم؟

 

به جرات می توان گفت که عده ی کثیری از افراد در محیط کار استرس دارند و تعدادی از آنها مهارت های لازم برای غلبه بر چنین تنش هایی را ندارند. استرس در طولانی مدت می تواند مشکلات حلق و خویی و رفتاری ایجاد کند. برای اینکه استرس محیط کارتان را محدود به همان کار کنید، باید مهارت هایی را بیاموزید که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

با انجام تعدادی کار کوچک این تنش ها را دور کنید.

– یک کار کوچک انجام دهید

برای مثال یک تماس تلفنی کوتاه بگیرید، یک سند کاری امضا کنید و یا به ایمیلی پاسخ دهید. روز خود را این گونه به پایان برسانید. این کار به شما کمک می کند تا حس کنید کار کوچکی از وظایف روز بعد را انجام داده اید و در نهایت در طول شب به کارهای روز بعدتان فکر نمیکنید، یا دست کم کمتر فکر می کنید.

– فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید، تهیه کنید.

این کار را روی کاغذ یا در کامپیوترتان انجام دهید. برای کارهایتان اولویت مشخص کنید. بنا بر نتیجه ی بررسی های صورت گرفته نشان داده شده است که این کار یکی از مهارت هاییست که برای افزایش عملکر کاری و دور شدن از استرس، بسیار موثر است.

– به محیط کاری خود نظم دهید.

اگر محیط و میز شما مرتب و منظم باشد، قطعا روز بعد را با استرس کمتری آغاز می کنید. آشفتگی روز قبل آن را با خود به روزهای آتی نیز منتقل می کند.

– یک کار را انتخاب کنید که نمادی از اتمام روز کاری است:

به عنوان مثال اتاق را قفل کنید، مانیتور را خاموش کنید یا با منزل تماس بگیرید. این کار سبب شیف ذهنی شما از محل کار به خانه می شود.

– عصر خود را مثبت آغاز کنید:

به جای اینکه درباره ی روز کاری که سپری کردید صحبت کنید، از اتفاقات هیجان انگیز دوستان و خانواده تان سوال کنید. تمرکز صحبت هایتان را بر موضوعات غیر کاری قرار دهید تا آرامش شما بیشتر شود.

این کارهای کوچک، وقت اندکی از شما می گیرد، اما کمک می کند که استرس کاری خود را کاهش دهید. شما برای رفع استرس کاری چه می کنید؟

اشتراک:

نظرات بسته اند