ژاپنی ها بدون خاک؛ سبزی و میوه میکارند!

2

ژاپنی ها موفق به پرورش گیاهان در یک مرکز آزمایشگاهی شدند که در آن هیچ خاکی وجود ندارد. به طور کلی ریشه گیاهان در خاک نیست!

با افزایش جمعیت و کمتر شدن خاک های حاصلخیز دانشمندان به فکر این افتاده اند که گیاهانی پرورش دهند تا به خاک احتیاج نداشته باشند. در این نوع کشت از بستر از فیلم های پلیمری استفاده میشود.

این روش نوین کشاورزی توسط یوایچی موری یکی از شیمیدانان ژاپنی و بنیان گذار مرکز تحقیقات Meboil ابداع شده است.

این مرکز تحقیقاتی در ژاپن قرار دارد. و دانشمندان این تیم موفق به کشت نوعی کاهو شده اند و برای پرورش این گیاه از نور قرمز استفاده کرده اند.

اما در کنار این کاهو ها، در بخش دیگر این اتاق سبزی های ریز دیگری به چشم می خورند که تازه جوانه زده اند. اما نکته مهم در خصوص این گیاهان این است که آن ها در بستر بدون خاک شروع به رشد کرده اند. در واقع بستر رشد این گیاهان نوعی فیلم شفاف پلیمر است که به جای خاک برای تکثیر این گیاهان استفاده شده است.

ریشه این گیاهان کاملاً مشخص است. در واقع وقتی این فیلم ها از قفسه های مخصوص خود به بیرون کشیده می شوند، شبیه به یک فرش هستند که در زیر آن ریشه های گیاهان بیرون زده و روی آن خود گیاهان قرار گرفته اند. در واقع استفاده از فیلم های پلیمر برای کشاورزی یکی از به روز ترین روش های کشاورزی است که با استفاده از آن می توان انواع میوه جات و سبزیجات را در هر محیطی تولید کرد.

این فیلم های پلیمری در واقع از نوعی هیدروژل ساخته شده اند که توانایی جذب حداکثری تمامی موادی را که در کشت سبزیجات و میوه جات به خصوص کشت خانگی این گیاهان استفاده می شوند را دارد. آب و مواد مغذی از طریق منافذ نانو که قطری معادل یک میلیونیوم میلیمتر دارند جذب می شوند. در این روش به جای اینکه دانه در عمق خاک کشت شوند، در سطح رویی این فیلم ها کاشته می شوند. از طرفی ریشه های گیاه نیز در سر تا سر قشا رشد می کنند.

روش کشاورزی با فیلم های پلیمر تا حد زیادی می تواند مشکلاتی از قبیل کمبود خاک کشاورزی مناسب و همچنین کمبود آب را کاهش دهد. بر اساس تحقیقت صورت گرفته در مرکز تحقیقات Meboil مصرف آب کشاورزی با روش استفاده از فیلم های پلیمری در حدود ۹۰ درصد کاهش یافته است.

در این روش میزان ابتلا گیاهان و همچنین انتشار انواع ویروس ها و باکتری ها تا حد قابل توجهی کاهش می باید و در بسیاری از موارد قطع می شود. حتی نیاز به استفاده از انواع سموم آفت کش نیز در این نوع کشاورزی به صفر می رسد.

چون در این روش نیازی به استفاده از خاک نیست، بنا براین در هر مکان و تحت هر شرایطی می توان یک مزرعه کشاورزی راه اندازی کرد. حتی در بیابان، سقف خانه ها و زمین های آلوده. از این روش برای کشاورزی در حدود ۱۵۰ نقطه از کشور ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی استفاده شده است. همچنین در امارت متحده عربی نیز از این روش برای کاشت محصولات کشاورزی استفاده شده است که نتیجه آن کاملاً مثبت بوده است.

اشتراک:

2 دیدگاه

  1. خیلی جالبه با گذر زمان و پیشرفت علم چیز هایی میبینیم و می شنویم که هیچ وقت توی تصوراتمون هم جایی نداشت. ممنون از سایت سی اس وب و همه ی دست اندر کاران

  2. هر چی کار غیرممکنه ژاپنی ها انجام می دن اونوقت ما اینجا هنوز توی کاشت صحیح و دریافت محصولات کشاورزی بدون نیترات و آلودگی موندیم