پیش بینی زلزله توسط هوش مصنوعی

5

یکی از عوامل کشتارهای بزرگ به جز جنگ ها زلزله بوده و هست. در روزهای اخیر شاهد فاجعه ای دیگر بودیم که در غرب کشورمان رخ داد زلزله ای به بزرگی 7/3 ریشتر!

بشر از دیرباز به دنبال راهی برای پیشبینی زمان وقوع زلزله بوده. اما هنوز آنقدر دقیق نشده اند که بتوانند چند ساعت قبل این کار را انجام دهند و جان بسیاری را نجات دهند.

هوش مصنوعی که تا کنون صحبت از خطرناکی آن میشد. اخیرا توسط یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه کمبریج؛ برای پیش بینی زلزله به کار گرفته شده و خبر خوش آنکه نتایج مثبت ورضایت بخشی داشته است.

تیمی از دانشمندان لابراتور «لوس آلموس» و دانشگاه کمبریج موفق به توسعه روشی شده اند که علی رغم عدم برآورد زمان دقیق زلزله می تواند به پیشگیری از خسارت های جانی و مالی کمک کند.

این تکنیک شامل جمع آوری داده های مرتبط به حرکات و اصوات ظریف لایه های زیرزمینی در مناطقی است که سابقه وقوع زمین لرزه دارند.

زمین لرزه

زمین لرزه

در مرحله بعد کامپیوتر با استفاده از این داده ها و از طریق یادگیری ماشینی می تواند امکان وقوع زلزله در آن ناحیه را تا حدود زیادی پیش بینی کند.

پیش بینی میشود این فناوری در سالهای آینده تکامل یابد و بشر به رویای دیرینه اش دست یابد.

با این حال سرپرست این تحقیق اعلام کرده که ما در آزمایشگاه به نتایج خوبی دست یافته ایم اما هنوز در شرایط واقعی این تکنیک را آزمایش نکرده ایم.

گفتنی است فناوری تفسیر سیگنال های زیرزمینی از مدت ها قبل وجود داشته اما افزایش توان ذخیره و محاسبه مقادیر زیادی از داده ها در سال های اخیر امکان توسعه چنین تکنیکی را فراهم کرده است.

اشتراک:

5 دیدگاه

  1. خداکنه راهی پیدا بشه وقتی ما نمیتونیم بناهامون رو استاندارد بسازیم پیش بینی میتونه جلوی فاجعه رو بگیره

  2. مهناز شیری در

    حتی اگر به طور احتمالی هم بتونن پیش بینی کنن باز هم جای شکرش باقیه. یعنی اگه برای زیر 20 درصد هم احتمال بدن باز هم مردم می تونن آمادگی داشته و آمار تلفات خیلی کمتر بشه. به هر حال هر مقدار آگاهی داشتن یعنی پیش آگاهی داشتن بهتر از هیچی هستش و این که یهو غافلگیر بشیم.

  3. امیدواریم روزی این بلای خانه مان سوز قابل پیش بینی بشه واقعا غم انگیزه که دست طبیعت تمام زندگی آدم رو نابود کنه

  4. چرا اینا می گن که دیگه نمی شه برای تهران کاری کرد؟ یعنی امکان مقاوم سازی کلی از این ساختمونا وجود نداره؟