کره شمالی باج افزار واناکرای را ساخته است!

0

احتمالا همگی اخبار مربوط به باج افزار وانایکرای را به یاد دارید و دیدید که چطور این باج افزار بیش از 150 کشور را مورد حمله سایبری قرار داد و توانست اختلالاتی بوجود آورد.

حال مایکروسافت میگوید متهم اصلی را یافته و کره شمالی را مسئول این عملیات سایبری دانسته است.

بِرَد اسمیت، مشاور امور حقوقی مایکروسافت، انگشت اتهام را به سوی کره شمالی نشانه رفته است و این کشور را عامل حمله ی سایبری واناکرای می داند.

در مصاحبه ای که اسمیت اخیرا با شبکه ی آی تی وی انجام داده، با اعتمادبه نفسی کامل، کره شمالی را عامل این حمله اعلام کرده است. او باور دارد که این حمله به واسطه ی ابزارهای سایبری یا سلاح های ربوده شده از سازمان امنیت ملی ایالات متحده (NSA) انجام شده است.

واناکرای 200 هزار رایانه را در بیش از 150 کشور تحت تأثیر خود قرار داد. اگرچه رقم مورد بحث و تأثیری که این حمله بر کشورهای آسیب دیده گذاشت به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نیست؛ اما مکانیزمی که سازندگان این باج افزار برای جمع آوری پول از قربانیان در نظر گرفته بودند مکانیزمی ضعیف بود؛ زیرا پول های جمع آوری شده در واقع قابل خرج شدن نبودند.

WannaCry

WannaCry

به فاصله ی اندکی پس از این حمله، نیل مهتا، پژوهشگر برجسته ی حوزه ی امنیت که در گوگل فعالیت می کند، شباهتی بین کد استفاده شده در این باج افزار و ابزار هکی که به گروه لازاروس کره تعلق دارد پیدا کرد.

بر اساس گفته ی اسمیت، در 6 ماه گذشته جهان با تهدیدات جدید و درعین حال جدی مواجه شد.

در حالی که هدف این حمله ی سایبری رایانه های ویندوزی بودند، اما این بدین معنا نیست که مایکروسافت از این مسئله متضرر شده است. به لطف حمله باج افزار واناکرای اکنون این شرکت راه هموارتری برای تشویق کاربران به استفاده از نسخه های جدید ویندوز دارد.

اشتراک:

نظرات بسته اند