کشور گرجستان و مناطق دیدنی این سرزمین زیبا

0

کشور گرجستان کشوری در شرق دریا ی سیاه قرار دارد و این کشور جز یکی از قطب های گردشگری جهان به حساب می آید. طبق گفته ی اسطوره های گرجی این سرزمین مرغوب ترین و برترین زمینی است که خدا به مردم این کشور هدیه داده است. داستان جالبی از افسانه های گرجی: هنگامی که خداوند زمین را بین مردم تقسیم می کرد گرجی ها مشغول مهمانی و سرگرمی بودند و از دریافت زمین توسط خداد محروم می شوند. آن ها زمانی متوجه این غفلت می شوند که تمامی بخش های زمین اشغال شده بود. پس از فهمیدن این موضوع آن ها نزد خداوند می روند و از خدا می خواهند زمینی به آن ها بدهد اما خداوند این دخواست آن ها را رد می کند. ای مردم تصمیم می گیرند خداوند متعال را در مهمانی خود دعوت کنند و در آن جا از خدا طلب زمین می کنند و خداوند بهترین زمینی را که برای خود در نظر گرفته بود به مردم گرجستان هدیه می کند.
با خرید بلیط هواپیما می توانید از این کشور دیدنی و زیبا دیدن نمایید. با همراهی تور گرجستان, دیدن و گردش از مناطق دیدنی گرجستان ممکن می شود. مکان های گردشگری زیادی از جمله: تندیس کارتلیس (مادر گرجستان), حمام های سولفور, کلیسای اسمیندا سامبا, کلیسای سیونی, دژ ناریکالا, باغ های بوتانیکال, پل پیس, کلیسای کاشوتی, یادبود شاه وختانگ, موزه ی ملی گرجستان, معبد امتاسمیندا و کلیسای متخی در کشور گرجستان واقع شده اند که سالیانه موجب جذب گردشگران زیادی به این کشور زیبا می شوند. یکی از مناطق دیدنی و گردشگری مهم در کشور گرجستان, کلیسای سیونی می باشد, که در ادامه به تاریخچه ی این کلیسای زیبا و با شکوه می پردازیم.

کلیسای سیونی در شهر تفلیس در کشور گرجستان

کلیسای سیونی از برجسته ترین مناطق گردشگری و تاریخی شهر تفلیس در گرجستان است. این کلیسای با شکوه و زیبا در سمت راست رودخانه ی کورا قرار گرفته است و گفته شده شاه واختانگ معروف به گرگاسالی به معنای گرگ سر در اواسط قرن پنجم فرمان ساخت ساز این بنا را صادر کرده است. در طی صد ها سال بار ها و بار ها مورد تخریب قرار گرفته اما در سال 1112 دیوید چهارم به دستور گرگ سر این بنا را از نو ساخت. شاه جلال الدین خوارزمشاه در سال 1226 گنبد این کلیسا را تخریب و به سرعت آن را بازسازی نمود. تیمور لنگ در سال 1386 به گرجستان هجوم آورد و دوباره این بنا تخریب شد, اما توسط شاه الکساندر اول بازسازی شد. جالب است بدانید در قرن 17 میلادی تفلیس توسط ایرانی ها مورد هجوم قرار گرفت اما باز شاهان گرجی از بازسازی و رسیدگی به این بنای زیبا دست نکشیدند. در سال 1668 زلزله ای بسیار مخرب با ریشتر بالا تفلیس را تکان داد که موجب شد, دوباره این بنا آسیب ببیند. در سال 1710 شاه واختانگ ششم بنای کلیسا را از نو ساخت اما در سال 1795 آخرین بار توسط آقا محمد خان قاجارتخریب شد.

 

کلیسای سیونی در تفلیس

کلیسای سیونی

در قرن 19 کلیسای سیونی بازسازی اساسی شد و در بین سال های 1980 تا 83 کلیسا با سنگ های تراشیده شده پوشیده و تزئین شد. گریگور گاگارین در سال های 1851 تا 55 نقاشی های داخلی کلیسا را انجام داد. صلیب نینوی مقدس که جز مقدس ترین نشان مسیحیت در ارتودکس گرجستان است, در این کلیسا نگهداری می شود. به گفته ی گذشتگان بنیان گذاران این کلیسا را در زیر همین بنا به خاک سپرده اند. برای داشتن سفری لوکس و مجلل, تور گرجستان را به شما پیشنهاد می کنیم. با انتخاب های مناسب می توانید سفری خاطره انگیز را در این سرزمین رویایی تجربه کنید.

کلیسای سیونی در تفلیس

کلیسای سیونی

اشتراک:

نظرات بسته اند