چطور کلاهبرداران در دیوار و شیپور را شناسایی کنیم؟

2

معمولا با ظهور شبکه های اجتماعی جدید خصوصا شبکه هایی که به خرید و فروش مربوط می شوند مانند دیوار و شیپور زمینه برای افرادی سود جو نیز فراهم می شود.

دیوار تهران تا کنون بارها کلاهبرداری از کاربران را توسط سودجویان به خود دیده تا جایی که پلیس ناچار شد راه کارهایی را برای امنیت بیشتر در مقابل کلاهبرداران پیشنهاد دهد.

سرهنگ محمدرضا اکبری معاون پلیس آگاهی تهران گفت: با توجه به گزارشات دریافتی از پلیس آگاهی استان های سراسر کشور، مدتی است کلاهبرداری افرادی را که از طریق سایت های “دیوار” و “شیپور” تصاویر اموال و کالا های خود را برای فروش آگهی می کنند، شناسایی و سپس اقدام به تماس یا ارسال پیامک به آن ها می کنند.

این افراد شیاد خود را خریدار اجناس معرفی کرده و در نهایت پس از انجام مانور های متقلبانه و جلب اعتماد فروشندگان به روش های ماهرانه ای اقدام به کلاهبرداری می کنند.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا در خصوص یکی از شیوه های این افراد کلاهبردار گفت: کلاهبردار با فروشندگان در ساعات پایانی شب و در محل خاصی قرار ملاقات گذاشته و محصولات توسط فروشندگان به محل منتقل و در ازای ثمن معامله، خریدار چک های جعلی بانکی به فروشنده ارائه و پس از ترک محل، کالا را به محل دیگری انتقال داده و متواری می شوند.

دیوار

دیوار

روش دیگر دست کاری در رسید های بانکی است: کلاهبردار در ازای خرید کالا، نسبت به واریز مبلغ ناچیزی به حساب فروشنده اقدام و سپس با تغییر مبلغ رسید بانکی با تهیه “روگرفت” از آن در برگه های بانکی خام اضافی که توسط عابر بانک ها ارائه می شود به فروشنده اعلام می دارد که مبلغ به حساب شما واریز شده و به دلیل اینکه بانک تعطیل است احتمالا پیامک واریز وجه به حساب شما ارسال نشده است و فروشنده نیز با دریافت رسید بانکی اقدام به تحویل اجناس به متهم می کند.

برخی نیز اقدام به خرید کالا با چک های مسروقه یا جعلی می کنند. فروشنده زمانی متوجه ماجرا می شود که برای نقد کردن چک به بانک مراجعه می کند.

اکثر کلاهبرداران معمولا دارای ظاهری آراسته، خوش برخورد و چرب زبان می باشند تا بتوانند طعمه خود را به دام بیندازند، لذا لازم است هم وطنان در انجام معاملات، صرفاً به ظاهر افراد و ادعا های آنان اتکا نکنند.

همچنین از انجام معامله در ساعات غیر اداری با چک های بانکی و حتی چک های رمزدار خودداری کنید، چون امکان استعلام از بانک وجود ندارد، هیچ گاه از افراد ناشناس که از اعتبار آن ها اطلاع کافی ندارید، چک قبول نکنید زیرا احتمال سرقتی یا جعلی بودن چک وجود دارد.

اشتراک:

2 دیدگاه

  1. ریحانه براتی در

    کلا دست کاهبردارا با این سایتها خیلی بازه من که اصلا نمیتونم اعتماد کنم. بعدش فقط کافیه خانم باشی و آگهی بزاری کلی مزاحم تلفنی پیدا میشه