آمادگی برای دریافت گواهینامه ایزو 14001

0

برای دریافت گواهینامه ایزو از هر دسته و رده ای که باشد، نیازمند آماده سازی پیشین هستید. بدون آمادگی های لازم و متناسب با الزامات ایزو، به ویژه ایزو 14001 نخواهید توانست در همان دور اول ممیزی ایزو را رد کرده و گواهینامه را دریافت کنید.

به همین دلیل لازم است که با همکاری یک مشاور ایزو، سازمان و شرکت یا هر نوع کسب و کار خود را با الزامات آن گواهینامه ی خاص همسو ساخته و ممیزی های داخلی را انجام دهید.
به طور مثال در این مقاله آماده سازی برای دریافت گواهینامه ایزو 14001 را مرور می کنیم.

گواهینامه ایزو 14001

گواهینامه ایزو 14001

گواهینامه ایزو 14001 سیستم مدیریت محیط زیست EMS چیزی متفاوت از روش های ثبت شده برای حفظ محیط زیست نیست.

شما برای دریافت این استاندارد ایزو نیاز دارید که رویه های لازم را دانسته و آن ها را مستند سازی کنید. اگر شما نیاز به دانستن چگونگی تعریف نقش نماینده مدیریت دارید، مقاله زیر را دنبال کنید: نقش نماینده مدیریت چیست؟

شما ممکن است جنبه هی زیست محیطی خود را همراه با قوانین منطقه ای و نحوه ی اعمال آن را در نظر داشته باشید.

شما همچنین اهداف خود را ایجاد کرده و به منابع، آموزش و مسئولیت ها در راستای آن می پردازید.

برای آمادگی جهت ممیزی، باید با تمامی بخش های سازمان در هماهنگی کامل بوده و آموزش های لازم را طبق شواهد منطبق با هر یک از الزامات ایزو 14001 ارائه کنید.

از لحاظ فنی شما ممکن است احساس کنید که کاملا آماده هستید، اما بدانید که اکثر مواقع این احساس آمادگی درست نیست و هنوز نیاز به برخی تغییرات و همسوسازی ها دارید.

بنابراین پارامترهای استاندارد را کنار بگذارید، چه سوالاتی ممکن است که ادیتور از شما بپرسد؟ و آیا برای آن ها آماده هستید؟

آماده شدن برای سوالاتی که ادیتور ایزو می پرسد

بیشتر بخش های استاندارد ایزو 14001، همانند بقیه ی خانواده استانداردهای ایزو بسیار دقیق و موشکافانه هستند. به طور کلی این استاندارد به شما دقیقا می گوید که باید فرآیند خود را به چه شکلی پیش ببرید و این الزامات کاملا دقیق و ظریف هستند. به این معنی که تخطی از آن ها حتی در کمترین مقادیر مشهود خواهد بود.

مذاکرات این استاندارد مبتنی بر تعهدات مدیریت ارشد به رعایت قوانین و مقررات برای جلوگیری از آلودگی و بهبود مستمر محیط زیست استوار می باشد.

ادیتور پیش از هر چیزی از شما می پرسد که چرا سازمان شما به این اعتبار بخشی ایزو احتیاج دارد؟
امیدواریم که پاسخ شما این باشد که سازمان شما برای حفاظت از محیط زیست نسل های آینده و بهبود زیست محیطی زنجیره تامین قدم برمی دارد.

توجه داشته باشید که اگر دلیل واقعی شما این است که می خواهید اعتبار خود را در بازار افزایش داده و یا بدون داشتن ISO 14001 نمی توانید به زمینه ی خاصی ورود پیدا کنید، قطعا این ها چیزهایی نیستند که ادیتور ایزو می خواهد بشنود. توصیه می شود که به هیچ وجه این دلایل را برای وی بازگو نکنید.

دریافت استاندارد ایزو 14001

استاندارد آینده ایزو 14401 تاکید بیشتری بر تعهد مدیریت ارشد به EMS خواهد داشت و توانایی در تحقق اهداف را در سطح بالاتری می طلبد. نشان دادن مدارک مدیریتی شما شاید اقدام مناسبی به نظر برسد، اما این برای ادیتور کافی نخواهد بود. او می خواهد با کل تیم مدیریت روبرو شده و توان مدیریتی و مدارک آن ها را بسنجد.

تیم ارشد سازمان شما باید نشان دهد که به خوبی به الزامات ایزو 14001 و روش ها و دستورالعمل های آن آگاه بوده و آمادگی کامل برای زیر بار این تعهد رفتن را دارند. تیم مدیریت باید نشان دهد که از اقدامات اصلاحی و مدیریت صحیح ریسک برخوردار بوده و در نتیجه اطمینان حاصل شود که بهبود مستمر قابل اجراست.

این به خاطر داشته باشید که ممیزی صدور گواهینامه ISO 14001 شما نه تنها یک تمرین کاغذی است، بلکه شما بر اساس آنچه می گویید و دانش ای که نشان می دهید، قضاوت می شود.

یک ادیتور ایزو 14001 در درجه ی اول علاقه مند به چگونگی برخورد با مسائل داخلی، چگونگی کاهش ریز کربن ها، صورت حساب برق و اثرات زیست محیطی خواهد بود.

به خاطر داشته باشید همان طور که زمانه تغییر کرده است، حسابرسان ایزو نیز به همان اندازه اگر بیشتر نه، علاقه مند به تاثیر گسترده تر بر عملکرد زیست محیطی شما و محصولات شما گشته اند.

اگر می توانید مدرکی دال بر این که محصول یا خدمات شما در رقابت با محصولات و خدمات موازی در یک کلاس یا دسته بندی، بیشتر به کاهش تاثیرات زیست محیطی کمک می کند، حتما آن را ارائه دهید. این بسیار به شما در اخذ گواهینامه ایزو کمک خواهد کرد.

توانایی نشان دادن این است که فروش معادل محصولات کارآمد شما می تواند یک اثر زیست محیطی ملموس برای بازار داشته باشد، مزیت واقعی مدیریت EMS شرکت به حساب خواهد آمد. ادیتور ایزو، با دریافت این موضوع احساس مثبتی پیدا کرده و سازمان شما را در حال تلاش برای به کمک به کاهش آسیب های زیست محیطی می یابد. این به شما کمک می کند که چندین سوال و پیگیری های مستقیم ادیتور را با موفقیت رد کنید.

به طور خلاصه، برای اثبات آمادگی سازمان به ادیتور ایزو باید دو کار را انجام دهید.

اول این که باید اثبات کنید که هر بند و نقطه ی برجسته یا کمرنگی از الزامات استاندارد ایزو 14001 را به خوبی دانسته و بر آن احاطه ی کامل دارید. شما باید دانش خود و کلیه ی کارکنان را نسبت به گواهینامه ی ایزو درخواستی نشان دهید.

دوم نیز به تلاش سازمان شما برای حفظ محیط زیست و کاهش اثرات زیست محیطی برمی گردد. ادیتور ایزو باید به این باور برسد که کاهش صدمات زیست محیطی از اولویت های سازمان شما بوده و تحت هر شرایطی محیط زیست را قربانی اهداف تجاری خود نخواهید کرد.

منبع: https://advisera.com

اشتراک:

نظرات بسته اند