استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی گفت: احتمال بروز زلزله ۷ ریشتری گسل شمال تهران ۲ برابر شده

0

به گزارش سی اس وب به نقل از خبرگزاری مهر؛ به گفته ی مهدری زارع، استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی، گسل شمال تهران تحرکات بیشتری از خود نشان داده و ریسک وقوع زلزله 7 ریشتری در استان تهران نسبت به قبل به اندازه ی دو برابر افزایش یافته است.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی در این خصوص توضیح داد: با توجه به اینکه هر ۳۵۰۰ سال یک‌بار زلزله‌ای مهم در گسل شمال تهران اتفاق می‌افتد و آخرین باری که در این گسل زلزله رخ داده به ۳۲۰۰ سال قبل برمی‌گردد و تاکنون نیز هیچ زلزله مهم دیگری در آن اتفاق نیفتاده است، بنابراین بروز زلزله‌ای بزرگ روی این گسل را در این زمان قابل ملاحظه و خطری جدی می‌دانیم.

مهدی زارع

مهدی زارع

وی اضافه کرد: از زمان بروز زلزله ۲۹ آذرماه تاکنون احتمال بروز زلزله از یک دهم درصد به دو دهم رسیده و می‌توان گفت که احتمال بروز زلزله ۷ ریشتری روی گسل شمال تهران ۲ برابر شده است.

زارع خاطر نشان ساخت: به دنبال آنچه محاسبه کرده‌ایم بر اساس تغییرات ایجاد شده روی زمین گسل شمال تهران بر اثر زلزله ۲۹ آذرماه اختلاف تنش روی انتهای غربی این گسل ۵ بار افزایش پیدا کرده و انتهای شرق گسل اشتهارد نیز همین میزان تنش را داشته است.

وی با اشاره به وضعیت فعلی گسل شمال تهران در نهایت عنوان ساخت: هم‌اکنون افزایش تنشی در گسل شمال تهران مشاهده می‌کنیم به‌ویژه در منطقه وردآورد یا غرب تهران که با فرونشست زمین به دلیل پمپاژ آب همخوانی دارد، ضمن اینکه در ۳۴ سال گذشته سطح سفره آب زیرزمینی این منطقه حدود ۱۲ متر کاهش یافته و باعث شده است تا سالی ۳۵ سانتی متر در غرب تهران فرونشست زمین را شاهد باشیم.

اشتراک:

نظرات بسته اند