چطور بدون سابقه کار، استخدام شویم؟

0

اگر به آگهی های استخدام روز نگاه بیندازید، خواهید دید که بیشتر آگهی های استخدام به سابقه ی کاری افراد پرداخته و داشتن سابقه کار مفید را یکی از شروط استخدام خود قلمداد کرده اند.

هزاران فارغ التحصیل از دانشگاه ها در سراسر کشور این سوال قدیمی را می پرسند که اگر همه ی مشاغل نیاز به تجربه داشته باشند، یک تازه فارغ التحصیل چطور می تواند در جایی استخدام شده و شروع به کار نماید؟

اینجا به شما کمک می کنیم که بیاموزید چطور یک فرد بدون سابقه کار می تواند شغلی مناسب یافته و به کسب درآمد بپردازد!

 

اهمیت مدرک تحصیلی

توجه داشته باشید که در اینجا نوع مدرک تحصیلی شما نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی از تخصص ها به حدی در کشور مورد نیاز است که استخدام به راحتی از میان افراد بدون سابقه ی کار نیز صورت می پذیرد. اما برخی دیگر از تخصص ها به طور عمومی چه با سابقه کار و چه بی سابقه کار مراحل سختی برای رسیدن به کاریابی و استخدام را طی می کنند.

 

جاه طلبی

وقتی شما از دانشگاه فارغ التحصیل شده و به جستجوی کار و شغل مناسبی می گردید، یکی از ابزاری که نیاز دارید جاه طلبی ست. جستجوی شغل بدون تجربه کاری ممکن است یاس آور و ناامید کننده به نظر برسد، اما با داشتن حس جاه طلبی و اعتماد به نفس احساس بهتری خواهید داشت.

آگهی های استخدام | استخدام بدون سابقه کاری

آگهی های استخدام | استخدام بدون سابقه کاری

چطور اعتماد به نفس خود در جستجوی شغل را بالا ببریم؟

 

واقعیت را در آغوش بگیرید.

اگر شما برای مشاغل مقدماتی درخواست کنید، کمتر انتظار تجربه و سابقه ی کاری از شما وجود خواهد داشت. باید بی تجربگی خود را پذیرفته و با کنجکاوی، تعهد و انگیزه برای پیشرفت در یک منصب مقدماتی پیشرفت کنید.
کارفرمایان به دنبال استخدام افرادی هستند که حس جاه طلبی و میل به پیشرفت داشته و بتوانند به سختی کار کرده و مراتب ترقی را طی نمایند.

 

مهارت های خود را شناسایی کنید

به جز مدرک و رشته تحصیلی دانشگاهی، مهارت های خود را نیز شناسایی کنید. شما ممکن است در یک یا چندین زبان خارجی تسلط داشته، مهارت های کامپیوتری داشته باشید، یا این که در زمینه ی مهارت های فنی، مهارت های ارتباطی، مهارت های تحقیقاتی و … ممتاز باشید.
این مهارت ها می توانند در موارد متعددی جای سابقه کار را گرفته و نظر کارفرما را در استخدام به خود جلب کنند.

 

مهارت های ذاتی

حتما هر کدام از ما دارای مهارت های ذاتی خاصی هستیم که می توانند در کسب یک شغل خوب کمک رسان باشند. باید این مهارت های ذاتی خود را شناسایی کرده و حین مصاحبه کاری از آن ها یاد کنید. بیشتر مصاحبه کننده های حرفه ای در خصوص مهارت های ذاتی شما سوالاتی مطرح خواهند کرد و حتما علاقه مند هستند نکات قابل توجهی در این مورد بشنوند.

مبتدی بودن خود را بپذیرید

بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد این می تواند باشد که شما خود را بزرگ تر از آن چه واقعا هستید متصور شده و زمانی که به جستجوی کار می پردازید و حتی در جلسات مصاحبه خود بزرگ پنداری داشته باشید. این موضوع تنها موجب بی اعتمادی فرد مصاحبه کننده و کارفرما به شما شده و اگر هم قصد استخدامتان را داشته باشند، به سرعت منصرف خواهند شد. زیرا چشم اندازی که شما از خودتان ارائه داده اید، به شدت بی ثبات و غیرقابل اعتماد به نظر می رسد.

از موقعیت های کارآموزی استفاده کنید

شما همین طور می توانید از موقعیت های کارآموزی استفاده کنید. البته طبیعتا ترجیح ما این است که از همان ابتدا در جایی استخدام شده و به کسب درآمد بپردازید. اما در صورتی که مدتی جستجو کرده و موفق به استخدام نشدید، می توانید از موقعیت های کارآموزی در سازمان ها و شرکت های مختلف استفاده کرده و احتمالا با پشتکار و نشان دادن شایستگی های خود همان جا استخدام خواهید شد.
به علاوه زمانی که به عنوان کارآموز مشغول به کار هستید، می توانید به صورت موازی در جستجوی یک شغل واقعی بوده و اگر موفق شدید، کارآموزی را ترک کرده و در منصب رسمی خود جای خواهید گرفت.

 

خود را در شبکه های اجتماعی رسمی معرفی کنید

دنیای ارتباطات بستر غیرقابل چشم پوشی در جهان امروز است. برای همین به خاطر داشته باشید که به هیچ وجه از معرفی کردن مهارت ها و رشته تحصیلی خود در شبکه های اجتماعی رسمی مشاغل بیرون نمانید.

 

به یادگیری ادامه دهید

در حالی که در جستجوی شغل مناسب هستید، از یادگیری غافل نشده و در دوره های آموزشی مختلف شرکت کنید. اضافه شدن هر مهارتی به شما می تواند در به دست آوردن یک شغل بهتر موثر ظاهر شود.
در کنار همه ی این ها باید واقع بین بوده و از شکست خوردن در مصاحبه های کاری نهراسید. باید این را بپذیرید که روال استخدام شما به مراتب سخت تر از استخدام فردی با سابقه ی کاری خواهد بود، اما این بدین معنا نیست که استخدام نخواهید شد. کمی بیشتر جستجو کرده و از میان آگهی های استخدامی مشاغل مقدماتی تری را انتخاب کنید. حتما پس از کسب چندین سال تجربه کاری، فرصت های بهتری خواهید داشت.

اشتراک:

نظرات بسته اند