جهان ما با ایزو 45001

0

میلیون ها نفر در سال بر اثر شرایط کاری خود جانشان را از دست می دهند. آلودگی با مواد شیمیایی سمی، یا خطرات دیگری که در روزمره در بسیاری از محیط های کاری با کارمندان و کارگران دست به گریبانند.

با ورود استاندارد جهانی ISO 45001 به عنوان اولین استاندارد جهانی بهداشت و ایمنی شغلی، بسیاری از این حوادث را می توان پیشگیری کرد.

شناسایی این که چرا ایزو 45001 توانایی تغییر یک بازی واقعی که جان میلیون ها نفر از کارگران و کارمندان را در سراسر جهان به خطر می اندازد، دارد بسیار مهم است.

به خاطر داشته باشید که هر 15 ثانیه در جهان یک کارگر بر اثر حادثه یا بیماری مربوط به کار می میرد و 153 نفر نیز آسیب های ناشی از کار را تجربه می کنند. در حال حاضر داده های جدیدی وجود دارد که نشان می دهد حوادث ناشی از کار در حال افزایش هستند و در حدود 500 هزار صدمه دیده بیشتر از سه سال پیش داریم.

بر اساس محاسبات اخیر سازمان بین المللی کار ILO، سالانه 2.78 میلیون مرگ و میر ناشی از شرایط کاری داریم. این بدان معنی ست که هر روز تقریبا 7007 نفر از بیماری های مربوط به کار یا جراحات ناشی از شرایط محیط کاری جان خود را از دست می دهند.
این در حالی ست که در سال 2014 میلادی این رقم فقط 2.3 میلیون برآورد شده بود.

این آمار و ارقام نشان می دهد که جامعه ی جهانی کار به شدت نیازمند تغییر در محیط های کاری و ایمنی سازی شرایط کاری کارمندان جهانی است.

در کنار هزینه های رو به رشد و عظیم برای کارگران و خانواده هایشان، بهداشت و ایمنی شغلی (OH & S) تأثیر چشمگیری بر توسعه اقتصادی و اجتماعی دارد. آژانس سازمان ملل برآورد کرد که در کل هزینه کل بیماری ها، جراحات و مرگ و میرها 3.94٪ از تولید ناخالص داخلی (GDP) یا حدود 2.99 تریلیون دلار در هزینه های مستقیم و غیر مستقیم مربوط به جراحات و بیماری ها را به خود اختصاص می دهد.

 

گواهینامه استاندارد ایزو 45001

گواهینامه استاندارد ایزو 45001

 

گای رایدر، مدیر کل سازمان بین المللی کار، در کنگره جهانی XXI ایمنی و بهداشت در کار که سال گذشته در سنگاپور برگزار شد، گفت که تاثیر اقتصادی عدم سرمایه گذاری در ایمنی و بهداشت کارگران تقریبا برابر با تولید ناخالص داخلی 130 عدد از فقیرترین کشورهای جهان است.

حتما بخوانید: ترجمه کتاب استاندارد ایزو ISO 45001 ویرایش 2018

پیچیدگی های زنجیره تامین

OH & S به طور فزاینده ای از مدل کسب و کارهای امروزی فراتر از مرزهای ملی عمل کرده و سطح خطرات در تمام کسب و کارهای چند ملیتی را در نظر آورده است. بدون OH & S در زنجیره کسب و کار، مدیریت به شکلی کور عملکرد سازمانی را پیش برده و اعتبار مالی، قانونی و اجتماعی خود را به حتم در نقطه ای زیر سوال خواهد برد.

بنابراین سازمان باید از موضع بهداشتی و ایمنی خود بیرون آمده و به آن چه که جامعه از آن انتظار دارد، عمل کند. علاوه بر این باید به پیمانکاران و تامین کنندگان خود نیز فکر کند، زیرا سیاست های آن ها بر دیگر شرکت ها و سازمان هایی که به هر نحوی به این زنجیره متصل هستند، اثر خواهد گذاشت.

واضح است که OH & S در زنجیره تامین به راحتی قابل دستیابی نیست؛ این نیاز به یک پایه محکم و مداوم در طول زمان دارد. این استاندارد ISO 45001 است. ISO 45001 اولین استاندارد بین المللی برای سلامت و ایمنی شغلی است. این موسسات دولتی، صنایع مرتبط و دیگر سازمان ها را با راهنمایی های موثر و قابل استفاده برای بهبود ایمنی کارگران در کشورهای جهان، فراهم می کند.

در حقیقت استاندارد ایزو 45001 شرایط محیط های کاری را به نحوی طبق الگوی خود تغییر می دهد تا امنیت و بهداشت کارکنان در سطوح بالایی رعایت شده و میزان مرگ و میر و آسیب دیدگی از جانب شرایط کاری به حداقل برسد.

اشتراک:

نظرات بسته اند