کشتی تایتانیک

0

به نظر نمی رسد که کسی باشد که از ماجرای غم انگیز غرق شدن کشتی تایتانیک خبر نداشته باشد. کشتی که حامل تعداد زیادی از مسافران بود که در آوریل سال 1912 میلادی، که نزدیک به 1500 نفر جان خود را در اثر غرق شدن این کشتی از دست دادند.
تا کنون همه جا سخن از اصابت این کشتی عظیم با کوه یخی بود که باعث غرق شدن آن شد ، اما یافته های جدید نشان می دهد که کشتی تایتانیک در اثر آتش سوزی غرق شده نه برخورد با کوه یخ !
بر اساس این ادعای جدید، این رویداد در نتیجه ی سوختن بدنه کشتی بوده که از سه هفته پیش از واقعه، در بی اطلاعی مسوولان آغاز شده و در نهایت به این اتفاق ناگوار منجر شده است.
گفتنی ست که پیش تر نیز این فرضیه مطرح شده بود، اما تحلیل های جدید و همچنین تصاویر باقی مانده از آن زمان، این ادعا را قوی تر کرده است که علت اصلی غرق شدن کشتی اتش سوزی بوده است و نه اصابت با کوه یخ!
سنان مونولی نام روزنامه نگاری ست که بیش از 30 سال از وقت خود را به تحقیق درباره ی غرق شدن این کشتی اختصاص داده است. گفتنی ست که عکس های گرفته شده توسط مهندس برق کشتی پیش از ترک عرشه را مشاهده کرده. او در این رابطه بیان داشته که در این عکس ها، یک لکه سیاه به طول ۹ متر را در بخش جلوی سمت راست بدنه کشتی دیده که درست در پشت محلی قرار دارد که کشتی به کوه یخ برخورد نموده و غرق شده است.

روزیاتو | یافته های جدید در ارتباط با غرق شدن تایتانیک

روزیاتو | یافته های جدید در ارتباط با غرق شدن تایتانیک

نکته ی جالب این است که کارشناسان نیز ادعای سوختگی این بخش را تاکید کرده اند. بنا بر گزارشات احتمالا آتش از مخزن سوخت سه طبقه در پشت دیگ بخار آغاز شده است.
نکته ی دیگری که در این رابطه وجود دارد، این است که گفته می شود گویا 12 نفر از افراد برای خاموش کردن این بخش فرستاده شده بودند ،اما از آنجایی که دمای آتش در آن منطقه بسیار بالا گرفته بود، اطفای ان غیر ممکن شده بود.
گفته می شود که درست به همین دلیل است که هنگامی که کشتی با کوه یخ برخورد کرده بود، بدنه ی ان به دلیل آتش سوزی به اندازه ی کافی ضعیف شده بود که به سرعت با اصابت اسیب دید و منجر به غرق شدنش شد.

روزیاتو | یافته های جدید در ارتباط با غرق شدن کشتی تایتانیک

روزیاتو | یافته های جدید در ارتباط با غرق شدن کشتی تایتانیک

افسرها و خدمه کشتی که در آن زمان تحت امر جی بروس آیزمی، معاون شرکت سازنده تایتانیک بودند نیز در مورد وجود آتش در بدنه به هیچ کدام از ۲۵۰۰ نفر مسافر حرفی نزده بودند.

مستندی که در این رابطه  از شبکه ی 4 مستند آمریکا پخش شد ،عنوان شد که به منظور پیشگیری از دیده شدن آتش توسط مسافران، مسیر حرکت آن به سمت مبدا یعنی سوثهمپتون تغییر داده شده بوده.

روزیاتو | یافته های جدید در ارتباط با کشی تایتانیک

روزیاتو | یافته های جدید در ارتباط با کشی تایتانیک

در رابطه با این آتش سوزی، یک متخصص فلزات بیان داشته که استیل در برابر چنین دمایی خمیده شده و قدرت خود را تا ۷۵ درصد از دست می دهد. بنابراین فرضیه مونولی می توان صحت داشته باشد.
همانطور که می بینید، گویا تمام آن داستان و افسانه ی تایتانیک تغییر کرده است و قصه ی جدید تایتانیک واقعی تر به نظر می رسد.

اشتراک:

نظرات بسته اند