کشیدن کروکی چه زمانی ضروری است

0

صاحب هر نوع وسیله ی نقلیه ی موتوری موظف است با استعلام بیمه شخص ثالث از وضعیت بیمه نامه ی خود اطلاع پیدا کند که در صورت نزدیک شدن به پایان اعتبار نسبت به تمدید آن اقدام بکند. دیرکرد در تمدید علاوه بر افزایش قیمت بیمه شخص ثالث می تواند عواقب دیگری مانند حبس به دلیل عدم توانایی در پرداخت خسارات را داشته باشد. زمانی که از اعتبار بیمه شخص ثالث خود خیالتان راحت شد می توانید با خیال راحت در سطح خیابانها و جاده ها تردد کنید.

کروکی تصادفات رانندگی

کروکی تصادفات رانندگی

یک سوال مهم در رابطه با تصادفات رانندگی این است که تحت چه شرایطی باید برای دریافت خسارت از بیمه کروکی تصادف را ارائه داد؟
برخی تصور می کنند سر یک تماس مختصر میان دو خودرو نیز باید خیابان را بند آورده و منتظر بمانند که مامور راهنمایی رانندگی از تصادف آنها کروکی تهیه کند. اما تهیه ی کروکی از تصادف شرایطی دارد. اول از همه بهتر است بدانید که اگر خدای نکرده دچار حادثه ی رانندگی شدید، چنانچه خسارت وارده زیر 7میلیون تومان باشد، شما می توانید بدون کروکی (البته در صورت رضایت طرفین) از بیمه شخص ثالث خسارت خود را دریافت کنید. در سال 96 بنا به دستور بیمه مرکزی ایران همه‌ی شرکتهای بیمه موظف شدند، بیمه ی شخص ثالث را با تعهدات مالی حداقل ۷میلیون و تعهدات بدنی ۲۸۰ میلیون صادر کنند.
اما سوالی که پیش می آید این است که چه زمانی برای دریافت خسارت وجود کروکی ضروری است؟
1-زمانی که یکی ازطرفین مدارک لازم رانندگی مانند بیمه‌نامه، گواهینامه را نداشته باشد.
2-زمانی‌که یکی از طرفین در حرکت دنده عقب باشد.
3-زمانی‌که حادثه منجر به جراحت، صدمه بدنی و یا فوت باشد.
4-زمانی‌که یکی از طرفین یا هردو موتور سیکلت باشد.
5-زمانی‌که یکی از طرفین وسیله نقلیه سنگین باشد.
6-زمانی‌که یکی از طرفین تصادف وسیله نقلیه نظامی باشد.
7-زمانی‌که تصادف چند مرحله‌ای باشد، یعنی وسیله نقلیه بعد از برخورد با وسیله دیگر به جدول ،درخت و غیره برخورد کند.
8-زمانی‌که تصادف با شی ثابت باشد.
حال اگر تصادفی تحت شرایط فوق صورت بگیرد و کشیدن کروکی لازم و ضروری شود، چه شرایط  و مدارکی برای پرداخت خسارت مالی لازم است؟
آنچه مهم است این است که فرد خسارت دیده باید ظرف مدت ۵ روز پس از وقوع تصادف به همراه مدارک زیر به مرکز پرداخت خسارت مراجعه کند.
1-اصل کروکی
2-اصل و کپی کارت خودرو، بیمه‌نامه، گواهینامه مربوط به زیان‌دیده
3-اصل بیمه نامه شخص ثالث معتبر برای خودروی زیان دیده همراه بیمه‌گذار باشد.
4-تکمیل فرم درخواست رسیدگی به خسارت.
5-اصل کوپن بیمه شخص ثالث راننده مقصر.
6-اصل یا تصویر گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا پلیس یا گزارش کارشناس هیات منتخب قضایی.
نکته ی مهمی که باید به آن تاکید کنیم این است که درصورتی‌که تصادف منجر به جرح شده باشد و یا این‌که خسارت به اموال دولتی (گاردریل،درخت،تیرچراغ برق و…) وارد شده باشد، حضور مقصر حادثه الزامی است.

اشتراک:

نظرات بسته اند