ایزو 19650: ساخت و ساز بهتر با استانداردهای ایزو جدید برای BIM

0

صنعت ساخت و ساز جهانی با شکوفایی همراه است و پروژه های ساختمانی جهانی نیاز به ابزارهای کارآمد مانند مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) برای مدیریت اطلاعات دارد. مجموعه ای از استانداردهای بین المللی از ایزو تحت عنوان ایزو 19650 به تازگی منتشر شده است تا BIM را قادر به شکوفایی در سراسر پروژه ها و مرزها ساخته و به طور کلی به نفع صنعت ساختمان سازی منجر شود.

با رشد جمعیت و اقتصاد، نیاز به مسکن و زیرساخت بیشتر می شود و این روند رو به رشد همچنان ادامه خواهد داشت. پیش بینی رشد در صنعت ساخت و ساز جهانی تا 85٪ (و یا 15.5 تریلیون دلار) تا سال 2030 تخمین زده شده است و به این اندازه افزایش خواهد یافت. ساخت و ساز بیشتر بدین معنی است که نیاز بیشتری به کارآیی و کارآمدسازی داریم. به همین دلیل است که رویکرد مبتنی بر مدل سه بعدی از BIM در ارائه پروژه های ساختمانی در سراسر جهان را به عنوان رویکرد اصلی در اختیار گرفته ایم.

BIM به معماران، مهندسین و متخصصان ساخت و ساز توانایی برنامه ریزی، طراحی و مدیریت پروژه های ساختمانی را با کارآیی بیشتری می دهد. این محبوبیت در حال افزایش است و نیاز به یک چارچوب بین المللی دارد تا به صنایع اجازه دهد با یکدیگر در سراسر پروژه ها و مرزهای ملی کار کنند.

ایزو 19650

برای رسیدگی به این موضوع، دو بخش اول ISO 19650، یعنی سازماندهی و دیجیتالی کردن اطلاعات، مربوط به ساختمان ها و کارهای مهندسی عمران، از جمله ساخت مدل سازی اطلاعات (BIM) – مدیریت اطلاعات با استفاده از مدل سازی ساختمان، به تازگی منتشر شده است. این ساختارها ارائه چارچوبی برای مدیریت اطلاعات از طریق کار مشترک با استفاده از BIM ارائه می کنند.

 

ایزو 19650

ایزو 19650

 

Jøns Sjøgren، رئیس کمیته فنی ISO که استاندارد اخیر را توسعه داده است، گفت که آن ها استفاده گسترده تر از BIM و در نتیجه کارآمدتر سازی ساخت و ساز و پروژه های زیربنایی را امکان پذیر می سازد.

“ایزو 19650 براساس آزمایش استاندارد بریتانیا استاندارد BS 1192 و مشخصات عمومی PAS 1192-2 که قبلا ثابت شده است، به کاربران کمک می کند هزینه های ساختمانی را تا 22٪ صرفه جویی کرده و کاهش دهند.”

“با توجه به این به سطح بین المللی نه تنها به معنای همکاری موثرتر در پروژه های جهانی است، بلکه اجازه می دهد تا طراحان و پیمانکاران کار بر روی انواع کارهای ساختمانی را با مدیریت بهتر و کارآمد تر داشته باشند.”

استانداردهای آینده در این سری شامل قسمت 3 مدیریت فاز عملیاتی دارایی ها و بخش 5 اختصاص داده شده به مدل سازی ساختمان اطلاعات ساختمان، محیط های دیجیتالی ساخته شده و مدیریت دارایی هوشمند است.

ایزو 19650-1 و ایزو 19650-2 توسط کمیته فنی ISO / TC 59، ساختمان ها و کارهای مهندسی عمران، کمیته فرعی SC 13، سازماندهی و دیجیتالی کردن اطلاعات مربوط به ساختمان ها و کارهای مهندسی عمران، از جمله ساخت مدل سازی اطلاعات (BIM)، به وجود آمده است.

اشتراک:

نظرات بسته اند