به لطف استانداردهای اصلاح شده ISO، فندک ها ایمن تر می شوند

0

برای کمک به کاهش خطرات در هر حوزه و طیفی صدور ایزو تا به حال کارساز بوده است. به این معنا که با وارد شدن استانداردهای ایزو به صنایع و سازمان های مختلف، ریسک بروز خطرات مختلف به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و خواهد یافت.

برای کمک به کاهش خطرات شعله های کوچک فندکی که می توانند به آتش سوزی های بزرگ منجر شوند، نیز ایزو وارد عمل شده است. استانداردهای ایزو برای هر دو فندک های معمولی جیبی و انواع ابزارهایی که دارای طول عمر بیشتری هستند، وجود دارد. لازم به ذکر است که در هر دو مورد، تمرکز بر روی ایمنی کاربر می باشد و این موضوع به عنوان هسته ی اصلی مورد توجه قرار می گیرد.

فندکی که برای روشن کردن یک شمع یا روشن کردن شعله ی اجاق گاز مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از ابزارهای کاربردی، محبوب و پرفروش در سراسر جهان محسوب می شود که روزانه می توان گفت بیشتر افراد (امیدواریم که به استثنای کودکان) با آن سر و کار دارند. با توجه به میزان فروش روزانه فندک های جیبی و گازی، نیاز به استانداردهای ایزو در این زمینه کاملا روشن است.

 

استانداردهای ایزو برای فندک های گاز

استانداردهای ایزو برای فندک های گاز

 

عنصر رایج در هر در نوع فندک، مخزن پلاستیکی پر از گاز و قابل اشتعال آن می باشد. این مخزن اگر به هر دلیل درست طراحی نشده و یا اشکالاتی داشته باشد، خطری بسیار جدی و واقعی به همراه خواهد داشت. حوادث مربوط به فندک های غیراستاندارد آمارهای تکان دهنده ای را نشان می دهند. تنها در اروپا هر ساله 30 هزار حادثه ی شدید بر اثر استفاده از فندک های غیراستاندارد رخ می دهد. هزینه های به بار آمده انسانی و غیره نیز جای خود دارد.

ایزو 9994

ایزو 9994 الزامات ایمنی برای فندک های جیبی را مشخص می کند. به ویژه حداکثر شعله، مقاومت مخزن گاز، مقاومت در برابر درجه حرارت بالا، مقاومت در برابر فشار داخلی و روشن ماندن مداوم. این گواهینامه استاندارد ایزو برای نخستین بار در سال 1989 میلادی معرفی شد و با تمام استانداردهای بین المللی هماهنگ شده و به طور مداوم با آخرین فناوری ها به روز رسانی می شود.

ایزو 22702 برای اولین بار در سال 2003 میلادی برای پوشش فندک های ابزاری تر، فندک های گریل، فندک های شومینه، و مشابه آن ها صادر شد.

استیو بورخارت، رهبر پروژه و مدیر اجراییات گروه کاری ISO برای هر دوی این استانداردها گفته است: ایزو 9994 اکنون شامل الزامات برای ارتفاع شعله و همچنین مقدار سوختی است که می تواند ذخیره شود، در حالی که ISO 22702 الزامات تست اضافی را که مربوط به شیوه ی خاصی است، فراهم می سازد.

منبع:

https://www.iso.org/news/ref2355.html

اشتراک:

نظرات بسته اند