گرافیک چیست و گرافیست چه کسی است؟

2

یکی از بهترین کارهایی که میشود به صورت فریلنسینگ انجام داد. کار گرافیک است. این حرفه در دنیای امروزی بسیار پر اهمیت است. چه برای تبلیغات و چه برای ایده های بلند پروازانه و طرح های علمی همگی به نوعی وابسته گرافیک هستند.

گرافیست کسی است که بر مبنای سفارشی که به او می دهند و با تکیه بر هنر خود، پیام یا ایده ای را به کمک تصویر و حروف به مخاطب انتقال می دهد.

تعریف گرافیک:

گرافیک هنر انتقال (ارتباط) دادن یک پیام از طریق تصویر به مخاطب است. عنوان گرافیک از واژه ی یونانی (GRAPHEIN)گرفته شده که به معنای حکاکی، نگاشتن، طراحی و رسامی است.

طراحی گرافیک (Graphic design)، بکارگیری تکنیک های مختلف خلق آثار دو بعدی بر روی سطوح مختلف نظیر کاغذ، دیوار، بوم، فلز، چوب، پارچه، پلاستیک، نمایشگر رایانه، سنگ و … است که در جهت رساندن پیامی خاص به بیننده انجام بپذیرد.

از جملهٔ این تکنیکها می توان به: عکاسی، اچینگ، نقاشی، روشهای مختلف چاپ اشاره نمود. فراگیری این هنرها امروزه مورد نیاز جامعه است. چنانچه آگهی استخدام طراح گرافیک در هر کجا به چشم میخورد. مشخص است این حرفه چقدر پر رونق است.

کار طراحی گرافیک، حیطه ها و تخصصهای مختلفی دارد:

گرافیک

گرافیک

* ارتباط بصری (Visual communication) مانند طراحی پوستر، طراحی جلد، طراحی نشان (Logo)، طراحی صفحات وب و…

* تصویرسازی (Illustration) مانند تصویرسازی برای کتابهای کودک، کتابهای علمی و آموزشی، تصویرسازی برای نشریات، طراحی نقشه و …

* گرافیک محیطی – طراح گرافیک محیطی با طراحی یک نقشه مناسب که محل استقرار هر یک از بخش های یک محیط را با طرح و رنگ مناسب به خوبی نشان می دهد، نقش مهمی در راهنمایی افراد دیگر در استفاده از آن محیط دارد.

یک گرافیست علاوه بر خلاقیت و ذوق هنری بالا، باید توان خوبی در استفاده از کامپیوتر و مهارت ارتباطی مناسبی داشته باشد. کسب علم و تخصص لازم برای طراحی گرافیک از طریق دوره های آموزشی و یا رشته های دانشگاهی مرتبط موجود امکان پذیر است.

به طور کلی می توان گفت یک گرافیست موفق باید علم تخصصی گرافیک، مهارت کار با نرم افزارهای گرافیکی و اطلاع از جدیدترین اطلاعات و اخبار مرتبط را داشته و با مباحث جامعه شناسی و روانشناسی آشنا باشد.

اشتراک:

2 دیدگاه

  1. سی اس وب، یه سری نرم افزار هم آموزش بده. ما علاقه مندیم