پوست ماهی تیلاپیا به جای پماد سوختگی در برزیل

0

یکی از روشهای رایج در درمان سوختگیهای مختلف که سوختگی صورت شایع ترین آنها است، استفاده از انواع پماد سوختگی است. افراد که دچار این ضایعه می شوند به دنبال بهترین پماد سوختگی هستند تا طول درمان خود را کاهش بدهند. اما به تازگی در برزیل برای درمان سوختگی روشی ارزان تر و موثرتر از پماد سوختگی یافته اند و آن استفاده از پوست ماهی تیلاپیا است.

پوست ماهی تیلاپیا به جای پماد سوختگی

پوست ماهی تیلاپیا به جای پماد سوختگی

ماهی تیلاپیا که این روزها به یکی از ماهیهای محبوب ایرانیان نیز بدل شده است، در برزیل برای درمان سوختگی به کار می رود. پوست این نوع ماهی که قابل خوردن نیست و دور ریخته می شود، حالا به عنوان راه درمان سوختگی شناخته شده است.
اخیرا محققان برزیلی در یک کار آزمایشی بالینی کشف کرده اند که پوست ماهی تیلاپیا برای پانسمان سوختگی شدید بسیار تاثیر گذار است.
در برزیل نیز مانند بسیاری از کشورهای دنیا برای پوشاندن سوختگی از گازهای استریل استفاده می‌ کنند که این گازها ممکن است به زخم چسبید و تعویض پانسمان را تبدیل به کاری بسیار دردناک کنند. از طرفی اگر گاز استریل به زخم چسبیده باشد، در هنگام تعویض ممکن است منجر به کنده شدن بافتهای تازه روییده از سطح زخم شود.
مشکلات این نوع پانسمان رایج در دنیا پژوهشگران برزیلی را به استفاده از پوست ماهی تیلاپیا روی آورد که در برزیل به وفور یافت می‌شود و بسیار ارزان است.
طی تحقیقات به عمل آمده محققان دانشگاه فدرال سیارا در شمال برزیل کشف کردند که پوست تیلاپیا مرطوب و حاوی کلاژن برای ترمیم بافت پوستی است که مقاومتش در برابر عوامل بیماری‌زا مثل پوست انسان است. محققان دریافتند پوست ماهی تیلاپیا برای درمان سوختگی بسیار مناسب است و مدت زمان ترمیم زخم را چند روز کاهش می دهد. همچنین پوست تیلاپیا باعث کاهش درد بیماران و کاهش مصرف مسکن نیز می شود.

پوست ماهی تیلاپیا به جای پماد سوختگی

پوست ماهی تیلاپیا به جای پماد سوختگی

پوست ماهی تیلاپیا معمولا خورده نمی‌شود و دور ریخته می‌شود. این پوست را تکنیسنهای دانشگاه سیارا با مواد مختلف ضد عفونی کرده و بعد آن را به سائوپائولو می‌فرستند تا با تابش پرتو ویروس‌های آن کشته شوند.
پس از این مراحل پوست بسته‌بندی و در یخچال نگهداری می شود. این پوست را که دیگر بوی ماهی هم نمی‌دهد می‌توان تا دو سال نگهداری کرد.
اما مزیت اصلی این نوع پانسمان در این است که برخلاف گازهای استریل که باید مرتب تعویض بشوند، تیلاپیا چنین نیست.
محققان برزیلی پوست تیلاپیا را برای ۵۶ بیمار دچار سوختگی درجه دو و سه استفاده کرده‌اند، پوست تیلاپیا را روی سوختگی گذاشته و بعد روی آن را بدون استفاده از پماد سوختگی یا داروی دیگر پانسمان کردند. بعد از ده روز پانسمان را بر داشته و پوست ماهی که خشک شده را براحتی از زخم جدا کردند و دریافتند که جای سوختگی با سرعت بیشتری در حال بهبودی است.
به گفته ی محققان این طرح پوست ماهی تیلاپیا که در واقع جز ضایعات حوضچه‌های پرورش ماهی است، ۷۵ درصد از درمانهای معمول ارزانتر است که نیازی به پماد سوختگی سولفادیازین هم نیست که معمولا در برزیل برای پوشاندن سوختگی استفاده می شود.
این محققان امیدوارند پوست تیلاپیا در سطح صنعتی و وسیع برای درمان سوختگی تولید و در اختیار مراکز درمانی قرار گیرد.

اشتراک:

نظرات بسته اند