کوه های مینیاتوری قشم؛ هنرمندی باد و باران

0

شاید یکی از دلایل متمایز بودن جزیره قشم از سایر جزایر ایران وجود کوه های مینیاتوری در آن باشد.

کوه هایی در جزیره قشم وجود دارند که همانند تندیس هایی تراش خورده اند و هر کدام از شکل خاصی برخورداند. این کوه های که زمانی در زیر آب بوده اند و آبزیان را بهسمت خود می کشیدند. اینک گردشگران را به سمت خودشان می کشانند.

دلیل اینکه این کوه ها به شکل تندیس در آمده اند به خاطر ساختار آنها است. این کوه ها ساختاری شنی و ماسه ای دارند و از آنجا که باد و باران در جزیره قشم فراوان است. این دو قدرت طبیعت دست به دست هم داده اند تا جلوه ای از هنر طبیعت را در این کوه ها نمایان کنند. و آنها را به گونه ای تراش داده که اشکال عجیبی پیدا کرده اند و این امر باعث شده تا به آنها لقب تندیس های قشم بدهند.

ارتفاع این کوه های تندیسی زیاد نیست. در مناطق مختلف جزیره قشم، منطقه جاسک و بندرلنگه نمونه زیادی از این کوه های مینیاتوری دیده می شوند.

کوه های مینیاتوری قشم

کوه های مینیاتوری قشم

سر برآوردن این کوه ها از آب و تراش خوردن توسط باد و باران، صحنه های هنری در وسعتی زیاد را نمایان کرده اند.

سطح این کوه ها را لایه های مرجانی، اسفنجی و دو کفه ای ها پوشانده اند. که این امر موجب حفاظت خاک های نرم شیست و مارن زیر سطح مرجانی شده است.

این کوه ها در نزدیکی روستای برکه خلف و در محلی به نام دره ستارگان واقع شده است.

برای سفر به قشم و بازدید از تندیس های مینیاتوری، از نظر اقامتی هم می توانید از اقامتگاه های بومگردی و محلی استفاده کنید و هم در یکی از هتل های قشم اقدام به رزرو آنلاین هتل کنید.

کوه های مینیاتوری قشم

کوه های مینیاتوری قشم

اشتراک:

نظرات بسته اند