انواع چیدمان های آشپزخانه صنعتی

0

در صورتی که قصد راه اندازی رستوران را دارید، باید به نحوه ی چیدمان آشپزخانه صنعتی خود نیز فکر کنید. به طور کلی چیدمان آشپزخانه صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تا وقتی که در چیدمان آشپزخانه صنعتی با شکست رو به رو نشوید از اهمیت آن مطلع نخواهید شد. طراحی و دکوراسیون آشپزخانه صنعتی شیوه های متنوعی دارد که زمانی که می خواهید وسایل آشپزخانه را بچینید باید چند نکته را در نظر داشته باشید.

فضای کافی برای سالن پذیرایی

در نظر گرفتن فضای کافی برای پذیرایی از مشتری ها از مهم ترین بخش های یک آشپزخانه و یا یک رستوران به حساب می آید. حتی اگر بهترین خدمات و بهترین غذا ها با کیفیت مناسب نیز داشته باشید ولی فضای کافی و استاندارد برای نشستن مشتری ها نداشته باشید، موجب نارضایتی مشتری ها شده و به طور قطع تعداد مشتری های شما کم خواهد شد. فضای لازم برای هر صندلی نزدیک به ۱/۵ متر مربع است. به طور مثال برای داشتن ۶۰ عدد صندلی به ۹۰ متر مربع نیاز دارید.

رفت و آمد راحت کارکنان در بخش آشپزخانه

اگر آشپزخانه ی صنعتی شما به خوبی طراحی شده باشد و از دکوراسیون اصولی بهره برده باشد، کارکنان بدون آن که با یکدیگر برخورد فیزیکی داشته باشند می توانند در آشپزخانه تردد کنند. عدم برخورد در زمان های شلوغی موجب بالا رفتن راندمان پخت، تحویل و سود بیشتر می شود.

چیدمان آشپزخانه صنعتی

چیدمان آشپزخانه صنعتی

کد بهداشت

بهتر است بدانید که کد های بهداشت، آشپزخانه های صنعتی را ملزم به رعایت قوانین خاصی برای طراحی و ترکیب بندی می کنند. به طور مثال در بیشتر اداره های بهداشت باید فاصله ی بین دستگاه یخساز صنعتی و فاضلاب کف اشپزخانه ۶ فوت و یا ۱۸۲ سانتی متر باشد.

بهره وری انرژی

بهره وری انرژی یکی از مهم ترین مواردی است که در طراحی یک آشپزخانه ی صنعتی مورد اهمیت قرار می گیرد. علت آن این است که سبب صرفه جویی در پول و هزینه های آب و برق می شود. دستگاه ها و تجهیزات آشپزخانه مثل یخچال و تجهیزات پخت و پز تا جایی که کارایی خود را از دست نداده اند و جهت بهینه سازی مصرف انرژی باید فاصله ای معین از یکدیگر داشته باشند. جدایی از مسائل ذکر شده برای به حداکثر رساندن بهره وری انرژی تجهیزات پخت و پز در محلی قرار می گیرد که هود نصب شده باشد.

ارگونومی

آیا می دانید ارگونومی چیست؟ تئوری علم ارگونومی در این است که هرچه کارکنان شما برای انجام وظیفه ی خود مرحله های کم تری را سپری کنند به سود شما خواهد بود و یک آشپز خانه ی ارونومی به صرتی طراحی می شود که کارکنان در یک نقطه بایستند و همه ی کار ها را بدون فعالیت هایی نظیر خم شدن، دست دراز کردن و چرخیدن انجام دهند. به همین ترتیب در این آشپزخانه ناراحتی و خستگی راه به جایی نمی برد.

احساسات مشتری ها

جدایی از بوی جذابی که از سمت آشپزخانه احساسات مشتری ها و مشامشان را تحریک می کند، یک نمایشگاه آشپزخانه که می توانید در آن هر آنچه را که اتفاق می افتد را نیز ببینید، می تواند حواس مشتری ها را مورد توجه قرار دهد.

انعطاف پذیری

صرف نظر از طرح نهایی، انعطاف پذیری طراحی برای هر آشپزخانه تجاری مهم است. تغییر در مدیریت یا گرایشات مواد غذایی می تواند به طور کامل منو و به تبع تجهیزات و نحوه چیدمان آن ها را تغییر دهد. فراتر از آن، مطمئن شوید که تجهیزات می توانند به راحتی برای تمیز کردن جابه جا شوند.

چیدمان آشپزخانه صنعتی

هیچ گونه قوانین خاص و مشخصی برای چیدمان آشپزخانه صنعتی وجود ندارد و همه چیز به نیاز های شما بستگی دارد. با این وجود ۴ ترتیب مختلف وجود دارد که در ادامه این مطلب قصد داریم این نحوه های چیدمان را به شما معرفی نماییم.

چیدمان آشپزخانه صنعتی

چیدمان آشپزخانه صنعتی

چیدمان خط مونتاژ

چیدمان خط مونتاژ برای آشپزخانه هایی مناسب است که تیراژ بالایی از یک نوع غذا نظیر پیتزا و یا ساندویچ را سرو می کنند. در ترکیب بندی خط مونتاژ تجهیزات با توجه به اولویت های میاز در کنار هم چیده می شوند و قسمت های مختلف تجهیزات معمولا در یک خط قرار می گیرند و در برخی اوقات به یکدیگر متصل می شوند. به طور مثال یک آشپزخانه ی صنعتی پیتزا فروشی می تواند با یخچال صنعتی شروع شود و پس از آن بخش شکل دادن خمیر پیتزا و به ترتیب مخلفات پیتزا و فر پیتزا و در آخر به بخش بسته بندی و جعبه های پیتزا ختم شود.

چیدمان ارگونومیک

در چیدمان ارگونومیک، تجهیزات آشپزخانه ی صنعتی باید به گونه ای باشد که کارکنان و آشپز ها بتوانند به راحت ترین و سود آور ترین حالت ممکن کار کنند و همچنین مصرف انرژی در این روش از اهمیت زیادی برخوردار نیست. به طور مثال در آشپزخانه ی صنعتی به سبک ارگونومی، اجتمال دارد فریزر زیر کانتر و یا پیشخوان دقیقا در کنار سرخ کن صنعتی قرار گیرد. درست است که این نوع چیدمان هیچ گونه تناسبی با مصرف انرژی ندارد ولی کارکنان می توانند بدون داشتن فعالیت های زیاد وسایل و مواد اولیه را به سرعت به بخش پخت و پز برسانند.

چیدمان منطقه ای

در چیدمان منطقه ای، آشپزخانه ی شم به بخش های مختلف تقسیم می گرد. به طور مثال بلوک پخت و پز، بلوک آماده سازی، بلوک فریز کردن متفاوت است. احتمال دارد چندین بلوک وجود داشته باشد و ممکن است در یک آشپزخانه ی بزرگ دو بلوک تهیه ی غذا وجود داشته باشد یکی در کنار یخچال باشد و دیگری نیز در کنار تجهیزات پخت و پز قرار گیرد.

چیدمان آشپزخانه جزیره ای

آشپزخانه های جزیره ای بسیار رایج هستند و این نوع چیدمان به آشپزخانه های منطقه ای شباهت دارد تنها تفاوت آن این است که بلوک اصلی در وسط آشپزخانه قرار می گیرد. معمولا در این نوع از چیدمان تجهیزات پخت و پز در وسط آشپزخانه قرار می گیرد و آماده سازی مواد غذایی و ذخیره سازی و انتقال غذا در کناره های دیوار قرار داده می شود. البته عکس این حالت نیز رایج است.

اشتراک:

نظرات بسته اند