کشتی یونانی به گل نشسته در کیش

0

جزیره خوش آب و رنگ کیش را همه به خوبی می شناسند. شاید همه ایرانی ها به کیش سفر نکرده اند. اما قطعا اینقدر که در مورد کیش و جاذبه های توریستی، مراکز خرید و هتل های کیش یا رزرو هتل کیش شنیده اند. که دیگر جایی برای توضیح بیشتر نمی ماند.

کشتی یونانی به گل نشسته در کیش شاید متمایز ترین چیزی باشد که در سفر به این جزیره ایرانی می توان دید. این کشتی که سالیان سال است در سواحل کیش به گل نشسته امروزه به مکانی برای تفریح و گرفتن عکس یادگاری مبدل شده است.

تاریخچه به گل نشستن کشتی یونانی به سال 1345 باز می گردد. در چهارم مرداد ماه سال چهل و پنج در نزدیکی روستای باغو بنا به دلایلی نا معلوم این کشتی که عازم یونان بود به گل نشست و هنوز هم همانجاست!

کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کیش

برای در آوردن آن هم تلاش هایی شد ولی به نتیجه نرسید. با توجه به امکانات آنزمان به مدت 80 روز تلاش بی وقفه توسط نیرو های خبره باز هم نتیجه ای در بر نداشت. یک یدک کش هلندی به نام اورینوکو سعی کرد تا کشتی را از وضعیت به گل نشسته شده خارج کند ولی موفق به انجامش نشد. گویا کشتی می دانست که با ماندن در آن مکان معروفتر از هر کشتی خواهد شد!

این کشتی در سال ۱۳۲۲ توسط شرکت ویلیام همیلتون در گلاسکو ساخته شد. وزن کشتی در هنگام ساخت 7061 تن و طول آن 136 متر بوده است. این کشتی بین مالکان انگلیسی و ایرانی مختلفی دست به دست شده بود و آخرین مالک آن یک یونانی بود.

نام های کشتی به ترتیب «امپایر ترومپت»، «نچرالیست»، «کوروش پارسی»، «همدان» و در هنگام به گل نشستن «کولا اف» بوده است. علت به گل نشستن کشتی همچنان در پرده ای از ابهام است.

کشتی یونانی در زمان فعالیت در کلاس کشتی های باری قرار داشته است. مقدار باری که این کشتی می توانسته حمل کند برابر با 6601 تناژ بر روی عرشه ثبت شده است.

کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کیش

این کشتی در هنگام غروب خورشید منظره بی نظیری را خلق می کند. عکاسان و هنرمندان زیادی فرسنگ ها راه را طی می کنند تا بتوانند در غروب خورشید از کشتی یونانی عکس بگیرند. گاهی تصاویر ثبت شده به شاهکار تبدیل می شوند.

کشتی که اسیر ساحل شده حالا تنها نیست هر روزه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند.

اشتراک:

نظرات بسته اند