اضافه وزن چه تاثیراتی بر بدن می گذارد؟

0

اضافه وزن تاثیرات زیادی بر روی بدن می گذارد. ممکن است اضافه وزن کم در طول یک سال بی خطر به نظر بیاید ولی همین چند کیلوگرم به مرور زمان بیشتر می شود و عواقب خطرناکی را در پی دارد. کسانی که چاق هستند دیگر نمی توانند، مزه ی خوب غذا ها را تشخیص دهند، احتمال بروز افسردگی و اضطراب در آن ها زیاد است و همچنین مشکلات جسمانی کوتاه مدت و بلند مدت در رابطه با نفس کشیدن، باروری و قلب بروز می کند. در ادامه ی این مطلب قصد داریم بررسی کنیم که زمانی که وزن ما بالا می رود دقیقا چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد.

عوارض اضافه وزن

با احساس نکردن طعم غذا، زیادی می خوریم

همیشه تصور می کنیم که به دلیل لذت بردن از طعم خوب غذا وزن اضافه می کنیم ولی باید بدانید که این تصور کاملا غلط است. بر اساس تحقیقات چاقی، گیرنده های چشایی را تا ۲۵ درصد کاهش می دهد. این امر موجب می شود که فرد غذای بیشتری مصرف کند، چراکه تلاش می کند دوباره همان مزه ای را احساس نماید که قبل از این غذا های مورد پسندش برایش داشتند.

دچار میگرن می شوید

اضافه وزن و چاقی موجب می شود سردرد های ناگهانی افزایش یابد. محققان معتقدند افراد چاق نسبت به افراد دیگر بیشتر دچار سردرد های مزمن می شوند. ولی فراموش نکنید که چاقی به تنهایی سبب میگرن نمی شود، ریسک کردن نیز فاکتوری از آن به شمار می آید. این به این معنی است که چاقی احتمال ابتلا به میگرن را افزایش می دهد.

چاقی

چاقی

کلسترول بیشتری در خون انباشته می شود

بدن برای ساختن سلول های سالم نیاز به کلسترول دارد ولی بالا بودن سطح کلسترول خطر بیماری های قلبی را بیشتر می کند. اضافه شدن وزن موجب می شود بدن کلسترول بیشتری بسازد و احتمال ایجاد رسوبات چربی در عروق خونی بالا می رود. رسوب چربی کار گردش خون در سرخرگ ها را سخت می کند، موجب می شود به قلب اکسیژن کافی نرد و مغز خون کمتری دریافت می کند. این امر ریسک حمله ی قلبی و سکته ی مغزی را نیز افزایش می دهد.

افسردگی در فرد بیشتر می شود

بر اساس تحقیقات مشخص شده است که افسردگی و افزایش وزن ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارد. بالا رفتن وزن روی ما تاثیر روانی دارد و این امر در بین زنان سبب افسردگی می شود. تحقیقات دیگر نشان می دهد که ریسک ابتلا به افسردگی در طول زندگی، در افراد چاق به میزان ۵۵ درصد بیشتر از سایرین است.

مشکلات در باروری

یکی از مهم ترین عواقب افزایش وزن برای خانم ها، بالا رفتن ریسک ناباروری می باشد. بیشتر شدن بافت چربی در بدن سبب می شود که تعادل هورمونی به هم بریزد. این اتفاق بر چرخه ی قاعدگی خانم ها و کیفیت تخمک هایشان تاثیر می گذارد. عاقبت باردار شدن را برای خانم ها سخت تر می سازد.

چاقی

چاقی

بیشتر شدن درد های عضلانی

اضافه وزن سبب کمبود ویتامین دی در بدن می شود. ویتامین دی ماده ای ضروری و مهم در بدن است که به آن کمک می کند کلسیم دریافتی را جذب نماید و رشد استخوانی بیشتر شود. ویتامین دی برای بیماری های خود ایمنی، سرطان، درد های مطمن و مقابله با افسردگی مفید است. کسانی که ویتامین دی بدنشان کم است در بش های مختلف از بدن در های عضلانی احساس می کنند. شاید تصور کنید که با مصرف مکمل و از طریق نور خورشید می توانید ویتامین دی مورد نیاز بدن تان را دریافت کنید، اما باید بدانید که ویتامین دی محلول در چربی است یعنی به راحتی جذب سلول های چربی می شود. به همین ترتیب هر آنچه بافت چربی بدن بیشتر باشد، ویتامین دی بیشتری حل می شود و مقدار اندکی از آن برای استفاده ی بدن باقی می گذارد.

صدای بلند خر و پف در خواب

ما فکر می کنیم زمانی که وزن ما بالا می رود، بافت های چربی تنها در برخی از بخش های بدن انباشته می شود ولی باید بدانید که چربی ها در کل بدن پخش می شوند. به همین ترتیب بافت چربی در حلق و ناحیه ی گردن نیز انباشته می شود و این امر موجب باریک شدن مجرای هوا می شود. بنابراین شب ها با صدای بلند خر و پف خواهید کرد.

اضافه وزن دی ان ای را تغییر می دهد

ژن ها در طول زندگی تغییر نمی کند ولی سبک زندگی روی آن تاثیر می گذارد. این تغییر منجر به افزایش ریسک ابتلا به دیابت نوع دو، هم در والدین و هم در فرزندان آن ها می شود.

تکرر ادرار

افراد چاق و کسانی که اضافه وزن دارند، احتمال بروز مشکلات کلیوی و حتی نارسایی کلیوی در آن ها هفت برابر بیشتر از سایرین است.

مشکلات تنفسی

چاق شدن موجب می شود مجرای بالای تنفس در طول خواب بسته می شود و جریان هوا کم می شود و یا به طور کامل متوقف می شود. در این صورت مغز با ارسال برخی سیگنال ها فرد را بیدار می کند.

خطر ابتلا به سرطان

اضافه وزن ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. رژیم غذایی بد و مصرف سیگار و مشروبات الکلی هم ریسک سرطان را افزایش داده و شما را در معرض خطر قرار می دهند.

افزایش فشار و قند خون

اضافه وزن باعث می شود که به قلب فشار وارد شود و عاقبت فشار خون بالا می رود. بدنی که دچار اضافه وزن است، ماده ی انسولین را به نحوی غیر طبیعی به کار می گیرد. قند خون بالا اگر درمان نشود، بسیار خطرناک بوده و می تواند در مواردی منجر به مرگ شود.

اشتراک:

نظرات بسته اند