استاندارد ایزو جدید در بازار دست دوم ها جهت حفظ حقوق مشتری

0

اقتصاد و تجارت کالاهای دست دوم در جهان فعلی بیشتر و بیشتر جای باز کرده است. اما چطور می توانیم هنگام خرید یک صندلی خودروی کودک دست دوم اطمینان داشته باشیم که به طور صحیح عمل کرده و سلامت کودکمان را حفظ خواهد کرد؟ پیاده سازی ایزو در این حوزه نیز وارد شده و با یک استاندارد ایزو بین المللی جدید به مصرف کنندگان اطمینان می دهد که اجناس دست دومی که خریداری می کنند، با ظریب اطمینان بالایی ارائه می شود.

آن ها می گویند وجود چنین گواهینامه ای به خصوص در بازار دست دوم ها بسیار ضروری احساس می شود. زیرا در این بازار مصرف کننده و خریدار نمی تواند اطمینان درستی از امنیت و سلامت کالا به دست بیاورد. ممکن است که اطلاعاتی درباره ی نوع غیردست دوم و آکبند یک کالا داشته باشید، اما بدون حضور استانداردها نمی دانید مدل مصرف شده و دست دوم آن در چه شرایطی به سر می برد.

ISO / PC 20245

Rae Dulmage رئیس کمیته ی ISO / PC 245 تجارت کالاهای دست دوم، توضیح می دهد که چند پرسش هوشمند می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا یک محصول دست دوم ارزش خرید دارد یا خیر.

” برای چه منظوری می خواهم از این محصول استفاده کنم؟”

” طول عمر باقی مانده ی آن چقدر است؟”

در حین خرید کالای دست دوم نمی توان تنها به چیزی که فروشنده ی آن می گوید اکتفا کرد. بر فرض هم که اصل را بر صداقت فروشنده بگذاریم، اصول ISO 20245 هستند که نشان می دهند آیا این کالا ارزش خرید در شرایط دست دوم را دارد یا خیر؟

 

استاندارد ایزو جدید در بازار دست دوم ها جهت حفظ حقوق مشتری

استاندارد ایزو جدید در بازار دست دوم ها جهت حفظ حقوق مشتری

 

اخیرا گواهینامه ی ایزو 20245 در تجارت بین المللی کالاهای دست دوم ورود پیدا کرده است. این گواهینامه به عنوان یک مرجع برای ایجاد حداقل معیارهای بازرسی در تجارت کالاهای دست دوم ارائه شده است.

استاندارد ISO 20245 اولین استاندارد بین المللی در حوزه ی کالاهای دست دوم است که بین کشورها بیرون مرزی یا درون مرزی به کار گرفته می شود.

جالب است بدانید که بازار کالاهای دست دوم در سال گذشته در کانادا به 29 میلیارد دلار در عدد تجارت رسید. بر اساس گزارشی که در سال 2017 میلادی در خصوص اقتصاد کالاهای دست دوم منتشر شد، اثبات گردید که بازار کالاهای دست دوم به خصوص در وب سایت های فروش آنلاین به شدت رونق پیدا کرده است.

با این حساب حضور یک استاندارد بین المللی جهت تامین امنیت و اصالت این کالاها به شدت احساس می شد.
تجارت کالاهای دست دوم هر ساله رشد می کند، به ویژه در کشورهای در حال توسعه. مصرف کنندگان نهایی این محصولات را خریداری می کنند، تا با صرف هزینه ی کمتر همان کاربرد و کارایی را به دست بیاورند و اغلب زمانی طولانی نیز برای طول عمر متصور هستند.

درست مثل هر محصول خریداری شده از کارخانجات، کالاهای دست دوم نیز باید انتظارات معقول مصرف کننده و مشتری را برآورده سازد. به همین منظور آن ها باید معیارهای کیفیتی، اطلاعات مربوط به محصول و الزامات استفاده را با جزئیات کامل داشته باشند.
ISO 20245 مشخص می کند که چطور یک محصول دست دوم را بر اساس شرایط آن ارزیابی و طبقه بندی کنند:

A: بسیار خوب
B: خوب
C: متوسط
D: ضعیف

این معیارها توسط وارد کننده، صادر کننده و واسطه ها قابل اندازه گیری هستند. اما در نهایت باید اطمینان حاصل شود که هر دو طرف معامله از آن آگاهی دارند.

Rae Dulmage امیدوار است که شیوه های مصرف کالاهای دست دوم با حمایت ISO 20245 در سطح جهانی قابل استفاده باشد. اگر کشورها الزامات استاندارد ISO 20245 را به عنوان بخشی از مقررات خرید و فروش داخلی و یا واردات و صادرات قرار دهند، و سازمان ها آن را در شیوه های خرید و فروش خود ادغام کنند، محصولات بی کیفیت و ناامن و غیرقابل اطمینان به تدریج از بازار حذف خواهند شد.

در حقیقت استاندارد ایزو 20245 به مصرف کنندگان کمک می کند تا دریابند کالای دست دومی که می خرند، ارزش هزینه کردن را دارد یا خیر!

ISO 20245: 2017 توسط کمیته ی ISO / PC 245، تجارت بین المللی کالاهای دست دوم توسعه یافته است.

اشتراک:

نظرات بسته اند