آیا ارز ملی مجازی به دور زدن تحریم ها کمک خواهد کرد؟

0

در نشست خبری که امروز در نمایشگاه الکامپ با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، محمد جواد آذری جهرمی به ارزهای ملی مجازی اشاره کرده و آن ها را یکی از اهرم هایی دانست که شاید بتوانند به دور زدن تحریم ها کمک نمایند. وی عنوان ساخت: این ارزها شاید بتواند معاملات خرد را در تحریم ها دور بزند و اگر قانونی باشد بهتر می توان از آنها استفاده کرد.

وی همین طور به فناوری بلاک چین اشاره کرده و اضافه نمود: بلاکچین یا زنجیره بلوکی در نظام بانکی دو کاربرد دارد. یک کاربرد آن به منظور استفاده از سیستم پیام رسانی، جایگزین سیستم هایی است که امروز داریم. تمام این سیاست ها پیرامون حوزه پلاکچین چه به عنوان پیام رسان چه به عنوان معاملات خرده کلان مربوط به بانک مرکزی است و فعلا سیاست این مجموعه به رسمیت نشناختن بیت کوین و سایر ارزهای مجازی است. این ممنوعیت به دادستانی هم ابلاغ شده و طبعا قوه قضائیه هم دستور فیلترینگ سایت های فعال در این حوزه را صادر کرده است.

وزیر ارتباطات در خصوص دور زدن تحریم ها به وسیله ی ارز مجازی توضیح داد: رایج شدن ارزهای دیجیتال خارجی در ایران اگر قانونی باشد مشاید بتواند تحریم ها را در برخی موارد دور بزند و مثمر ثمر واقع گردد. سیاست گذاری این حوزه به وزارتخانه ما دخلی ندارد ولی نظر شخصی من اینست که می توان از این ارزها استفاده های مفیدی داشت. البته ادعای دور زدن تحریم ها جای مطالعه دارد و لزوما هم اثبات شده نیست.

آذری جهرمی به این موضوع اشاره کرد که ارز ملی مجازی تنها در صورتی می تواند به دور زدن تحریم ها کمک کند که از سوی جامعه بین المللی مورد قبول واقع شده و به عنوان یک ارز رسمی در میان دیگر ملل نیز پذیرفته شود. در حالی که اگر این ارز تنها در داخل کشور پا گرفته و در بیرون از مرزها به رسمیت شناخته نشود نمی تواند تاثیری در دور زدن تحریم ها داشته باشد و نقش خاصی ایفا کند.

در این باره بیشتر بخوانید: https://digiato.com/article/2018/07/28/%d8%a7%d8%b1%d8%b2%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%ac%d8%a7%d8%b2%db%8c/

اشتراک:

نظرات بسته اند