یک دیجیتال مارکتر چه مهارت هایی باید داشته باشد؟

0

بازاریابی هم مانند سایر مشاغل تحت تاثیر فناوری تغییر شکل داده و از نوع حضوری به آنلاین تغییر پیدا کرده است. بازاریابی از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی، وب سایت و … همگی شاخه هایی از دیجیتال مارکتینگ هستند. هر کسی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعال باشد اصطلاحا به آن دیجیتال مارکتر می گویند.

فریلنسرها و کارفرمایانی که کسب درآمدشان از طریق برون سپاری پروژه ها است به خوبی اهمیت آشنایی با بازاریابی اینترنتی را می دانند.

به طور کلی هر کسی که از طریق اینترنت کسب درآمد می کند لازم است تا حدودی بازاریابی اینترنتی را بداند تا بتواند گلیم خود را از آب بکشد. مدیران وب سایت ها و فریلنسرها، صاحبان فروشگاه آنلاین و … همگی لازم است تا خدمات و کالای خود را به نوعی به مشتریان بشناسانند. اگرچه حرفه ای شدن در بازاریابی اینترنتی خودش زمانبر است اما هر کسی میتواند تنها در حیطه فعالیت خودش بازاریابی کند!

چه مهارت هایی برای یک دیجیتال مارکتر ضروری است؟

مهارت های مورد نیاز دیجیتال مارکتر

مهارت های مورد نیاز دیجیتال مارکتر

حال به طور مختصر به 6 مورد ضروری که هر دیجیتال مارکتر باید به طور نسبی از آن اطلاع داشته باشد می پردازیم.

1) آشنایی با هاست و راه اندازی سایت
اگر وبمستر باشید حتما اسم هاست و هاستینگ را شنیده اید. معمولا همه وبمسترها یک بار هم که شده خودشان سایتی را بالا آورده اند. قبل از بالا آوردن سایت باید هاست خریداری شود. هاست می تواند در نوع سی پنل یا دایرکت ادمین باشد. یک دیجیتال مارکتر باید به خوبی از این 2 نوع هاست اطلاعات کافی داشته باشد.

2) طراحی سایت
اینکه می گوییم طراح سایت، به معنی آن نیست که در حد کدنویسی حرفه ای بتواند طراحی کند و یا وقت خود را برای برنامه نویسی هدر دهید. همین که بتواند نیازهایش را رفع کند کفایت خواهد کرد. اگر نیاز به ویرایش افزونه، و یا حتی ویرایش پوسته های سایت باشد، باید بتواند در حد توان کار خود را راه بیندازد.

3) سئو و بهینه سازی سایت
همانطور که میدانید پایه و اساس رشد یک سایت بر سئو تنظیم شده است. اگر سئو نباشد شما نمی توانید به رده های بالای گوگل دست پیدا کنید. لازم نیس سئو کار حرفه ای باشید. اما اصول اولیه سئو را باید بلد باشید. سئوی داخلی و خارجی را بشناسید و نحوه و چگونگی انجام آن را به طور نسبتا دقیق بدانید و اجرا کنید.

اکثر کسانی که به شغل دیجیتال مارکتر مشغول هستند، این موضوع را نادیده می گیرند و براحتی سرمایه ای که می تواند خیلی زود به آنها برسد را از دست می دهند. برای موفقیت در کسب و کار اینترنتی موظف هستید تا سئو را به طور کامل اجرا کنید. البته بدانید که سئو فقط خریدن بک لینک نمی باشد و شما باید رقیبان را نیز تحت کنترل قرار دهید.

کاری کنید که بازدید کننده زمان بیشتری را در سایت شما بگذراند. چرا که این موضوع از دید گوگل بسیار بااهمیت است. همچنین می توانید از ابزار های گوگل سایت خود را از لحاظ اینکه تا چه حدی سئو شده است چک کنید. ابزاری مانند گوگل وبمستر یا Ahrefs.

دیجیتال مارکتر ماهر

دیجیتال مارکتر ماهر

4) تولید محتوای خوب
به قول معروف محتوا پادشاست و کولاک می کند. البته نه هر محتوایی. باید حساسیت زیادی بر روی محتوا داشته باشید. باید از قبل تحقیق کرده باشید که نیاز مشتریان شما چیست و در همان راستا محتوای و کالاهای خود را ترتیب دهید. اعتماد سازی در محتوا شکل می گیرد و اگر به صورت کامل انجام شود، می توان گفت از برگ برنده خود به درستی استفاده کرده اید.

باید بدانید که ارزشی که محتوا در جذب مشتری دارد هیچ از موارد گفته شده تا به الان ندارد. پس تاکید می کنیم برای حفظ مشتریان نیاز به نگه داشتن آنها در سایت با توجه به فن بیان و چگونگی تولید محتوا دارید.

5) طراحی گرافیک
دیجتال مارکتر خوب کارهای گرافیکی خود را نیز خودش حل میکند. شما بعنوان یک بازاریاب اینترنتی و صاحب کسب و کار می بایست عکس های مختلفی را ویرایش کنید. این فقط از خودتان بر می آید. به طور مثال متنی نوشته اید که نیاز به عکس های جذاب دارد. لازم نیست یک گرافیست حرفه ای باشید، همین که بتوانید با نرم افزار های مختلف مشکل خود را حل کنید، یک دنیا ارزش دارد.

6) ضرورت آشنایی با شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی جزء لاینفک اینترنت محسوب می شوند، به خصوص برای کسانی که به شغل های اینترنتی مشغول هستند. شما به عنوان یک دیجیتال مارکتر باید شبکه های مختلف اجتماعی را زیر نظر بگیرید تا بتوانید افرادی را شناسایی کنید که فکر می کنید بیشتر به درد کارتان می خورند.

خوبی همه این کارها این است که به صورت دورکاری هم می توان آن ها را انجام داد و نیازی به حضور در محل کار نیست. اگر بتوانید اکثر شبکه های اجتماعی موجود را زیر نظر بگیرید و در هر کدام وقت صرف کنید، در آینده ای نزدیک ثمره این تلاش تان را خواهید گرفت.

اشتراک:

نظرات بسته اند