تور ارزان ترکیه وان و 400میلیارد تومان خروج ارز

0

هفته نامه ی خبری-تحلیلی اکونومیست در شماره ی جدید خود به سفر سیل آسای ایرانیان با تور ارزان ترکیه به شهر وان اشاره کرده است که فاجعه ای برای خروج سرمایه از کشورمان محسوب می شود.

مسئله این است که در حال حاضر سفر به ترکیه ارزان تر و به صرفه تر از سفرهای داخلی برای ایرانیان است. به خصوص که ایرانیان با تور ارزان ترکیه به شهرهایی نظیر وان سفر می کنند تا از برخی آزادیها و امکانات گردشگری بدون نقص بهره ببرند.

تور ارزان ترکیه وان

تور ارزان ترکیه وان

هفته نامه ی اکونومیست در لندن در شماره ی اخیر خود به حضور سیل آسای ایرانیان در ترکیه اشاره کرده و حضور ایرانیان در شهر مرزی وان را در نه ماهه ی نخست سال 2017 بیش از 380هزار نفر برشمرده است.

شهر وان شهری مرزی در 90 کیلومتری مرز رازی است که از طریق سه مرز مرز بازرگان، رازی و سرو می توان با حداقل هزینه به آن دست یافت. اما مردم به وان سفر می کنند تا در کنار خرید پوشاک ارزان و البته با کیفیت ترک از برخی آزادیها بهره ببرند.

اگر به وان سفر کرده باشید می دانید که این شهر کوچک مرزی شهری مذهبی و ساخته شده براساس استاندارد شهرسازی است. ویژگی ای که در شهرهای بزرگ ایران هم نمی توانید پیدا کنید چه برسد به شهرهای مرزی. اما وان که تا سالها پیش روستایی دور افتاده بود حالا به لطف ما ایرانیان خوش گذران و اهل سفر تبدیل به شهری مدرن و ثروتمند شده است.

اما طبق گزارشی که این هفته نامه ی خبری- تحلیلی انگلیسی کار کرده است، اگر تعداد سفر ایرانیان با تور ارزان ترکیه وان را در سال 2017 حدود 400هزار نفر در نظر گرفته و هزینه ی این سفر را با احتساب هزینه های اسکان، تغذیه، تردد، خرید و غیره یک میلیون تومان برآورد کنیم، سالانه فقط ایرانیان بالغ بر 400 میلیارد تومان پول در شهر مرزی وان هزینه می کنند.
در این میان باید سفرهایی که به دیگر شهرهای ترکیه نظیر استانبول، آنتالیا، ازمیر و غیره صورت می گیرد را هم حساب کنید و متوجه بشوید در سال چقدر سرمایه از مملکت خارج می شود بدون آنکه جبرانی برای آن وجود داشته باشد.

قطعا جذابیتهای تاریخی و طبیعی کشور چهار فصل ما کمتر از ترکیه نیست. اما متاسفانه در ایران هیچ تلاشی برای جذب گردشگر خارجی نمی شود.
همانطور که برخی امکانات در ترکیه برای ما جذاب است و هر ساله ایرانیان بسیاری برای این جذابیتها به ترکیه سفر می کنند، در ایران هم جذابیتهای بیشماری داریم که برای مردم از دیگر ملل و قاره ها جذابیت دارد. اما خوب متاسفانه هیچ تلاشی برای بهره برداری از این پتانسیل نهفته صورت نمی گیرد. انرژی ای که اگر آزاد شود می تواند 100 برابر سرمایه ای که از کشور خارج می شود را به کشور بازگرداند.

اشتراک:

نظرات بسته اند