ادامه ی راه طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه

0

فاز سوم طرح رجیستری موبایل از هشتم دی ماه کلید خورده و به سرعت در حال پیشرفت و پیگیری ست.
در فاز سوم طرح رجیستری، سه گروه دیگر از گوشی های تلفن همراه وارداتی به کشور زیر پوشش این طرح قرار گرفته و مراحل شناسه دار کردن این گوشی های تلفن همراه آغاز شده است.
با اجرای طرح رجیستری تلفن همراه و دیگر محصولات سیم کارت خور در کشور، از قاچاق این کالاها جلوگیری به عمل آمده و برنامه بر این است تا مرحله به مرحله تمامی برندهای وارداتی گوشی های همراه مشمول این طرح گردند.

فاز سوم طرح رجیستری موبایل

فاز سوم طرح رجیستری موبایل

فاز اول طرح رجیستری موبایل

در فار اول اجرای طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه در کشور، تمامی گوشی های موبایل فعال شناسایی شده و فهرست کاملی از تمامی برندهای موجود و وارداتی و دیگر محصولات سیم کارت خور تهیه شد.

فاز دوم طرح رجیستری موبایل

فاز دوم طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه که از 14ام آذر ماه سال جاری کلید خورد، با تحت پوشش قرار گرفتن محصولات سیم کارت خور اپل پیش رفته و تبلت ها و گوشی های تلفن همراه این برند را با ثبت شناسه های IMEI تحت پوشش رجیستری قرار دادند. طبق این طرح گوشی ها و تبلت های اپل تنها 30 روز بدون رجیستری کار کرده و در صورتی که از مجرای قانونی گمرک و با ثبت کد یکتای IMEI به کشور وارد نشده باشند، پس از گذشت 30 روز به طور کلی از کار افتاده و حکم یک شی بی کاربرد را پیدا خواهند کرد.

فاز سوم طرح رجیستری موبایل

و اما در فاز سوم اجرای طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه و محصولات سیم کارت خور دیگر، سه برند گوگل، بلک بری و موتورولا وارد میدان رجیستری شدند. این فاز که اعلام برندهایش از یک هفته پیش صورت پذیرفته بود، از روز جمعه هشتم دی ماه وارد فاز اجرایی شد.

متقاضیان خرید برندهای عضو رجیستری چه باید کنند؟

اگر شما به عنوان یکی از متقاضیان خرید گوشی های تلفن همراه از میان برندهای اپل، بلک بری، گوگل و یا موتورولا هستید، برای خرید گوشی مورد نظر خود و اطمینان از ورود قانونی و فعال سازی آن می باید از مسیر کد دستوری *7777#  و یا *4# اقدام کرده و کد یکتای IMEI که یک کد 15 رقمی ست را وارد کرده و بدین روش نسبت به رجیستری گوشی مورد نظر خود اطمینان حاصل کنند.

آثار اجرای طرح رجیستری در ایران

شاید هنوز برای ارزیابی آثار اجرای طرح رجیستری در ایران بسیار زودهنگام باشد. اما در همین مدت محدود به میزان قابل توجهی در پایین آمدن آمار قاچاق کالاهای دیجیتال سیم کارت خور تاثیرات مثبت دیده شده و امید است که به زودی با اضافه شدن دیگر برندها، به طور کلی بساط قاچاق گوشی های تلفن همراه که وسعت زیادی از پهنای قاچاق در کشور را به خود اختصاص داده، برچیده شود.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در این خصوص می گوید: از زمان اجرای طرح رجیستری تاکنون واردات انواع گوشی از مبادی مجاز به کشور با رشد ۴۰۰ درصدی و ورود گوشی های قانونی ساخت شرکت اپل به کشور با رشد حدود یک هزار درصد همراه بوده است.

اشتراک:

نظرات بسته اند