استانداردهای ایزو در خطوط لوله های آب و فاضلاب

0

سیستم های فاضلاب شهری و روستایی تحت تاثیر جمعیت رو به رشد، شهر نشینی، آلودگی، رفتارهای انسانی، تغییرات اقلیمی و … قرار دارند و به نظر می رسد همان قدر که صدور استانداردهای ایزو لازم در ثبت شرکت ها ضروری هستند، لوله های فاضلاب نیز به این استانداردها نیاز پیدا کردند.

استاندارد ISO 24516

استاندارد ISO 24516 برای سیستم ها و لوله های آب و فاضلاب طراحی شده است و در واقع می تواند انقلابی در این صنعت شهری به وجود آورده اند.

در روال کارهای روزانه مان چقدر آب مصرف کرده و فاضلاب تولید می کنیم؟ بیایید با هم نگاهی به یک روز بیندازیم. صبح که تختخواب را ترک می کنیم، سرویس بهداشتی اولین بخش مصرف آب و تولید فاضلاب را تشکیل می دهد. حتی ممکن است به سراغ دوش گرفتن برویم. سپس کتری را از آب پر خواهید کرد، شاید ماشین لباسشویی را روشن کنید و یا ماشین ظرف شویی!
اکثر ما کمتر به اتفاقاتی که در مسیر لوله های آب و فاضلاب رخ می دهد فکر می کنیم؛ تا زمانی که بخشی معیوب شده و در دریافت آب یا خروج فاضلاب به مشکل بخورید، به سراغ تماس با تعمیرکاران لوله کشی خواهید رفت.

به جز ترکیدگی و قطعی آب چه چیزهایی شما را متوجه مشکلی در سیستم آب رسانی و خروج فاضلاب خواهد کرد؟

وقتی شیر آب را باز کرده و متوجه طعم یا بوی عجیب و ناخوشایندی در آب شوید.

استاندارد ایزو 24516 به مصرف کنندگان تعهد می دهد که کیفیت آب نوشیدنی ایمن باشد.

اما چه اتفاقاتی برای فاضلابی که به شکل ضایعات از لوله ها داخلی خارج شده و به لوله های پهن فاضلاب شهری وارد می شود، می افتد؟ چربی ها، رسوبات، و … در لوله های فاضلاب های شهری به شکل رسوبات بزرگ رفته رفته نشسته و حتی می توانند بخشی از لوله ها را مسدود سازند.

استانداردهای ایزو در خطوط لوله های آب و فاضلاب

استانداردهای ایزو در خطوط لوله های آب و فاضلاب

برخی از مردم کارهای اشتباهی می کنند، مثلا آن ها پوشک بچه را داخل توالت انداخته و با کشیدن سیفون آن را به شبکه ی فاضلاب وارد می کنند. چنین اعمالی ابعث می شود که لوله های فاضلاب خیلی سریع تر از آن چه متصور بوده ایم، به انسداد برسد. به خصوص اگر ضایعات پلاستیکی به داخل لوله های فاضلاب برود، مشکل بزرگ تر خواهد بود. زیرا پلاستیک ها تجزیه پذیر نیستند و به شکلی بدتر در لوله ها جای می گیرند.

واقعیت ها و ارقام مربوط به آلودگی پلاستیکی کاملا مشهود است. بر اساس یک گزارش سرعت بخشیدن به افزایش زنجیره تامین جهانی که توسط انجمن اقتصاد جهانی (با همکاری بنیاد الن مک آرتو و مک کینزی) در ایالات متحده شکل گرفت، ثابت می کند ضایعات پلاستیکی فرستاده شده به محل دفن زباله ها در سال 2015 میلادی به میزان 11.3 میلیون تن رسیده است. این یعنی 3.4 میلیون تن رشد نسبت به سال قبل!

تعجب آور نیست. نگاه کنید چقدر ضایعات پلاستیکی هر روزه تولید می کنیم.

بنابر این هدف ششم از اهداف توسعه ی پایدار سازمان ملل متحد، برای ایجاد یک آینده ی بهتر در جهان تا سال 2030 عبارت شد از: “دسترسی به آب و بهداشت برای همه”!

دستور العمل ها و استاندارد بهترین شیوه برای حفظ کیفیت ایمنی ارائه کرده اند و ISO 24516 نقش کلیدی در کمک به حل این چالش ها ایفا داشته است.

چهار بخش برای ایزو 24516 وجود دارد که دو گواهینامه ی آن در حال حاضر در شبکه های توزیع آب آشامیدنی و شبکه های فاضلاب منتشر شده است. و دو مورد دیگر نیز در حال توسعه هستند که در خصوص تاسیسات تصفیه آب و کارخانه های بسته بندی آب می باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از تماس با مشاور ایزو استفاده کنید.

منبع: www.iso.org

اشتراک:

نظرات بسته اند