افتتاحیه فیلم فجر و برنامه های آن چگونه برگزار شد ؟

0
 افتتاحیه فیلم فجر

جوایز افتتاحیه فیلم فجر

ما در این مقاله قصد داریم شما را با جشنواره و افتتاحیه فیلم فجر که هم اکنون در حال برگزاری است آشنا کنیم. همانطور که میدانید سینما و تلویزیون یک کشور نمایان گر فرهنگ و تمدن یک کشور است و در تربیت نیروی کار آمد منطبق با فرهنگ جامعه بسیار تاثیر گذار است.

یکی از مهمترین جشنواره هایی که هر ساله در تهران در این فصل سال برگزار می شود افتتاحیه فیلم فجر است. در ادامه مقاله توضیحات مفصلی در مورد سی و هفتمین جشنواره و برنامه های افتتاحیه فیلم فجر برای شما بیان خواهیم کرد.

 

با جشنواره فیلم فجر آشنا شوید.

 

افتتاحیه فیلم فجر و تاریخچه برگزاری این جشنواره

 

تاریخچه برگزاری جشنواره فیلم فجر به دوران پیش از انقلاب برمیگردد ولی با این تفاوت که در این سالها با نام جشنواره بین المللی فیلم تهران و زیر نظر بانو فرح پهلوی برگزار میشد و بعد ار انقلاب به طور کلی فعالیت این گروه متوقف شد.

بعد از انقلاب در سال ۱۳۶۱ جشنواره با نام دهه ی فجر شروع به فعالیت کرد و بعد از افتتاحیه فیلم فجر، این جشنواره اولین اقدامات خود را به سرپرستی حسین وخشوری شروع کرد و پا به عرصه سینما گذاشت.

تاکنون ۳۶ دوره جشنواره فیلم فجر زیر نظر بنیاد سینمایی فارابی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده است و در بهمن ماه ۱۳۹۷ شاهد افتتاحیه فیلم فجر یعنی دوره سی و هفتمین دوره جشنواره خواهیم بود.
بین سالهای ۱۳۴۱ تا ۱۳۷۴ افتتاحیه فیلم فجر فقط برای تولیدات سالانه ی فیلم های سینمایی داخلی برگزار میشد ولی بعد از سال۱۳۷۴ این جشنواره به بررسی فیلم های سینمایی جهان و بین الملل نیز می پردازد.

برنامه های افتتاحیه فیلم فجر

برنامه های افتتاحیه فیلم فجر

افتتاحیه فیلم فجر در سی و هفتمین دوره و برنامه های آن

همانطور که میدانید هر ساله فیلم های برگزار شده طبق قرعه کشی انجام شده و به ترتیب در سینماهای مختلف اکران میشوند. طبق برنامه ریزی های قبلی این دوره افتتاحیه فیلم فجر ساعت ۱۰ چهارشنبه نهم بهمن ماه سال۱۳۹۷ برگزار شد و لیست فیلم ها و اکران آنها با حضور کارگردان فیلم ها و اهالی رسانه قرعه کشی و زمانبندی خواهد شد. اولین فیلم که در افتتاحیه فیلم فجر با قرعه کشی سعید الهی انتخاب شد فیلم بنیامین به کارگردانی محسن عنایتی بود.

 

برنامه های افتتاحیه فیلم فجر

جشنواره فیلم فجر با حضور گسترده ای از اهالی سینما و همچنین نمایندگان رسانه در سالن سینمای پردیس تهران آغاز شد . برنامه های افتتاحیه فیلم فجر در سی و هفتمین دوره شامل :

پخش سرود ملی و قرائت قرآن

منصور ضابطیان مجری این مراسم با دعای تحویل سال در افتتاحیه فیلم فجر این جشنواره را تحویل سال سینمایی ایران نامید.

طبق مراسم افتتاحیه فیلم فجر اهدای سیمرغ بهترین عکس به ” بمب یک عاشقانه ” حبیب مجیدی تعلق گرفت.

مراسم تقدیر از چند چهره سینمایی و نکو داشت عزت الله انتظامی با عنوان ” عزت سینمای ایران ” برگزار و معرفی شد.

برنامه های بالا خلاصه ای از برنامه های افتتاحیه فیلم فجر در سی و هفتمین دوره ی این جشنواره بود که برای شما بیان نمودیم.

 

جوایز جشنواره در حاشیه افتتاحیه فیلم فجر

جوایز جشنواره فیلم فجر شامل سه جایزه با عناوین سیمرغ بلورین، لوح زرین و دیپلم افتخار است که به برندگان اهدا میشود. سیمرغ بلورین در بخش های مختلف به شرکت کنندگان داده می شود که اطلاع از رکورد داران این جایزه در خلال افتتاحیه فیلم فجر خالی از لطف نیست.

جوایز افتتاحیه فیلم فجر

جوایز افتتاحیه فیلم فجر

ابراهیم حاتمی کیا —- << ۵ سیمرغ بلورین برای بهترین فیلم

ابراهیم حاتمی کیا. —– << ۴ سیمرغ بلورین برای بهترین کارگردانی مجید انتظامی و حسین علیزاده ——>> ۴ سیمرغ بلورین برای بهترین موسیقی

پرویز پرستویی. ——- >> ۴ سیمرغ بلورین برای بهترین نقش اول مرد

سعید پور صمیمی. –—– >> ۳ سیمرغ برای بازیگر نقش مکمل مرد

 

سخن پایانی

ما در مقاله بالا قصد داشتیم افتتاحیه فیلم فجر و برنامه هایی که در خلال این جشنواره برگزار میشود را برای شما بیان کنیم .طبق برنامه ریزی های انجام شده جوایز این جشنواره هم در بخش داوری و هم در بخش رای بینندگان در اختتامیه ی جشنواره فیلم فجر به برگزیدگان اهدا خواهد شد.

اشتراک:

نظرات بسته اند