مسمومیت نوری و آلرژی به نور خورشید

0

در ادامه ی مطلبی که در مورد زیبایی پوست داشتیم، اینک به بررسی حساسیت های پوست و آلرژی به نور خورشید می پردازیم.
حساسیت به نور خورشید یک عارضه ی درمانگاهی است که شیوع زیادی دارد. همان طوری که قبلا نیز بیان نموده ایم، تماس مداوم روزانه با نور خورشید ممکن است به تنهایی عامل مهمی برای بروز تغییرات غیر قابل برگشت در پوست باشد. این تغییرات نامطلوب در قسمت هایی از بدن بروز می کند که در معرض تابش نور خورشید قرار داشته اند و شامل؛ کک و مک، لکه های مختلف در اندازه های کوچک و بزرگ، کاهش رنگدانه ها، افزایش رنگدانه ها، چروکیدگی، چین و چروک، چرمی شدن و “کارسینوم” یا سرطان می باشد.

حساسیت پوستی به نور آفتاب

حساسیت پوستی به نور آفتاب

علاوه بر تغییرات مزمن که در بالا به ذکر آن پرداخته ایم، پوست انسان می تواند در اثر اشعه ی ماورای بنفش و یا در اثر نور مرئی دچار حساسیت حاد و شدید نیز بشود. عوامل شیمیایی و تابش نور که به طور مستقیم بر روی پوست اثر می کند، عوامل مسئول یا عوامل مهمی هستند که زمینه را برای بروز ناگهانی اختلالات حساسیتی- نوری فراهم می آورند.

تاثیر داروها و سایر مواد شیمیایی همراه با تابش نور خورشید:

بعضی از داروها و مواد شیمیایی، به خودی خود یا به تنهایی ممکن است به عنوان محرک های تماسی عمل نکنند و عموما در غیاب تماس با اشعه های نور، برای پوست بی ضرر هستند. ام با وجود این، موقعی که پوست در مقابل غلظت های کافی از این نوع مواد، و همچنین در معرض تابش اشعه های نور با طول موج های مناسب قرار می گیرد، باعث بروز واکنش های نامطلوب پوستی می گردد.
در بعضی افراد که داروهای به خصوصی را از راه خوراکی مصرف نموده و یا این که در تماس با بعضی از مواد شیمیایی خاص قرار داشته اند، ممکن است عوارض نامطلوب جانبی در پوست ایجاد شود. این نوع عوارض می تواند شامل التهاب پوست، آفتاب سوختگی شدید و غیر طبیعی، و یا واکنش های کهیری یا اگزمایی حاد باشد. همچنین احتمال پوسته پوسته شدن پوست، افزایش رنگدانه های پوست و تیره شدن رنگ پوست نیز وجود دارد.

تاثیر گیاهان و یا عصاره ی آن ها همراه با تابش نور خورشید:

پوست در اثر تماس با بسیاری از گیاهان از قبیل انجیز، بعضی انواع لیمو، کرفس، جعفری و غیره و متعاقب آن تماس با نور خورشید ممکن است دچار التهاب شود. این التهاب به صورت سرخی خفیف تا شدید همراه با تاول یا بدون تاول ظاهر شده و سپس بعد از 3 تا 5 روز پس از التهاب، افزایش رنگدانه ها و تیرگی پوست نمایان می شود. همچنین استفاده از عطرها و ادوکلن های حاوی روغن برگاموت و تماس با نور آفتاب، باعث افزایش رنگدانه ها همراه با قرمزی پوست و یا بدون قرمزی پوست می شود. در حقیقت این نوع التهاب در آن نواحی از پوست  که عطر بر روی آن مالیده شده، پدید می آید. باید دانست که روغن برگاموت در بسیاری از عطرها و ادوکل ها وجود دارد.

درمان و جلوگیری از آلرژی به نور خورشید

برای درمان و برای جلوگیری از وقوع این نوع اختلالات پوستی که ناشی از تاثیر بعضی از مواد شیمیایی یا دارویی در اثر مصرف های عمومی، خوراکی و یا موضعی هستند، باید از مصرف آن ها و از تماس با نور آفتاب و یا از هر دوی آن ها اجتناب نماییم. در صورت لزوم و برای رفع التهاب پوست و برای به حداقل رساندن ناراحتی های ناشی از آن نیز ممکن است از روش های متداول پزشکی استفاده نماییم. با این وجود، در مواردی که مصرف مداوم دارو جنبه ی حیاتی دارد، برای اجتناب از بروز واکنش های نامطلوب نوری- پوستی، باید بیمار آگاهی داشته باشد و در فضاهای پوشش دار به سر برد و یا این که در فصول گرم از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر از تماس با نور خورشید دوری کند.
به طور کلی این نوع عارضه در حدود یک هفته بعد از قطع مصرف دارو و اجتناب از تماس با اشعه ی آفتاب فروکش کرده و رفع می گردد. همچنین در این رابطه لازم است که از داروهای محافظت کننده ی پوست در برابر آفتاب نیز استفاده شود.

اشتراک:

نظرات بسته اند