چگونگی جشن نوروز در ترکیه

0

جشن نوروز که یکی از کهن ترین آیین های ایرانی است نه تنها در ایران بلکه درچند کشور دیگر چون تاجیکستان و افغانستان و ترکیه هم برپا می شود. اخیرا هم که دولت کانادا اعلام کرده که از این پس ایرانیان مهاجر این کشور اجازه دارند به صورت رسمی جشن نوروز خود را در سطح شهر برگزار کنند و به جشن و پایکوبی بپردازند.

یکی از کشورهای همسایه ایران که میتواند برای سفرهای نوروزی مقصد خوبی باشد ترکیه است. پیش بینی می شود که تور ترکیه نوروز ۹۸ نیز مانند هر ساله با استقبال بسیاری مواجه شود. در ترکیه شرایط مناسب برای تفریح و خوشگذرانی وجود دارند و همچنین بازارهای بزرگی برای خرید در دسترس هستند که انواع کالا ها و لباس های برند را عرضه می کنند.

مردم ترکیه از چند طایفه تشکیل شده که ترک ها و کردها مهمترین آنها هستند. کردها معمولا هر ساله جشن های با شکوهی برپا می کنند که در واقع نوروز هم جزو سنت دیرینه آنهاست. اگر می خواهید که در سفر به ترکیه در جشن های نوروز شرکت کنید باید به مناظق کرد نشین ترکیه سفر کنید.

در حالی که عید نوروز از جمله میراث های فرهنگی ایران بوده و قرن ها مردم ایران آن را پاس داشته اند و تقویم ایران نیز بر همین اساس استوار است، محافلی در ترکیه بدون توجه به سابقه روند عید نوروز در ترکیه، تلاش کردند که به نوعی خود را وارث اصلی این میراث معرفی کنند.

«دیاربکر» (Diyarbakır) یکی از شهرهای پر جمعیت ترکیه است که جمعیت کردها در آن بسیار زیاد است و هر ساله جشن باشکوهی با حضور بیش از یک میلیون نفر برگزار می شود.

کردها نوروز را بین ۱۸ تا ۲۱ مارس جشن می گیرند. تعطیلات مطرح شده برای کردها مهم ترین جشن سال است. این جشن شامل برپایی آتش در قله کوه برای جشن شکست پادشاه شیطان صفت «ضحاک» (Zahak)، یکی از شخصیت های شاهنامه در کتاب فردوسی طوسی است.

به همراه این جشن، کردها داخل محله ها گرد هم جمع می شوند. آن ها عمدتا برای خوش آمد گویی به بهار از شهر خارج می شوند؛ زنان لباس های رنگارنگ می پوشند و روسری پرستاره بر سر می اندازند.

مردان جوان پرچم سبز، زرد و قرمز، رنگ مردم کردستان تکان می دهند. آنها این جشن را به وسیله روشن کردن آتش و رقصیدن دور آن برگزار می کنند.

در دیگر مناطق پرجمعیت کرد در خاورمیانه شامل عراق و سوریه جشن های مشابه با آتش، رقص و موسیقی انجام می شود. در ایران این مهم ترین جشن تمام سال است.

جشن نوروز در ترکیه

جشن نوروز در ترکیه

سیر تاریخی عید نوروز در ترکیه

عید نوروز در ترکیه از دوران عثمانی تاکنون سیر سیاسی و تعیین کننده ای در ارتباط با تحولات داخلی و سیاست خارجی در این کشور داشته است.

ترک ها در دوران امپراتوری عثمانی، عید نوروز را به عنوان یک روز مهم جشن می گرفتند.

مردم این سرزمین نوروز را آغاز بهار طبیعت، تجدید حیات و طراوت در جهان می دانستند و برخی نیز از آن به عنوان یک روز مقدس یاد می کردند و برخی دیگر هم نوروز را عامل اتحاد و همبستگی می خواندند.

در این روز حکیم باشی برای سلاطین و درباریان معجون مخصوصی که (نوروزیه) نامیده می شد، تهیه می کرد. گفته می شود این معجون از چهل نوع ماده مخصوص تهیه می شد که شفا بخش بسیاری از بیماری ها و دردها بود و باعث افزایش قدرت بدنی می شد.

با انقراض امپراتوری عثمانی و تاسیس جمهوری نوین ترکیه در سال 1923 میلادی، عید نوروز به دلایل سیاسی اهمیت پیشین خود را در جامعه ترکیه از دست داد.

دولت های ترکیه از آن دوران به بعد اهمیتی به عید نوروز ندادند، ولی کردهای ساکن مناطق جنوب شرقی و شرق ترکیه با برگزاری مراسم ویژه در عید نوروز به این سنت ادامه دادند.

عید نوروز هنوز هم در شهرهای جنوب شرقی ترکیه، مانند دیاربکر، شانلی اورفا، ماراش و مرسین و در مناطق شرق این کشور مانند آغری، ایغدیر، قارص و آرداهان به صورت باشکوهی برگزار می شود.

نواختن پر سر و صدای سورنا، دهل و رقص و پایکوبی به دور آتش های برافروخته از نمودهای این مراسم است. پختن شیرینی های خانگی و غذاهای خاص نوروز هم از دیگر سنت های مراسم نوروزی در ترکیه است.

در اساسنامه جدید آموزش و پرورش ترکیه، عید نوروز به عنوان عید ملی این کشور پذیرفته و به مراکز آموزشی ابلاغ شد که از این پس در روز 21 ماه مارس (اول فروردین) آئین های فرهنگی و هنری برای بزرگداشت این عید برگزار شود.

اشتراک:

نظرات بسته اند