یافته های جالب علم در مورد مرگ و زندگی و عمر طولانی

0

افزایش کیفیت زندگی و پیشرفت های علم پزشکی امید به زندگی را در انسان بالاتر برده است. یکی از آرزوهای بشر نامیرا بودن و یا حداقل بهرمندی از عمر طولانی بوده و هست. در گذشته حکیمان راه های گوناگونی را برای ساخت اکسیر جاودانگی یا اکسیر حیات امتحان کرده اند اما هیچ کدام جواب نداده و هنوز هم انسان بر اثر کهولت سن ناچار به پذیرش مرگ است!

یکی از سوالاتی که همواره بشر از خودش پرسیده است این است که «آیا طول عمر انسان سقف محدودی دارد؟». بر اساس پژوهشی که به تازگی در ژورنال Science منتشر شده، پاسخ به این سوال خیر است. همچنین پژوهشگران معتقدند که پس از ۱۰۵ سالگی، منحنی خطر مرگ فرد به یک خط مسطح می رسد، در واقع، میزان مرگ فرد بعد از ۱۰۵ سالگی، برای سال های بعدی ثابت باقی می ماند.

در سال ۱۸۲۵، بنیامین گومپرتز، جمعیت شناس بریتانیایی، این فرضیه را مطرح کرد که میزان مرگ و میر، با افزایش سن به طور معنا داری افزایش پیدا می کند. از این رو، یک فرد ۷۰ ساله در معرض خطر مرگ بیشتری نسبت به یک فرد ۳۰ ساله قرار دارد.

از آن زمان، پژوهشگران با تایید این موضوع که خطر نسبی مرگ با افزایش سن افزایش می یابد، اعلام کرده اند که خطر مرگ در واقع پس از سن خاصی کاهش می یابد. به عنوان مثال، احتمال مرگ در بین ۴۵ سالگی و ۳۵ سالگی متفاوت است، اما برای دو فرد ۱۰۰ ساله و ۱۱۰ ساله، احتمال مرگ یکسان است.

انسان میتوان عمر طولانی داشته باشد

انسان میتوان عمر طولانی داشته باشد

کِنت واتچر، استاد جمعیت شناسی و آمار در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و پژوهشگر ارشد پژوهش جدید، گفت:

هنوز نمی توانیم به طور قطع بگوییم که این دسته بندی ها، نتیجه اطلاعات بد است یا با یک پدیده واقعی مرگ و میر مواجه هستیم؛ اما موضوعی که اهمیت دارد، این است که اکنون ما به اطلاعات بهتری نسبت به هر پژوهشگر دیگری در گذشته دسترسی داریم.

پژوهشگران در پژوهش جدید، اطلاعات مربوط به زنده ماندن، ۳٫۸۰۰ فرد ایتالیایی را که بین سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۵، همگی بالای ۱۰۵ سال سن داشتند، بررسی کرده اند. پژوهشگران دریافتند که خطر مرگ در همه سن ها تا ۸۰ سالگی به طور چشم گیری افزایش می یابد؛ اما بعد از آن، خطر مرگ کُند می شود و در نهایت در ۱۰۵ سالگی، به یک میزان ثابت می رسد. واتچر می گوید که در این نقطه، خطر مرگ برای همه سن ها یکسان است. در واقع، پس از ۱۰۵ سالگی، شانس زنده ماندن فرد برای سال آینده، همانند پرتاب یک سکه، پنجاه پنجاه است.

اشتراک:

نظرات بسته اند