پنگوئن، الگوریتم گوگل برای مبارزه با تقلب

0

پیشتر با یکی از مهم ترین الگوریتم های گوگل، یعنی الگوریتم پاندا، آشنا شدیم. در این مطلب به معرفی یکی دیگر از قدرتمندترین الگوریتم های گوگل به نام ” پنگوئن” آشنا می شویم. این الگوریتم کار خود را از 2012 شروع کرده است و راهکاری است برای مقابله با روش ها و سایت هایی که با تقلب سعی در کسب رتبه بالاتر در گوگل دارند. این الگوریتم زمانی فعال می شود که سیستم اسپمینگ (spamming) عادی گوگل قادر به شناسایی سایت خطاکار نباشد.
به تازگی این الگوریتم بروزرسانی شده است که چهارمین آپدیت بزرگ گوگل بحساب می آید. پس از آپدیت شدن، گوگل معتقد است که پنگوئن می تواند به صورت لحظه ای سیگنال های موثر بر رتبه بندی ها را درون الگوریتم خود انجام می دهد.
کار الگوریتم پنگوئن شناسایی و جریمه وب سایت هایی است که از تکنیک Black Hat SEO برای جذب کاربران بیشتر و در نتیجه افزایش رتبه وب سایت ها استفاده می نمایند . چنین وب سایت هایی با بکارگیری روش های نامتعارف و غیرقانونی تلاش می کنند تا گوگل و نتایج جستجوی آن را فریب دهند. بگذارید مثالی واضح بیاوریم. برای مثال در بهینه سازی صفحات وب که به آن  SEO می گویند، یکی از مهم ترین پارامترها برای موتورهای جستجو از جمله گوگل، تعداد لینک هایی است که از وب سایت مورد نظر به دیگر وب سایت ها داده شده است. اینکار اصطلاحا Backlink نام دارد. زمانی اینکار غیرقانونی و مستحق مجازات می شود که از یک سایت فرضی A تعداد زیادی لینک به سایت های دیگر داده شود در صورتی که هیچ محتوایی در سایت فرضی A ارائه نشده باشد. این Backlink های داده شده، جعلی هستند و کارشان فریب موتور جستجو و بهبود غیرقانونی رتبه بندی است. گوگل در الگوریتم پنگوئن خود موارد زیر را درباره یک وب سایت بررسی می کند :
لینک هایی که از وب سایت ها یا وبلاگ های با موضوعات بی ارتباط به یک وب سایت، به آن لینک داده باشند.
لینک هایی که از وب سایت ها یا وبلاگ های ضعیف و بی کیفیت به یک سایت معتبر و قوی لینک دهی داشته باشند.
لینک هایی که مبدا آنها دارای کلمات کلیدی بی محتوا است و به یک وب سایت لینک داده اند.
پنگوئن سایت هایی که تخلف رتبه بندی دارند را شناسایی می کند و از نتایج جستجوی خود خارج می کند. در هر بررسی سایت های خطاکار کنار گذاشته می شوند تا زمانی که پنگوئین دوباره دست به کار شود. این شروع فعالیت مجدد گاهی هر چند ماه یکبار انجام می پذیرد و در این مدت، حتی اگر سایت خطاکار، ایرادش را برطرف کرده باشد، همچنان باید منتظر باشد تا پنگوئین بازگردد.
آخرین آپدیت پنگوئن در تاریخ 17 اکتبر سال 2014 انجام شد. این به معنی آنست که هر سایتی که آن زمان مورد هدف پنگوئن قرار گرفته بود و از لیست سایت های معتبر خارج شده بود، تا امسال که آپدیت جدید ارائه شده، دچار مشکل بوده است. این آپدیت ها با بازه زمانی طولانی مدت، خود روشی است برای ایجاد حس احتیاط در دارندگان سایت ها تا کمتر به فکر تقلب در رتبه بندی ها شوند.
اما از این پس با آپدیت لحظه ای این الگوریتم، تمامی داده ها و صفحات وب پردازش مرتب خواهند شد. اگر سایتی خطا کرده باشد، احتمال گیر افتادنش در دام این فیلتر بسیار زیاد است. از سوی دیگر ، پنگوئن تمرکزش بر روی صفحات وب است و نه صرفا وب سایت ها.
آپدیت جدید این توانایی را به پنگوئن می دهد تا علاوه بر بررسی رتبه بندی ها، صفحه حاوی اسپم را  نیز تشخیص دهد. اما نکته مهم درباره این فیلتر قوی آنست که پنگوئن صفحات مجرم را جریمه می کند؛ یعنی اگر صفحاتی از یک وبسایت مشکل داشته باشد، تنها آن بخش مورد فیلتر قرار می گیرد و نه کل سایت.

الگوریتم گوگل پنگوئن

الگوریتم گوگل پنگوئن

اشتراک:

نظرات بسته اند