دامدار پلنگ بر دوش سواد کوهی

0

من عامل مرگ پلنگ نیستم/ به محکوم شدنم نیاز داشتند.

هفته گذشته به دنبال شکایت اداره محیط زیست شهرستان سواد کوه یکی از دامداران منطقه زیرآب سواد کوه در دادگاه تجدید نظر به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد تا پرونده ای که از اواخر سال 92 عکسی جنجال برانگیز را که در فضای مجازی دست به دست می‌شد، برای همیشه مختومه کند. خبر جالب چه بود؟ ” تصویری از مردی که پلنگی را در جنگل بر دوش گرفته بود”. طبق اعلام مسئولان محیط زیست در رسانه‌ها، مردی که پس از کشتار پلنگ، طی حادثه‌ای از ناحیه هر دو پا فلج و زمینگیر شده است.

عبدالله زارع، دامدار پلنگ بر دوش سواد کوهی در گفت‌و‌گوهای خبری می‌گوید: بی‌انصافی‌ها، دروغ ‌پردازی ها و شایعه پراکنی‌ها را به خدا واگذار می‌کنم. به دروغ نوشته اند که از دو پا فلج و زمینگیر شده ام و شایعه کرده‌اند خون پلنگ مرا به این روز انداخته است. خدا را شکر که فلج نیستم و تنها طی تصادفی در سال 89 از زانوی سمت چپ دچار آسیب دیدگی شدم.”

در خصوص ماجرای عکس وی روایت می کند: “در سال 85 به همراه راننده یک نیسان در حال حمل علوفه برای دام‌ها بودم که متوجه پلنگی بی حرکت شدیم. پلنگی که نه به صدا واکنشی نشان می‌داد و نه به تکه‌های چوب و سنگی که به اطرافش پرت می‌کردیم. نزدیک رفتیم و پس از اطمینان از زنده نبودن حیوان، با دوربین تلفن همراه راننده عکس یادگاری گرفتیم که هشت سال بعد در فضای مجازی منتشر شد.”

زارع می‌گوید: در رابطه با ادعای اداره محیط زیست سواد کوه که وی را از شکارچیان سابقه ‌دار منطقه عنوان کرده من شکارچی نیستم. در دادگاه سواد کوه تبرئه شدم، چون حتی سابقه شکار یک پرنده هم نداشتم.

وی در ادامه توضیح می‌دهد: شکار پلنگ، تنها از عهده یک شکارچی حرفه ای بر‌می‌آید نه کسی که کوچکترین سابقه شکاری در پرونده خود ندارد. ضمناً همانطور که در تصویر مشاهده می‌شود این پلنگ خونریزی نداشته و لاشه کاملاً سالم است و با هر شکارچی یا کارشناسی مشورت کنید به شما می‌گوید که این پلنگ شکار نشده است.

آیا برای حفاظت از دام‌های خود، از طعمه آغشته به سم برای از بین بردن پلنگ استفاده کرده یا خیر؟

زارع: “من از سم استفاده نکردم و بعید می‌دانم این پلنگ مسموم شده باشد چون برخلاف ادعای مسئولان محیط زیست، مبنی بر دو ساله بودن پلنگ، جثه و دندان‌های ساییده شده پلنگ حکایت از سن زیاد حیوان داشت.”

آیا درباره جریمه 80 میلیون تومانی کشتار پلنگ درخواست بخشش دارد یا خیر؟

دامدار پلنگ به دوش بیان نمود: “عامل مرگ پلنگ نیستم و درخواست بخشش ندارم. به محکوم شدنم نیاز داشتند. بنابراین سرنوشت را می‌پذیرم و قضاوت را به خدا می‌سپارم.”

در اوایل ماه جاری طی حکمی که صادر شد‌، عبدالله زارع با توجه به عدم سابقه کیفری، معلولیت 40 درصدی از ناحیه زانو به دو سال حبس تعلیقی محکومگردیده است. در صورت ارتکاب جرمی دیگر قرار تعلیق حبس لغو خواهد شد تا زارع، دوران محکومیت خود را در زندان سپری کند. با این وجود اداره محیط زیست سوادکوه به زودی برای تنظیم دادخواست حقوقی به مبلغ 80 میلیون تومان برای دریافت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از کشتار پلنگ اقدام خواهد کرد.

پلنگ

پلنگ

اشتراک:

نظرات بسته اند