کانزای، عجیب ترین فرودگاه جهان

0

بین ژاپنی ها فرودگاه بین المللی کانزای (Kansai International Airport)، به «Kansai Kokusai Kuko» شهرت دارد، با طول باند ۳۵۰۰ متری و روی جزیره ای مصنوعی روی آب قرار دارد. طراحی و اجرای چنین سازه ای تا کنون در هیچ کشور دنیا وجود نداشته است. از بزرگ ترین و مدرن ترین فرودگاه های جهان، “کانزای” به شمار می رود. برای آشنایی بیشتر با عجیب ترین فرودگاه های جهان به لینک روزیاتو مراجعه نمایید.

http://rooziato.com/

کانسای

می بایست فرودگاه کانسای ژاپن را نمادی از یک فرودگاه «HI-TECH» دانست. جایی که از فیزیک و مکانیک گرفته تا محیط زیست و معماری و جامعه شناسی و علوم قدیم و جدید همه دست به کار شدند تا آخرین فناوری روز کره زمین برای یکی از عجیب ترین فرودگاه های جهان به ارمغان بیاورند.

بزرگ ترین پل آبی جهان که فرودگاه را به خشکی متصل می کند

بزرگ ترین پل آبی جهان که فرودگاه را به خشکی متصل می کند

پلی که این فرودگاه را به خشکی متصل می کند از بزرگترین پل های آبی جهان است. فرودگاه کانسای ژاپن، همانند موتور گوگل،‌ میراث قرن بیستم است. فرودگاهی فوق العاده در جایی که تنها با تکیه بر فناوری پیشرفته زمان خود طراحی و اجرا شده و اکنون به میلیون ها مسافر این کشور خدمات رسانی می کند.

“بسیاری از افراد، فرودگای کانزای را فراتر از یک فرودگاه عادی می دانند. این فرودگاه پایتخت گردشگری صنعتی، موزه علم و فناوری ژاپن است که آخرین توانایی مهندسی و مدیریت خود را به رخ اقتصاد های برتر جهان می کشد.”

گردشگری صنعتی (tourism industry) در ژاپن، بیش از یک دهه است که مورد توجه قرار گرفته و با استقبال گسترده ای رو به رو شده است. برای بازدید از کارخانه ها و خط تولید برترین برندهای ژاپن و هم چنین پارک های فناوری این کشور، اکنون تورهای گردشگری صنعتی رواج زیادی دارد.

تصویری از مراحل حاک ریزی روی آب جهت ساخت جزیره ۵۰۴ هکتاری فرودگاه کانسای ژاپن

تصویری از مراحل حاک ریزی روی آب جهت ساخت جزیره ۵۰۴ هکتاری فرودگاه کانسای ژاپن

این جزیره ۵۰۴ هکتاری که بنا شده روی اقیانوس، این شهر مصنوعی را به شهر ساحلی کوبه ژاپن متصل می نماید. این جزیره شامل دو باند ۳۵۰۰ متری و ۴۰۰۰ متری برای فرود هواپیمای های غول پیکر و هم چنین دو ترمینال مسافری بین المللی مدرن است، روزانه به ۱۰۰ هزار مسافر خدمات می رساند.

در تصویر زیر، آشیانه هواپیماها که در وسط این جزیره مصنوعی غول پیکر ایجاد شده را مشاهده می کنید.

آشیانه هواپیماها در وسط جزیره مصنوعی

آشیانه هواپیماها در وسط جزیره مصنوعی

امکانات کنترل هوشمند استاتیکی، دینامیکی، کرنش سنج و هم چنین فناوری های خدماتی و اطلاع رسانی و راهبری که در این فرودگاه به کار گرفته شده است، که در هیچ فرودگاهی در دنیا وجود ندارد. این فرودگاه از طریق یک پل بر روی آب که طولی بیش از ۵ کیلومتر دارد،‌به خشکی متصل می شود. این پل نیز بزرگ ترین پل آبی جهان نام گرفته است.

(تصویر بزرگ ترین پل آبی جهان که ساحل را به بزرگ ترین جزیره مصنوعی جهان متصل می کند)

میلیون ها تن شن و ماسه توسط شناورهای عظیم الجثه بر روی این منطقه در طول ۳ سال ریخته شد و بزرگ ترین جزیره مصنوعی جهان به وجود آمد. با ورود شما به فرودگاه، پیغامی مبنب بر اعلام و انتخاب زبان مورد نظر بر روی صفحه موبایل شما ظاهر می شود که می توانید به هر زبانی خدمات فرودگاهی و اقامتی آن را دریافت کنید.

فرودگاه کانسای را باید یکی از هوشمند ترین فردگاه های جهان دانست که از ظرفیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته در طراحی و راه اندازی سامانه های خدماتی و کنترلی آن استفاده شده است. در این فرودگاه، خدمات سنتی که در فرودگاه های دیگر دنیا مشاهده نموده اید، به صورت دیجیتالی و هوشمند انجام می شود و هنگام عزیمت به فرودگاه، همه موارد بدون اطلاع مسافر و به صورت خودکار انجام می شود.

“هوشمندی کامل سقف فرودگاه، بر اساس سنسورهای دمایی نسبت به دمای محیط و کیفیت آن واکنش نشان می دهد. فرودگاه کانسای را فرودگاه نابینایان می دانند، زیرا آن ها به راحتی می توانند کارهای سوار شدن به هواپیما را انجام دهند.”

اشتراک:

نظرات بسته اند