ISO 14024 متمرکز بر اکولیبلینگ

0

مصرف کنندگان نگرانی های زیادی در مورد آن چه که خریداری می کنند و برچسب های معتبر که از سوی سایت های ایزو و یا صدور کنندگان آن ها و همین طور برچسب های زیست محیطی روی کالاها قرار می گیرد، می توانند به خریداران کمک کنند تا محصولات و خدماتی را که به همه لحاظ ایمن تر هستند، خریداری نمایند. مشاور ایزو در این زمینه راهنمایی های اضافه ای خواهد داشت.

زمینه ی زیست محیطی در جهان از سال 1999 میلادی به طور چشمگیری تغییر کرده است. زمانی که ISO 14024 اولین الزامات بین المللی برای شرایط زیست محیطی را تعیین کرد، این نخستین تغییر بود که با تقاضای مصرف کنندگان نسبت مستقیم پیدا کرد.

اخیرا نسخه ی جدید و به روز شده ی این استاندارد ایزو به برآورده شدن انتظارات به میزان زیادی کمک کرده است.

اکولیبلینگ نیز ریشه های رو به رشد نگرانی جهانی در مورد حفاظت از محیط زیست توسط دولت، صاحبان کسب و کار و مردم را به رسمیت شناخته است.

به عنوان مثال، شرکت ها متوجه شده اند که نگرانی های زیست محیطی ممکن است به یک مزیت بازاری برای محصولات و خدمات خاص تبدیل شود.

استانداردهای ایزو زیست محیطی، برچسب ها و … از مواد طبیعی و قابل بازیافت سازگار با محیط زیست تولید شده و به همین ترتیب این خود یکی از جاذبه های قدرتمند در مورد جلب نظر مصرف کنندگان می باشد.

خریدارانی که در میان کالاهای گوناگون سردرگم مانده اند، با مشاهده ی لیبل ها و برچسب های سبز به سمت درستی کشانیده می شوند.

 

استاندارد ایزو 14024

استاندارد ایزو 14024

 

به روز رسانی ایزو 14024

نسخه ی جدید استاندارد ISO 14024 برچسب های زیست محیطی و اعلامیه ها- برچسب های سازگار با محیط زیست، اصول و روش ها و کمک به این امور مورد نیاز می باشد.

Björn-Erik Lönn مدیر گروه کاری که این استاندارد را مورد تجدیدنظر قرار داده است، توضیح می دهد: طی 20 سال گذشته، استفاده از انواع برچسب های نوع I افزایش یافته است و این مفهوم در حال حاضر به کشورهای بیشتر و بازارهای در قالب طرح های جدید نیز افزوده می شود. نتیجه ی این بازی کاملا برد-برد خواهد بود. یک برچسب ایزو از شرکت ایزو معتبر برای مصرف کنندگان، تولید کنندگان و محیط زیست به طور یکسان تاثیرگذار و موثر خواهد بود.

این اکولوژیک ها برای پوشش بیشتر کالاهای مصرفی استفاده می شود، اما در حال حاضر طیف گسترده ای از خدمات از هتل ها تا شرکت های تمیز کردن می تواند بر اساس ارزیابی شخص ثالث از شرایط عمومی زیست محیطی تعیین شده با توجه به ملاحظات طول عمر محصول باشد.

ISO 14024: 2018 به برنامه های برچسب زنی محیط زیست اشاره می کند که داوطلبانه هستند و می توانند توسط سازمان های دولتی یا خصوصی در سطح ملی، منطقه ای یا بین المللی اداره شوند. این اصول و روال های توسعه برنامه های برچسب زیست محیطی نوع I را شامل انتخاب دسته بندی محصولات، معیارهای زیست محیطی محصول و خصوصیات محصول و همچنین ارزیابی و تطابق آن می دانیم. این همچنین مراحل صدور گواهینامه برای اعطای برچسب را ایجاد می کند.

لون می گوید: “این آخرین اصلاحیه با هدف تقویت دستورالعمل های حقایق و اسناد مورد استفاده برای زیست محیط زیست و تعریف صلاحیت های تأیید کننده، مطابق با الزامات سایر انواع برچسب های زیست محیطی مندرج در دستورالعمل های ایزو 14020 است. “اصول اصلی و توصیف نسخه اصلی سال 1999 بدون تغییر باقی مانده است، زیرا آنها به طور کامل کارهایی را انجام می دهند که اکولوژیک های نوع I با موفقیت در سراسر جهان انجام می شود.”

ایزو 14024 یک چهارچوب دقیق و راهنمایی خوب برای اکولیبل های نوع I را تنظیم می کند و نسخه ی جدید آن یعنی نسخه ی 2018 میلادی از موضع قوی این اکولیبل ها در بازارهای مختلف و برای انواع مختلفی از محصولات پشتیبانی می کند. هدف این است که از شفافیت و اعتبار در هنگام اجرای برنامه های برچسب زنی محیط زیست از نوع I و هماهنگ سازی اصول و رویه های قابل اجرا برای این برنامه ها اطمینان حاصل شود.

منبع:

https://www.iso.org/news/ref2273.html

اشتراک:

نظرات بسته اند