اجرای طرح رجیستری فروش موبایل برای برخی فروشندگان را بی جذابیت می سازد

0

به گزارش سی اس وب به نقل از خبرگزاری ایلنا، برخی از فروشندگان گوشی های تلفن همراه، مزایای طرح رجیستری موبایل چندان به حالشان تاثیر نداشته و به نظر می رسد که با تاثیر پذیری از نوع واردرات سالم و قانونی حاشیه ی سود خود را از دست داده و دیگر فروش تلفن همراه برایشان جذابیتی نخواهد داشت.

طرح رجیستری موبایل در زمانی که برای تمام گوشی های موبایل وارداتی اجرایی شده و صد درصد بازار تلفن همراه را پوشش دهد، به طور کلی جلوی قاچاق تلفن همراه در ایران که یکی از قاچاق های گسترده و حجیم است را گرفته و اگر چه در چندین فاز اولیه با مقداری افزایش قیمت روبرو خواهیم بود، اما در کنار این افزایش قیمت نسبی که البته موقتی نیز هست از خدمات پس از فروش واقعی بهره مند خواهیم شد.

طرح رجیستری موبایل و تاثیرات آن بر بازار موبایل

طرح رجیستری موبایل و تاثیرات آن بر بازار موبایل

شروع از 14ام آذر ماه

طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه که از مدت ها پیش صحبت آن بوده و بارها تا نزدیک اجرایی شدن پیش آمده بود، سرانجام در 14ام آذر ماه امسال فاز اول آن به اجرا درآمده و قرار است به زودی دیگر فازهای آن نیز عملیاتی شود.

فاز اول مختص به محصولات اپل

از آن جایی که محصولات اپل بی بند و بارترین واردات گوشی های تلفن همراه در ایران را تجربه می کردند، فاز اول طرح رجیستری موبایل به محصولات سیم کارت خور اپل اختصاص یافت.

در وهله ی اول به نظر می رسید که مردم و خریداران تلفن های همراه باید از این موضوع خوشحال بوده و از این که زین پس می توانند با خیال راحت از بابت گارانتی و سلامت گوشی، نسبت به خرید آن اقدام نمایند استقبال کنند. اما گزارشی که خبرنگار خبرگزاری ایلنا منتشر ساخته نشان می دهد که خریداران نیز هنوز موفق به تطابق خود با شرایط جدید نشده و در بازارهای موبایل بی هدف پرسه زده و به قولی دست و دلشان به خرید نمی رود.

اما اتفاق بدتر برای فروشندگانی که در مغازه های فروش موبایل هستند، افتاده. این فروشندگان مدعی هستند که با اجرای طرح رجیستری و برداشته شدن بازار رقابتی میان وارد کنندگان محصولات اپل، حاشیه ی سود فروشندگان  خرد بسیار پایین آمده و ادامه دادن فروش محصولات اپل دیگر جذابیتی ندارد.

در گزارش خبرنگار فناوری ایلنا مشاهداتی چنین آمده است: “در میان راهروهای بازار موبایل چندین فروشگاه تعطیل هستند، علت تعطیلی این فروشگاه ها را از سایر فروشگاه ها جویا می شوم، می گویند که پس از جدی شدن رجیستری، به دلیل قیمت بالاتر یا فروش کالای قاچاق و بدون گارانتی و عدم اعتماد مردم، فروش این فروشگاه ها کاهش یافت و باعث شد فعلا فروشگاه خود را تعطیل کنند.”

یکی از فروشندگان بارار موبایل کرج به ایلنا می گوید: رجیستری طرحی به نفع مردم است اما زمانی که مردم اعتمادشان به بازار فیزیکی موبایل کاهش یافته و فروشندگان را در برخی موارد کلاهبردار خطاب می کنند، با کاهش فروش مواجه هستیم.

وی اضافه می کند: در حقیقت باید سود بازار فیزیکی موبایل برای فروشنده بیشتر شود یا اختلاف قیمت میان بازار فیزیکی و سایت های آنلاین ایجاد شود. همچنین نیاز است که طرح رجیستری موبایل با فرهنگ سازی گسترش پیدا کند تا مشتری به فروشنده نگاهی بدی نداشته باشد.
اما پاسخی که رئیس هیئت مدیره ی انجمن وارد کنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی به این دسته از فروشندگان موبایل های قاچاق دارد، این است: “شغل خودشان را تغییر بدهند یا بر اساس طرح رجیستری موبایل به فروش موبایل های وارد شده قانونی و با گارانتی بپردازند. ”

اشتراک:

نظرات بسته اند