چطور از ابتلا به واریس پیشگیری کنیم؟

1

به جای این که به فکر درمان واریس باشیم، در این مطلب قصد داریم به روش هایی که از ابتلا به واریس پیشگیری می کنند، اشاره ی مختصری داشته باشیم.

واریس و درمان آن

واریس و درمان آن

1-     ورزش منظم

ورزش منظم و پیوسته و داشتن فعالیت مناسب به خصوص فعالیت هایی نظیر پیاده روی و دویدن آهسته می تواند به جلوگیری از واریس پا کمک شایانی نماید. فعالیت های مربوط به پا به جریان خون کمک کرده و از خراب شدن وضعیت سیاهرگ های واریسی جلوگیری می کند.

2-    خودداری از ایستادن های طولانی

ایستادن های طولانی مدت به سیاهرگ های پا فشار زیادی وارد کرده و رفته رفته باعث ایجاد واریس در پا خواهد شد. در صورتی که شغل شما به صورتی باشد که مجبور به ایستادن های طولانی مدت هستید، توصیه می شود که حداقل هر نیم ساعت یک بار وضعیت ایستادن خود را تغییر داده و چند قدمی راه بروید تا از فشار مستقیم جلوگیری نمایید.

پیشگیری از ابتلا به واریس

پیشگیری از ابتلا به واریس

3-     نشستن به طرز صحیح

نحوه ی نشستن صحیح روی صندلی به صورتی ست که درست صاف و راست نشسته و پاهایتان را نیز روی هم نیندازید. باید توجه داشته باشید که روی هم انداختن پاها موجب اختلال در گردش خون خواهد شد.

4-     داشتن وزن مناسب

اضافه وزن می تواند فشار مضاعفی روی پاهای فرد وارد کرده و به خصوص برای افرادی که مستعد ابتلا به واریس هستند، دردسر حسابی درست کند. کنترل وزن و همین طور داشتن یک برنامه ی غذایی سالم و مناسب می تواند در پیشگیری از واریس کمک کننده باشد.

5-     ترک سیگار

اگر سیگاری هستید، توجه داشته باشید که سیگار باعث بالا رفتن فشار خون شده و در ایجاد سیاهرگ های واریسی کاملا موثر عمل می کند.

6-    بالا نگاه داشتن پاها

در صورتی که در طول شبانه روز مدت زیادی را سر پا می ایستید، می باید چندین بار در طول زمانی که ایستاده اید، پاهای خود را بالا بیاورید تا جریان خود در آن ها به خوبی صورت پذیرد. به علاوه زمان خواب گذاشتن یک بالشت زیر پاها می تواند به جریان خون کمک نماید.

7-     پرهیز از پوشیدن شلوار و دامن تنگ

با پرهیز از پوشیدن لباس های تنگ در بخش پاها می توانید به بهبود جریان خون کمک نمایید. همین طور با پوشیدن کفش های راحت با پاشنه ی متوسط و درست سایز پای خود، به بهبود جریان خون کمک کرده و از ابتلا به واریس جلوگیری می کنید.

در نهایت اگر با رعایت تمام نکات بالا علائم ابتدایی ابتلا به واریس پا را مشاهده کردید، بهتر است زمان را از دست نداده و هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمایید تا درمان های لازم را در زمان مناسب دریافت کنید.

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. مامان منم واریس داره. خیلی چیزارو امتحان کردیم اما موثر نبود