الزامات ایزو برای مدیریت بهتر رفاه حیوانات در سراسر جهان

0

حظافت از رفاه حیوانات یعنی فراهم آوردن رفاه و امکانات رفاهی برای تامین نیازهای جسمانی و روحی آن ها. الزامات ایزو در این حوزه نیز ورود پیدا کرده و با مدیریت صحیح، رفاه حیوانات در سراسر جهان را هدف گرفته اند.

کشاورزی حیوانات دیگر تنها به منظور و به چشم یک منبع غذایی برای بشر نیست، بلکه ما به عنوان یک نگرانی اخلاقی به وضعیت حیوانات می نگریم.

مصرف کنندگان به طور فزاینده ای این روزها در خصوص شرایط زندگی حیوانات و نوع کیفیت مراقبتی که از آن ها می شود، نگران هستند. سطح رفاهی و کیفیت نگهداری از حیوانات نه تنها از منظر اخلاقی برای خود آن ها مهم است، بلکه به ایمنی مواد غذایی مورد استفاده ی انسان ها نیز ارتباط مستقیم پیدا می کند.

تقاضا برای تولید محصولات مطابق با استانداردهای رفاه حیوانات در حال رشد است، و این موضوع تولید کنندگان را ناچار می سازد تا با استانداردها همسو شده و در بازار رقابتی باقی بمانند.

استانداردهای ایزو در مدیریت رفاه حیوانات

استانداردهای ایزو در مدیریت رفاه حیوانات

به همین ترتیب، صنایع غذایی اقدامات بیشتری را برای به اجرا درآوردن مدیریت رفاه حیوانات انجام می دهد. استاندارد جدید ISO ISO / TS 34700: 2016، مدیریت رفاه حیوانات – الزامات عمومی و راهنمایی برای سازمان ها در زنجیره تامین مواد غذایی، به صنایع غذایی و خوراک کمک خواهد کرد تا یک طرح رفاهی حیوانی که با اصول جهان مطابقت دارد سازمان بهداشت حیوانات (OIE) کد بهداشت حیوانات اهلی (TAHC) * و رفاه حیوانات مزرعه در سراسر زنجیره تامین را تضمین می کند.

ISO / TS 34700 نشان دهنده نقطه تلاقی مشترک بین ISO و OIE پس از توافق نامه همکاری در سال 2011 بین دو سازمان است.

مشخصات فنی جدید برای حمایت از اجرای شیوه های مربوط به رعایت رفاه حیوانات در سیستم های تولید دام در نظر گرفته شده است.

این راه را برای اپراتورهای تجاری در زنجیره ی تامین مواد غذایی برای نشان دادن تعهد خود به مدیریت رفاه حیوانات هموار می سازد.

دکتر Francois Gary مدیر اجرایی گروه ISO / TC 34 / WG 16 که پیش از این توسعه یافته است، نخستین مزایای ISO / TS 34700 را تغییرات در نحوه ی کسب و کار فعالان در عرصه ی تولیدات مربوط به حیوانات می داند. از جمله کشتارگاه ها، شرکت های حمل و نقل و شرکت هایی که غذای دامی را فراهم می آوردند.

وی تاکید می کند: “با ایجاد یک واژگان رایج و یک رویکرد مشترک برای مدیریت رفاه حیوانات، این مشخصات فنی بین المللی، گفتوگوی مورد نیاز بین تامین کنندگان و مشتریان در زنجیره تامین مواد غذایی، به ویژه بین اپراتورهای تولید و پردازش اولیه را بهبود خواهد بخشید. این ابزار کسب و کار برای کسب و کار خواهد بود. “

ISO / TS 34700 به عنوان یک ابزار مفید برای بخش خصوصی و مقامات صالحین به طور یکسان برای شناسایی اختلافات در چارچوب نظارتی، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، تسهیل مشارکت عمومی و خصوصی برای سیاست های رفاه حیوانات، خدمت خواهد کرد.

در طول توسعه ISO / TS 34700 ، تمرکز ویژه به نیازهای شرکت های کوچک که اکثر اپراتورهای تجاری درگیر در زنجیره تامین مواد غذایی حیوانات (مزارع خانواده، شرکت های حمل و نقل کوچک، کشتارگاه های کوچک و …) را تشکیل می دهند، مورد توجه قرار گرفت.

اما این سند برای عنوان یک مرجع بین المللی برای شرکت هایی که در تجارت محصولات حیوانی مشغول به فعالیت هستند، نیز عمل می کند.

همین طور واحدهای دیگر چون خرده فروشان، مصرف کنندگان و سازمان های غیردولتی که علاقه مند به حفاظت از رفاه حیوانات هستند، به طور غیرمستقیم از ISO / TS 34700 بهره می گیرند. زیرا اپراتورهای تجاری شروع به نشان دادن قدردانی و تعهد خود برای حفاظت از سلامت و رفاه حیوانات کرده اند.

دکتر مونیک Eloit، مدیر کل OIE می گوید: “مشخصات فنی ISO یک چارچوب مهم برای حمایت از اجرای استانداردهای بین المللی OIE برای رفاه حیوانات در سراسر جهان خواهد بود.”

اعضای SSAFE، یک سازمان غیر انتفاعی عضو سازمان که با هدف توسعه ی مداوم و پذیرش جهانی سیستم های و استانداردهای حفاظت از مواد غذایی بین المللی، از طریق مشارکت های دولتی و خصوصی، از توسعه مشخصات فنی پشتیبانی می کند.

SSAFE از ISO / TS 34700 برای رفاه حیوانات حمایت می کند؛ زیرا این ابزار یک ابزار عملی برای ترویج شیوه های مناسب رفاه حیوانات و موثر در تولید مواد غذایی بر اساس اصول OIE است و همه ی ذینفعان در سراسر جهان تامین را تشویق می کند تا استانداردهای رفاه حیوانات یعنی OIE را به کار گرفته و به الزامات آن ها پایبند باشند.

منبع: www.iso.org

اشتراک:

نظرات بسته اند